Netbook'lar Yeni Yılda Büyür mü?

Bazı üreticiler, netbook ürünlerinde kullanılan bileşenler için Intel'den ve Microsoft'tan izin almaya çalışıyor. Yeni yılda daha iri netbook görecek miyiz?

Performansın herkese gerekmediğini kanıtlar nitelikte, netbook satışları hızlar artıyor. Bu minik ve kullanışlı bilgisayarlar, fiyatlarıyla, özellikle sadece internete girip "bi arkadaşa bakıp çıkacağım" diyen kullanıcıların gözbebeği olmuş durumda. Elbette, bütün işi yazı yazmak olanlar ve her an her yerde internet erişimini x86 uyumlu bir platformda gerçekleştirmek isteyen fikir işçileri için de önemli bir araç. Fakat netbook kavramının ciddi bir sorunu var: Boyut sınırı.

Uyusun da Büyüsün

Netbook'lardaki boyut sınırı elbette netbook üreten firmaların kendilerini "bu da çok büyük olur yahu" diyerek engellemesinden kaynaklanmıyor. Hem Intel hem de Microsoft bu konularda oldukça hassas durumda. Intel, belirli bir boyutun üzerindeki dizüstü bilgisayarlarda Atom işlemcisini kullandırmıyor. Bunun yanında Microsoft da 1 GB'ın üzerinde bellek barındıran ürünler için makul fiyatlı Windows XP vermiyor. Her ne kadar işletim sistemi yine bir şekilde daha yüksek fiyatlı olarak temine dilebilse de Intel'in Nuh deyip peygamber dememesi, işi zora sokuyor.

Nasıl Düzelir?

Birçok üretici şu an için 12 inçlik netbook ürünlerini sunmak için beklemede. Atom'un Intel tarafından kısıtlanması ve VIA'nın henüz kendisine çok da iyi bir platform bulamamış olması işleri zora sokuyor ve gözler, henüz Netbook konusunda bir açılım yapmamış olan (ama yapacağı da kesinleşen) AMD'ye dönüyor. AMD ise CES 2009'da (yani bir hafta sonra) netbook konusundaki çalışmalarını göstermeye hazırlanıyor. Bundan sonra ise Intel'e, üreticilere çift çekirdekli Atom'u netbook ortamına taşıma ve Atom kullanılan ürüneri irileştirme vizesi vermek düşecek. En azından böyle umuyoruz, diyelim.

Bilgi için: Intel
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net
 
Üst