NetFlix'in Cinsel İstismar İçeren İçeriği RTÜK Tarafından Yasaklandı.

Bu konuyu okuyanlar

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Netflix, cinsel istismar tartışmasına yol açan, "Cuties" filmini Türkiye'de yayınlamayacağını açıkladı.

Radyo, Televizyon Üst Kurulu ( RTÜK) geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda Netflix'e filmin katalogdan çıkarılması çağrısı yapmıştı.

RTÜK, müzakereler sonucunda bahse konu yapımla Netflix’in, 6112 sayılı Kanun’un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiği ve bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar vermişti.

9 Eylül'de tüm dünyada yayına girecek olan Cuties filmi, Türkiye kataloğundan çıkarıldı.

Böylece film Türkiye'de gösterilmeyecek.

Kaynak: HaberTürk

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
İyi hoş kaldırılsın da yıllarca töre dizilerinde çocuk istismarı yapılırken RTÜK neredeydi?
Ozaman dini nikah kıyıldığından ve buluğ çağına girdiklerinden olabilir. (!)
Bazen bunlara akıl mantık ermiyor

MrOwL0

Asistan
Reaksiyon puanı
448
dizlerde bişey yok ki tamamen kontrol altındalar dünyanın gıpta ettiği sistemi oturttular.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ayda,yılda değil günde iki(2) kere doğru gösterir.
1599518378213.png

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
o dizi bitmedi mi? hiç seyretmedim zaplıyorum onu EDHO'yu,arka sokakları bıraktım fx,foxcrime da onlar bıraktı...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
bazıları bişey yok sadece dans eden kızlar diyorda bir an önce büyümek isteyen 11 yaşında kız çocuğu vardı... çocuk için uygun değil.

bu kızların anneleri,babaları nasıl izin vermiş?

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
alkollü içki satın alma yaşı 24 idi 18 yaptılar buda onun gibi...

ne zaman yaş 24 idi ?

netflix para olarak abone olunan bir sistem. 18 yaşından küçüklerin neyi izleyip izleyemeyeceği de ebeveynlerinin sorumluluğunda. Hatta abone olup olmamak da kişinin elinde. RTÜK'ün bu yaklaşımını yersiz buluyorum. Ulusal yayın yapan kanallarda hazırlanan ölüm listesine gıkını çıkartmayan RTÜK netflixe mi aslan kesiliyor ?
Ayrıca madem bu kadar hassaslar samimilerse neden ismini vermeyeceğim vakıf ve cemaatlerdeki istismarlara devletimiz el atmıyor.

Away adlı bir dizi başladı. Marsa insanlı yolculuğu konu edinmiş. Bunun içine dahi eşcinsel tema eklemiş netflix. Bu noktadan sonra rahatsız oluyorsam da izlememek bana kalmış. Rtük'e ne ?

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
RTÜK'ü en iyi bu görsel açıklıyor bence..

rtükAfk.png

Cvnmrt

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,942
netflix para olarak abone olunan bir sistem. 18 yaşından küçüklerin neyi izleyip izleyemeyeceği de ebeveynlerinin sorumluluğunda. Hatta abone olup olmamak da kişinin elinde. RTÜK'ün bu yaklaşımını yersiz buluyorum. Ulusal yayın yapan kanallarda hazırlanan ölüm listesine gıkını çıkartmayan RTÜK netflixe mi aslan kesiliyor ?
RTÜK denen kurumunun yapması gerekenleri yapmadığını dizilerdeki töre cinayet kadına şiddet gibi sahnelere müdahale etmediğini herkes biliyor ama bu yanlışı düzeltmiyor o zaman diğer yanlışı neden düzeltiyor gibi bir tutum sergilemek de doğru değil

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
ne zaman yaş 24 idi ?

Ayrıca madem bu kadar hassaslar samimilerse neden ismini vermeyeceğim vakıf ve cemaatlerdeki istismarlara devletimiz el atmıyor.

Away adlı bir dizi başladı. Marsa insanlı yolculuğu konu edinmiş. Bunun içine dahi eşcinsel tema eklemiş netflix. Bu noktadan sonra rahatsız oluyorsam da izlememek bana kalmış. Rtük'e ne ?
hamilton istanbulda kazanınca geleneksel şapanya patlatmasında içememişti muhtemelen ya yoktun yada küçüktün 2000ler.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
hamilton istanbulda kazanınca geleneksel şapanya patlatmasında içememişti muhtemelen ya yoktun yada küçüktün 2000ler.

Formula ile alakam yoktur. Ama işin özeti şu. AKP cinlik yaparak yönetmelik ile yasaklamaya kalkmış. O da yargıdan dönmüş.
Aşağıda...

15-24 yaş arasına hitap eden etkinliklerde alkollü içki satışı yasağı geri döndü. TAPDK’nın Ocak 2011’de yürürlüğe soktuğu, ancak yaş sınırına ilişkin maddesi için Mayıs 2011’de yürütmeyi durdurma kararı çıkan yönetmelikle ilgili karar bozuldu. Kararın bozulması ertesinde alkollü içki şirketleri Ekim 2012’den itibaren söz konusu etkinliklerde yine 24 yaş sınırı uygulamasını başlattı.

Alkollü içki şirketlerinin yönetmelikle ilgili açtığı iptal davaları sürerken yürütmeyi durdurmanın kalkması; festival, konser gibi gençlere yönelik etkinliklere yeniden yaş sınırı getirdi. Sektör yetkilileri, kararın bozulmasına hukuken yeniden itiraz etme seçeneklerinin olmadığını, mecburen iptal davalarının sonuçlarının bekleneceğini dile getirdi. Davaların sonuçlanmasının 1 ila 2 yıl sürmesinin beklendiği ifade edilirken, bu süre zarfında 24 yaş sınırı uygulamasının devam edeceği belirtiliyor.

24 yaş sınırı uygulaması, üniversite konserleri, şenlikler, festivaller gibi gençlere yönelik etkinlikleri kapsıyor. Yönetmelik, çıktığı dönemde de çok eleştirilmiş, uygulamayla ilgili ‘18 yaşını geçmiş reşit kişilerin özgürlüklerini sınırladığı’ gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı.

20 CL’LİK ŞİŞE YENİDEN YASAK
Yürütmeyi durdurma kararı verilen bir diğermadde de 20 cl’lik şişeleri kapsıyordu. Bu karar bozulunca, 20 cl’lik şişeler de kolay ulaşılabildiği ve tüketime özendirdiği gerekçesiyle yine yasak kapsamına girdi. 20 cl’lik şişeler ağırlıklı olarakmini barlarda kullanıldığı için bumaddeye en çok turizm sektörü tepki göstermişti.

RTÜK denen kurumunun yapması gerekenleri yapmadığını dizilerdeki töre cinayet kadına şiddet gibi sahnelere müdahale etmediğini herkes biliyor ama bu yanlışı düzeltmiyor o zaman diğer yanlışı neden düzeltiyor gibi bir tutum sergilemek de doğru değil

RTÜK denen kurum ulusal veya yerel kanallara karışır anlarım. ama sizin internet üzerinden bile isteye abonelik ile aldığınız bir platformdaki (ki ebeveyn olarak o platformda da çocuğunuzu korumanız için seçenekler mevcut) karışması doğru değil. Siz ne kadar bu kurumlara size karışması hakkı verirseniz ondan sonra o kurumlarda daha fazla karışma hakkı kendinde bulur. RTÜKün sayın başkanı demecinde kendi dünya görüşüne göre karar verdiğini söylemişti zaten.

Son düzenleme: