New York'ta Beş Minare'de Hacı rolünü aslında kim oynayacaktı?

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Katılım
29 Haziran 2007
Mesajlar
64,457
Reaksiyon puanı
519
Puanları
0
de2_29167.jpg


Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği New York’ta Beş Minare filminin gizli kalmış yönleri bir bir aydınlanıyor..

Filmde Hacı rolünün, usta oyuncu Haluk Bilginer’den önce çok farklı bir isme önerildiği ortaya çıktı.. O ismi açıklamadan önce filmin ön hikayesini bir anlatalım isterseniz..

Mahsun Kırmızıgül, Prestij Müzik’in ortağı olduğu dönem, yani 1998 yılında kafasında tasarladığı filmin hikayesini önce yakın arkadaşı Mustafa Sandal ile paylaşmış.. Daha sonra film projesi için toplantılar yapılmaya başlanmış.. Bu toıplantılara ünlü anchorman Ali Kırca’da katılmış.. Ancak Mahsun Kırmızıgül’ün yönetmenlik tecrübesi olmadığından proje ertelenmiş..

Aradan yıllar geçtikten sonra, Mahsun önce Beyaz Melek’i ardından Güneşi Gördüm’ü çekerek yönetmenlikte bir hayli tecrübe kazanıp kendisini ispat edince "New York’ta Beş Minare" yeniden gündeme geldi..

Kırmızıgül, Sandal’a "hazır mısın?" diye sorup olumlu cevap olduktan sonra oyuncu kadrosu oluşturulmaya başlandı.. Baştan beri film projesinin içinde olan Ali Kırca’ya da "Hacı" rolü teklif edildi..

Kırca’nın uzun yıllar Washington muhabirliği yapması, ABD’yi avucunun içi gibi bilmesi kendisine Hacı rolünün teklif edilmesinde önemli bir etken oldu.. Film ekibi ile yapılan toplantıda kendisine sunulan senaryoyu okuyup beğenen ve ABD’de yapılacak çekimlerle ilgili önerilerde bulunan Kırca da rolüne ön hazırlık olarak sakal bıraktı..

Tam her şey hazır çekimler başlayacak denirken Mahsun Kırmızıgül bir anda Hacı rolünü usta oyuncu Haluk Bilginer’e götürdü.. Gerisini biliyorsunuz zaten, Bilginer "Hacı" rolüyle (şimdilik) yüz binleri kendisine bir kez daha hayran bıraktı..

Ali Kırca ise bu konuda sessiz kalmayı yeğleyerek bugüne kadar hiç bir yayın organına konuyla ilgili tek laf etmedi..

i.php


MEDYARADAR - ÖZEL

 

TBM

Dekan
Katılım
28 Ekim 2008
Mesajlar
6,580
Reaksiyon puanı
351
Puanları
83
bende doğru olan kişi haluk bilginer di yani tercih doğrudur
 
Üst