Nihat Hatipoğlu: Sokaktan hayretler içinde geçtim. Dört genç kızımız bira içiyorlardı

Bu konuyu okuyanlar

alfabro

Öğrenci
abi şimdi mi müslüman kesildiğimiz başımıza
abi kendi iradeleri tercihleri istediklerini yaparlar
yok günahmış yok şuymuş yok buymuş ayıp ettiniz böyle yazan arkadaşlara
günahsa ona günah size miii?

ozciceky

Profesör
Uzun lafın kısası alkol ve kumar her ne kadar kuranı kerimde önceleri bazı faydaları vardır ama zararları faydalarından çok daha fazladır diye söylenmiş olsa da sonunda kesin olarak haram kılınmıştır. İnsanlar olarak tabii ki hiç birimiz günahsız ve pür pak değiliz. Diyeceğimiz tek şey Allah hiçbirimizi kalbi mühürlenmiş olanlardan eylemesin.

Fakehero

Profesör
dört genç derdi geçerdi. genç kız ya da genç erkek olarak tanımlanması garip geldi sadece.
Neden garip olsun. O dört kişi genç erkek olsaydı bunu da diyebilirdi. Sonuçta gençler gelecek demek değil mi ? Ve kötü şeyler yapmasını genellikle gençlerin ebeveynleri istemezler. Bu yorumu yaparken diğer gençlerde bundan öğüt alsınlar diye düşünmüş olabilir. Sonuçta gençlik İslamda önemli yere sahip ve peygamberimiz de gençleri hep doğru yola sevketmeye çalıştı. Dini boyut dışında bakarsak yine gençler toplum için çok önemliler ve kötü şeyler yaparak hayatlarını mahvedebilecek şeyleri yapmaları yerine kendilerine topluma ve kendilerinden sonraki nesillere faydalı olmaları toplumun onlardan bir beklentisidir.

HknZr

Öğrenci
Mesela, Malatya'da lise zamanımda meslek lisesi okudum. Adamlar sigara, esrar ve bira ya da alkol içenler çoktu okulda. Adamlar okul içinde serserilik peşindeydi. Mesela birşeyi yapmadığım halde öğretmenden pis dayak yediğim oldu. Bende serserilik yapardım ama yapmadım. Yapacak birşey yok. Bazı öğretmenlerin karakteri yoktu ama kin beslediğim hala bir kaç öğretmen var.​

Kesteko

Öğrenci
Eğer birayı saklamışlar ise gülerim, hem de bayağı gülerim :D.

Ürgüp'te yaşanan olay adına üzüldüm. Vefat eden hemşehrilerimin ailesine baş sağlığı, yaralanan hemşehrilerime de acil şifalar dilerim...

Fakehero

Profesör
abi şimdi mi müslüman kesildiğimiz başımıza
abi kendi iradeleri tercihleri istediklerini yaparlar
yok günahmış yok şuymuş yok buymuş ayıp ettiniz böyle yazan arkadaşlara
günahsa ona günah size miii?
Sana şunu diyeyim iyiliği emredip kötülükten sakındırmak Kuranda geçmektedir ve İslama inanan her insan bundan sorumludur. İnsanlar kendi tercihleri ile yapıyorsa ve günah onlara ise hiçbir şeye karışılmasın. Tecavüz edene,hırsızlık yapana,esrar içene,insan öldürene hiçbirine karışmayalım bir şey demeyelim. Nasılsa günahları onlara sana ya da bana değil ki.

SmokeXD

Dekan
Alkol kötü yapmıyor kötüler daha çok alkol tüketiyor. Ben de alkol sigara tüketirim kötü müyüm şimdi hayır. Alkol kötülüklerin sebebi değildir alkol içmese de o cinayet tecavüz fikri onun zihninde vardır önemli olan kişilik.

SmokeXD

Dekan
Konuyla alakası yok da alkolü öyle bir hale getirdiniz ki insanlar alamadığı için evinde kendi başına yapmaya çalışıp zehirleniyorlar kalıcı körlüğe ve ölüme kadar gidiyor iş. Her şey tadında güzeldir salın biraz insanları.

Strasza

Profesör
Nası
Sana şunu diyeyim iyiliği emredip kötülükten sakındırmak Kuranda geçmektedir ve İslama inanan her insan bundan sorumludur. İnsanlar kendi tercihleri ile yapıyorsa ve günah onlara ise hiçbir şeye karışılmasın. Tecavüz edene,hırsızlık yapana,esrar içene,insan öldürene hiçbirine karışmayalım bir şey demeyelim. Nasılsa günahları onlara sana ya da bana değil ki.

Bir şey diyeceğim, örneklerin eşdeğer değil maalesef. Dinler içinde bile her suç ve haram aynı kefede olmuyor.

İçen birine "bence içme kendine parana yazık" diyebilirsin ama bir katile "bence öldürme ama sen bilirsin" diyemezsin. Engellersin ve ağır ceza ile caydırmaya çalışirsın ya da cezasını verirsin.

Nihat hocaya kızamıyorum, din adamı olarak yorumluyor. Ama keşke ülkedeki daha büyük pisliklere de ses çıkarsa.

Windows_7

Profesör
Benim yorumumu söyleyeyim sigara ve alkole karşı farklı bir nefretim var. Sigara ve Alkol tamamen yasaklanmalı bana kalırsa. En nefret ettiğim şeylerdendir ve sigara içen insanlarla çok mecburi olmadıkça kesinlikle konuşmam.

SmokeXD

Dekan
Benim yorumumu söyleyeyim sigara ve alkole karşı farklı bir nefretim var. Sigara ve Alkol tamamen yasaklanmalı bana kalırsa. En nefret ettiğim şeylerdendir ve sigara içen insanlarla çok mecburi olmadıkça kesinlikle konuşmam.
En büyük gelir kaynağını yiyorsa yasakla bakalım. Sen nefret ediyorsun diye de kimsenin yaşantısına karışma hakkın yok, bilinçli adam alıp evinde tüketiyor zaten.