Nerede mantıksal bir hata yapıyorum...

megamurat12

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba arkadaşlar...

aşağıdaki kodda bir mantıksal bir hata yapıyorum ama bir türlü kafa basmadı... şimdi bir form var ve bu formun içinde öğrenciler listeleniyor orda yanlarında checkbox var seçerek post ediyorum ben bu post edilen öğrencilerin numaralarını checkboxın valuesine yazıyorum ve name="sec[]" şeklinde post ederek alıyorum... aşağıdaki kod mantığımda ne gibi bir sorun var kodda kısaca şöyle birşey yapmak istiyorum döngü dönüyor ve bu döngüde veritabanına bakıyor gelen ranza değeri ile dönen sayma değerine göre veritabanında kontrol yapıyor eğer hem veritabanındaki kogus_odasi ile ranza_no yoksa o değeri atıyor örneğin bakıyor veritabanında kogus_odasi 1 olan veriden dört tane var ve öğrencilerin ranza noları 1,3,4,5 şeklinde ise döngüyü döndürüyorum eğer bu ranza nolarında aradaki sayı eksikliği varsa onu eklemesi lazım eğer sayı eksikliği yoksa en son kaydın +1 ekleyerek kayıt etmesini istiyorum ama bir problemle karşı karşıyayım...

İŞTE KODLAR...

<?php
$numarasi = p("numarasi","post");
$secim = p("sec","post");
$toplamdeger2 = count($secim);

if(@$_POST["ekle"]){

$kacverivar = sorgu("SELECT * FROM ogrenciler WHERE kogus_odasi='$ranza' && okul_adi='".$_SESSION['kt_okul_adi']."'");
$kacverivarsay = sorgusay($kacverivar);

if($toplamdeger2 > $kacverivarsay){ $toplamdeger = $toplamdeger2; }else{ $toplamdeger = $kacverivarsay; }

/* DÖNGÜ BAŞLANGICI */
$arraydeger = 0;
for($sayma=1; $sayma<=$toplamdeger; $sayma++){
$numara = $secim[$arraydeger];

$aynisivarmi = sorgu("SELECT * FROM ogrenciler WHERE kogus_odasi='$ranza' && ranza_no='$sayma' && okul_adi='".$_SESSION['kt_okul_adi']."'");
$aynisivarmisay = sorgusay($aynisivarmi);

if($aynisivarmisay > 0){

}else{
$guncelle = sorgu("UPDATE ogrenciler SET kogus_odasi='$ranza',ranza_no='$sayma' WHERE numarasi='$numara' && okul_adi='".$_SESSION['kt_okul_adi']."'");
}

if($guncelle == "" && $sayma == $toplamdeger){

$saymadegeri = $sayma+1;
$guncelle = sorgu("UPDATE ogrenciler SET kogus_odasi='$ranza',ranza_no='$saymadegeri' WHERE numarasi='$numara' && okul_adi='".$_SESSION['kt_okul_adi']."'");

}else{}

if($sayma == $toplamdeger){
if($guncelle){
echo '<div class="onay">... Başarılı Bir Şekilde Öğrencilere Ranzaya Yerleştirdiniz ...</div>';
header("refresh:1;url=ranzaodasitanimlamamanuel.ht ml");
}else{
echo '<div class="yasak">... Öğrencileri Ranzalara Yerleştirme İşlemi Başarısız Oldu ...</div>';
}
}else{

}

$arraydeger++;
}
/* DÖNGÜ BİTİŞİ */

}else{

}

?>

Son mesajlar