Bu konuyu okuyanlar

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,310
  • Hepimiz bu devletin sanatçısıyız. Devlet sanatçılığı diye ayrıca bir unvan bana biraz ayrımcılık gibi geliyor.
  • Devlet sanatçılığını neden reddettiğine dair sorulara cevabı.
  • İki büyük nimetim var. Biri anam biri yarim. Ana deyip de geçilmez. O yar anadan seçilmez. İkisine de kıymet biçilmez. Biri anam biri yarim. Birisi var etti beni. Birisi yar etti beni.İkisinnde birdir teni Biri anam biri yarim.
  • Kendini bilen, bilmeyenin kusruna bakmaz.
  • Kadınlar insandır, biz insanoğlu.
  • Kendi kendisinden utanmayan, yeryüzünde hiç kimseden utanmaz!...
  • Saygısızlık olmasın, ceketimi çıkarabilir miyim?
    • 1992-Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'ndaki konserinde ceketini çıkarmak için seyirciden izin istiyor.
  • İncitme canı İncitme
  • İnsan doğup Hayvan ölüp cehenneme girme gardaş
  • Suçun sorumlusu ruhtur vucüdun günahı yoktur
  • şüphesiz ki hercan haktır. İncitme canı İncitme
  • Dinle sana bir sözüm var kimseyi hor görme gardaş
  • kim nasıldır Allah bilir Kötüleyip yerme gardaş
  • Zengin isen ya bey derler ya paşa
  • Fukaraysan ya abdal derler ya cingan haşa
  • İnsanlar kendini bilebilseydi
  • Gözleri kör değil kulağı sağır
  • Bütün kainatı bilmekte insan Hayvan cehennemde cezası ağır Huriler içinde cennette insan Cennettir bu dünya insan olana Cehennem de burada hayvan olana Gönül haktır kıymetini bilene Onu saygı ile anmakta insan Temizlenmiş ruhu ak olmuş iken Allahın katında pak olmuş iken Ruh can ile can hak olmuş iken Neden başkasına minnette insan Şüphesiz Allahın gökler ve yerler Garip'im biliyor sağırlar körler Arayan mevlasın bulurmuş derler Arayıp kendini bulmakta insan
  • Şu dünyada muradına ermeyen Ne yaşamış ne yaşıyor ne yaşar Sevdiğini sinesine sarmayan Ne yaşamış ne yaşıyor ne yaşar Gurbet elde garib olan garibim Derdin deryasına dalan garibim Sevdiğinden ayrı galan garibim Ne yaşamış ne yaşıyor ne yaşar Yar aşgıynan yanıp bağrı gavrulan Genç ömrü harman olup savrulan Sevip sevip sevdiğinden ayrılan Ne yaşamış ne yaşıyor ne yaşar Gurbet elde garib olan garibim Derdin deryasına dalan garibim Sevdiğinden ayrı galan garibim Ne yaşamış ne yaşıyor ne yaşar
  • Dışın güzelliği için kalayı
  • Yüreği pak eden sevgidir sevgi Kula kazandıran cennet alayı Hakkı ile hak eden sevgidir sevgi Sevgi dolsun her nefeste içelim Sevgiler ekelim sevgi biçelim Sevgi dünyasına yalan giremez Gönülden sevmeyen hakka eremez Bakar ama perdelidir göremez Perdeyi kaldıran sevgidir sevgi Sevgi doldur badeleri içelim Sevgiler ekelim sevgi biçelim Garibim aklımı alan bir gözdür Yanar yüreğimde aşkı bir közdür Hayvan dünyasının nimeti azdır İnsana çok eden sevgidir sevgi Sevgi doldur badeleri içelim Sevgiler ekelim sevgi biçeli.
