Netbook'lar Windows'u Öldürüyor Mu?

Bu konuyu okuyanlar

Cem

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Kulağa garip geliyor ama Windows Netbook'ları değil, Netbook'lar Windows'un gelecek pazar payını adeta kemiriyor. Ama nasıl?

Birçok kullanıcı dizüstü bilgisayarında kurulu olarak gelen Vista'ya alışamayınca çözümü XP'ye dönme yolunda aradı. Microsoft'un sevdiremediği (ki aslında olumsuz tarafları olmasına karşın XP'ye tercih edilesi bir ürün) Vista, yazılım devi için sorun olmaya devam ediyor. Nasıl mı? Evinde bilgisayar veya dizüstü olsa bile netbook satın alan veya yoksa netbook seçeneğini ciddi ciddi gözden geçirenlerin sayısı bir hayli fazla.
netbook1234956771.jpg

Vista Starter Edition iyi hoş ama maliyeti soru işareti
Netbook satışları üreticileri son dönemde en çok memnun eden ürün sınıfı içinde yer alıyor. Ancak netbook'ların ortalama performans ve hatta internet için kullanıldığı düşünüldüğünde Windows Vista'nın ağır kaldığı, XP'nin yeni dönem beklentileri için yetersiz kaldığı göz önüne alınınca düşük kaynak tüketimiyle öne çıkan Linux sürümleri öne çıkıyor.
Birçok üretici netbook modellerinde farklı Linux dağıtımlarına yer veriyor. Kullanıcılar bu sebeple Linux işletim sistemiyle tanışıyor ve gelecekte değerlendirebileceği alternatifler arasına alıyor. Bu durum dizüstü ve masaüstüne sıçrarsa yazılım devinin amiral gemisi Windows için sorun teşkil edebilir.

Güncelleme
Microsoft Türkiye ve önemli bir donanım üreticisinin verdiği bilgiye göre durum ülkemizde bunun tam tersi şekilde işliyor. Markasını açıklayamayacağımız bir üreticinin üzerinde Linux bulunan netbook modellerinin satılmaması nedeniyle şirket Microsoft Türkiye'den Windows lisansı satın almış, cihazlarına yüklemiş ve tekrar satışa sunarak elindeki ürünleri tüketmiş. Dolayısı ile satmak için ekstra maliyeti bile göze alan üreticiler olduğuna göre, yakın gelecekte çok daha düşük kaynak tüketimiyle dikkat çeken Windows 7'nin gelmesiyle netbook sınıfında da Microsoft'un bariz bir üstünlüğü olacak.

:: Dizüstünüzde veya masaüstünüzde (veya varsa netbook'unuzda) Windows Vista'yı mı? XP'yi mi tercih ediyorsunuz?
Yazan: Cem Sünbül
SDN - http://shiftdelete.net

mamcak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yaklaşık son 2 senedir, bir ev kullanıcısı olarak her zaman her yerde linux dağıtımlarını tercih ediyorum.

ahmetdd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu yoruma katılıyorum ben bir bilgisayar firmasında çalışıyorum ,insanlar notebook'larını bize daha kutusunu açmadan bunda vista varmış xp yaparmısınız die getiriyorlar bizde yapıyoruz böyle 100lerce müşterim var kimse vistayı sevmiyor bence görüntüsüyle insanları kandırmaya çalışsada ne kadar hızlı bir bilgisayar bile olsa vista kullandığında asanki p3 makina gibi çalışıyor bence müşterilerde haklı xpye çavirmekkte.

sarp159

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Gelişen teknolojiyle netbook kavramı anlamını yitirmeye başladı.

Başlık biraz tuhafınızı gitmiş olabilir. Ancak gerçekten durum öyle görünüyor. En basit örneği ile CES fuarında tek bir netbook bile tanıtılmadı.

Netbook'lar ilk piyasaya çıktığında amaçlarının ne olduğunu hatırlayalım; düşük güç tüketimi, küçük boyut, internete girmekten başka çok büyük bir hedefi olmaması nedeniyle düşük sistemi ve tabi ki ucuz olması... Bu aletlerle son çıkan oyunları oynamak, HD film izlemek imkansız olması bir yana zaten öyle bir amaçları olmadığı için bunlara "Netbook" denildi.

Ancak gelişen teknoloji ve firmaların açgözlülüğü netbook kavramının kaybolmasına yol açmaya başladı bile... Gelişen teknolojiyle netbook'ları da geliştiren firmalar artık bu bücür laptoplarda HD film veya oyun oynamak gibi sistem isteyen faktörleri de gerçekleştirdiler. Dolayısıyla netbook'ların güç tüketimi ve fiyatı bununla doğru orantılı bir şekilde notebook'larla aynı seviyelere çekilmeye başladı. Geriye tek bir özellikleri kaldı, o da "küçük" boyutları...

Yani uzun lafın kısası netbook'lar ölüyor, sadece küçük notebook'lar hayatımızı giriyor, o kadar...

airy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
windows bob dahil tüm vindows sürümlerini kullanma fırsatım oldu (yeni gelmekte olan 7 hariç). vistanın, windows ailesinin en kullanılabilir ürünü olduğunu düşünüyorum.

ama linux varken kim windows kullanır ki?

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Valla şunu diyeceğim şuan için en iyi işletim sistemi bana göre xp.Windows 7 çıkınca eminim ki herkesin kararı 7 olacak.Ama şunu bilmenizde fayda var windows 7 de sanal xp var yani vista daha iyi diyorsunuz ama microsoft şuanki bilgilerimize göre xpyi windows 7 ile yaşatıyor ve de yaşatacak.Yani siz windows 7 kullanıyorum diyeceksiniz ama aslında windows 7 xpnin(bana göre ve bazılarınıza göre zevkler ve renkler tartışılmaz değişebilir bu karar)dediğim gibi windows 7 xpnin güncellenmiş yenilenmiş daha fazla geliştirilmiş daha güvenli olmuş bir hali.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
sarp159 'a katılıyorum. Bu gidişle netbook'lar küçük yapıları nedeniyle notebook'lardan daha pahalı olmaya başlar.

Bu arada sistem Vistayı kaldırabiliyorsa Windows tarafındaki en iyi işletim sistemidir. Masaüstünde 64 Bit Ultimate, dizüstünde 32 Bit Home Premium kullanıyorum.