  • Yüzün güzelliği özün coşkusu İnsanı var eden sevgidir sevgi Yaşama sevinci yürek tutkusu Gönlü yar eden sevgidir sevgi
  • Başkaldırdı Yunan, düşman göründü
  • Sabrile sabretti durdu Türkiye Zaptetti Kıbrıs'ı vermez güründü Bu işi dünyaya sordu Türkiye'm Anlattı derdini dünyaya Türkçe Çaresiz kalınca başına tekçe Düşündü taşındı merdoğlu mertçe Yerinde bir karar verdi Türkiyem Kırk milyonu bir olunca hepimiz Açıldı Akdeniz'e gemilerimiz Sarıldı süngüye Mehmet'lerimiz Sonunda zafere erdi Türkiye'm Bir Garip aşığım kendi halımda Adımız söylendi dünya dilinde Girne, Magosa şimdi Türk'ün elinde Mertliğin gününü gördü Türkiye'm
    • (Kıbrıs Barış Harekatından sonra Yazmıştır)
  • Bir anadan dünyaya gelen yolcu
  • Görünce dünyaya gönül verdin mi Kimi böyük kim böcek kimi kul marak edip heçbirini sordun mu Bunlar neden nedenini sordun mu İnsan ölür ama uruhu ölmez Bunca mahlukat var heç biri gülmez Cehennem azabı zordur çekilmez Azap çeken hayvanları gördün mü Insandan doganlar insan olurlar Hayvandan doganlar hayvan olurlar Hepiside bu dünyaya gelirler Ana haktır sen bu sirra erdin mi Vade tekmil olup ömrün dolmadan Emanetçi emaneti almadan Ömrüyün baginin gülü solmadan Varip bir canana ikrar verdin mi varip bir cananın kulu oldun mu Garip bülbül gibi feryat ederiz Cehalet(cahiller) elinde küskün kederiz Hep yolcuyuz böyle geldik böyle gideriz Dünya senin vatanin mi yurdun mu
  • Zaman sana uymaz boşa çalışma
  • Gel gardaş zamana uymasını bil El aklıynan gezip boşa dolaşma Gel gardaş zamana uymasını bil Dost dost dost dost dost Biraz da kendine gelmesini bil Dost dost dost dost dost Gel gardaş zamana uymasını bil Dost dost dost dost dost Her yörüyen il eline gidiyo Bilmem okudun mu ilim ne diyo Dedesini torunları ye diyo Gel gardaş zamana uymasını bil Dost dost dost dost dost Çocuğun yüzüne gülmesini bil Dost dost dost dost dost Gel gardaş zamana uymasını bil Dost dost dost dost dost Datli gonuş dinlesinler sözünü Gül ki gören seyresin yüzünü Zaten hak biliyo senin özünü Gel gardaş zamana uymasını bil Dost dost dost dost dost Aynı hakkın eşit olmasını bil Dost dost dost dost dost Gel gardaş zamana uymasını bil Dost dost dost dost dost Cehalet şu bana neler eylidi Boş yere bağladı boşa eyledi Garip bu sözleri sana söyledi Gel gardaş zamana uymasını bil Dost dost dost dost dost Sana söylenenin duymasını bil Dost dost dost dost dost Gel gardaş zamana uymasını bil Dost dost dost dost dost Biraz gulak verip duymasını bil Dost dost dost dost dost
  • Derde düştüm dermanını aradım
  • Derdimin dermanı yarimiş meğer Yari arar iken yarden ıradım Yardan ayrı kalmak zorumuş meğer Turap olup yare varayım dedim Ayağına yüzüm sürüyüm dedim O yarin sırrına ereyım dedim Arifler keşfeder sırımış meğer Gurbet ellerinde garip olanın Yarin aşkıyınan derde dalanın Yanılıp ta yarden ayrı kalanın Her günü her anı zar imiş meğer
  • Bir nazar eyledim hoş cemaline
  • Yaktın bu bağrımı nara sevdiğim Kemiğim tarak et zülfün teline Aklına getirip tara sevdiğim Dostun bahçesine gül inmeyince Açılmış goncalar derilmeyince Yar elinen yaram sarılmayınca Azar bu sinemde yara sevdiğim Öz gönülden hiç yüzüme gülmezsen Eller gibi hiç halımdan bilmezsen Çaresiz derdime derman olmazsan Bulunmaz derdime çare sevdiğim Yandı bağrım yandı yar deyi deyi Gönül yar istiyor yaram sar deyi Şurada bir Garip yarin var deyi Hatırdan çıkarma ara sevdiğim
  • Ne Söyleyim Şu Dünyanın Haline Dağlar Ayrı Ayrı Çöl Ayrı Ayrı Şu İnsanlar Bölüşmüşler Dünyayı Hudut Ayrı Ayrı Yol Ayrı Ayrı İnsanlık Kastına Silah Yapılmış Belli İnsanlık Kötülüğe Katılmış Tetikler Çekilmiş Atom Atılmış Tetik Ayrı Ayrı El Ayrı Ayrı O Hak Gökte Güneş Yerde Yar Olmuş Şüphesiz Ki Her Canlıda Var Olmuş Neden Kimse Bilmez Çünkü Sır Olmuş Renk Ayrı Ayrı Dil Ayrı Ayrı Kulak Vermiş Dört Köşeyi Dinlemiş Gönül Yarsız Bu Dünyayı Neylemiş Garip Bülbül Gül Dalına Tünemiş Dallar Ayrı Ayrı Gül Ayrı Ayrı