Neden Vista SP1 Yüklemeliyiz?

Bu konuyu okuyanlar

JuLiuSiuS

Profesör
Katılım
2 Eki 2007
Mesajlar
2,775
Reaksiyon puanı
4
Puanları
38

Evet SP1'in duyurulması ile beraber birçok kullanıcı Windows Vista'nın SP1'ini yükledi.Ama yüklemeyen kullanıcı sayısı daha fazla.Peki neden?Nedenlerini bilmiyorsanız Vista'ya çıkartılan Service Pack 1'in ne gibi yararlar sağladığını bu yazımızda anlatıyoruz.

Öncelikle Vista SP1 değişiklik olarak içerdikleri performans olayları,IPV6 ve IPV4 olarak bilinen yeni IP adreslerindeki karmaşıklıkları daha bir güvenilir hale getirmesi,yeni tanınan donanımlar eklenmesi olarak sıralayabiliriz.SP1'de 479 tane yama ve 109 yeni özellik mevcut.

Vista SP1'i aşağıdaki yöntemler ile indirebiliyoruz:

1.Express: Windows Güncellemesi ile ilgili bir eklenti.Kullandığınız bilgisayar için gerekli olan tüm güncellemeleri değil,sadece bilgisayarınızda bulunmayan güncellemeleri indirerek,alınacak dosyaların boyutunu azaltmaktadır.Yaklaşık olarak 65 MB boyutunda.

2.Stand-alone: Bağımsız anlamında olan bu kelimenin Vista SP1 ile alakası tam olarak;tek bir bilgisayara indirilen bu paketin o bilgisayardan,sınırlı bağlantıya sahip olan bir ortamdaki diğer bilgisayarlara SP1'in aktarılmasını sağlamaktadır.Boyutu Express'e göre daha büyük.Windows Vista'nın herhangi bir versiyonuna indirip deneyebiliyoruz.450 MB boyutunda (5 dil paketi içeren) versiyon ve 550 MB boyutunda (36 dil paketi içeren) versiyonu olarak indirebiliyoruz.

3.Slipstream: Daha çok şirketlerin kullanabileceği bir yöntem.SP1'in Windows Vista ile bütünleşik olarak şirketdeki yeni bilgisayarlara ve SP1'siz Vista bilgisayarları güncellemesi için kullanılan bir yöntem.

Şimdide Vista Service Pack 1'in bize kazandıracaklarından biraz bahsedelim:

1) GPMC (Group Policy Management Console) eklentisi SP1 ile birlikte kaldırılıp,yerine GPEdit eklentisi varsayılan olarak gelmektedir.Ama istersek GPMC eklentisini tekrardan indirip kurabiliyoruz.

2) Özel bir dosyaya ulaşan kişi sayısının,dosyanın ismini değiştirme,yaratma gibi işlemleri 4 kişiden 1 kişiye indirilmiş olduğunu görüyoruz.(UAC özelliği (User Account Control))

3) Vista SP1 ile gelen yeni bir güvenlik ilkesi "UAC: Allow UAccess". Bu güvenlik ilkesi ile kullanıcının masaüstü,uzaktan masaüstü yardımı sırasında bağlantının daha güvenli bir hale getirilmesini sağlamaktadır.Kısacası kullanıcı ile uzaktan bağlanan kişi arasında bir belge imzalamalarını sağlıyor.

4) exFat özelliği içermesi.Daha büyük boyutda dosyalar ve daha yüksek bir kapasite.Taşınabilir Flash diskler için ve Sabit Diskler için çok kullanışlı yeni bir dosya sistemi.

5) FAT32'de 4 GB dosya limiti ve yine FAT32'de 32 GB format limiti beraberinde gelmesi.

6) Yüklediğimiz programların çoğunda verilen hataların uygulamalara göre düzeltilmesi.

7) NTFS formatlı taşınabilir aygıtları çıkartırken Veri Kaybının engellenmesine yönelik düzenleme.

8) Windows Meeting Space veya Uzaktan Bağlantı gibi peer-to-peer bağlantılardaki hataların düzeltilmesi.

9) Vista'nın kendisine ait veri yedekleme yazılımında EFS(Encrypted File System) olarak bilinen Şifrelenmiş Dosyalama Özelliği'nin yedekleme işleminde sorun çıkartmasının çözülmesi.

10) Belirli bazı işletim sistemi dosyalarının kaybolması sonucu bilgisayarımızın Boot edilememe özelliğinin Windows Recovery environment (WinRE) programının bir parçası olan SRT (Startup Repair Tool) ile düzeltilmiş olması.

11) Ağda paylaşılan dosyaları ararken bant genişliğini gereğinden çok fazla kullanma sorunun düzeltilmesi.

12) Aşırı güç tüketimi,sabit disklerin laptoplarda pilin bitmesine yakın belirli aralıklarda dönmemesi gibi laptoplarda sorun çıkartan problemlerin giderilmiş olması.

13) Winzip veya Winrar gibi programlar ile dosyaların sıkıştırılma ve çıkartılma işlemlerinin daha az sürede gerçekleştirilmesi ve daha hızlı yapılmasının düzeltilmesi.

14) Hard diskte alt alta bulunan dosyaların bir bölümden bir bölüme taşınması sırasındaki işlemlerin daha kısa sürede ve çabuk gerçekleştirilmesinin düzeltilmesi.

Örnek verirsek:

*Aynı makinede ve aynı diskte dosyaları kopyalarken 25% daha hızlı kopyalaması.
*Vista olmayan bir işletim sisteminden,SP1 yüklü bir Vista işletim sistemine 45% daha hızlı kopyalama.
*SP1 yüklü makineden SP1 yüklü diğer bir makineye 50% daha hızlı kopyalama işlemi.

15) Resimleri yaklaşık olarak 50% daha hızlı açması.

16) Javascript içerikli sitelerin Internet Explorer'da daha hızlı açılmasının sağlanması.

17) Ağ bağlantısı kullanırken Vista'nın otomatik olarak hangisinin kullanılması gerektiğini sunması.Mesela Laptop kullanıyorsanız kablosuz internet kullanmanız gerektiğini bize önermesi gibi.Vista'ya biraz mantık getirmişler gibi gözüküyor.

18) Pc'yi kilitleyip daha sonra açmaya çalıştığımızda erteleme gibi anlamsız bir işlem yapıyordu.Bununda SP1 ile kaldırılmış olması güzel.Artık beklemek yok.Şiremizi girdiğimizde algılama gibi bir durum olmadan direk giriş yapabiliyoruz.

19) Uzaktan Masaüstü bağlantısı sırasında çok fazla bant genişliği kullanılıyordu.25-60% arasında bant genişliği,SP1'i yüklediğimiz takdirde azaldığını görüyoruz.

20) BitLocker Drive Encryption özelliğinin geliştirilmesi.TPM (Trusted Platform Module) özelliği ile birlikte geliştirilen bir anahtarın USB aygıtlarda bir başlangıç anahtarı yaratılmasını ve bununla beraber açılmasını sağlaması ve oturum açan kullanıcı için de ayrıyetten Kişisel Kimlik Numarası (Personel Identification Number)isminde bir belge yarattığını görüyoruz.

21) Kullanıcı ve yöneticilerin hangi volume'de disk birleştiricisinin çalıştırabileceğini kontrol etmesi.

22) Kullanıcılara offline çalışırken dosyaların isimlerini değiştirme ve silme gibi problemlerin engellenmesinin düzeltilmesi.

23) 32 bit versiyonlu Vista'lardan 64 Bit versiyonlu Vista'ların etkinleştirilip yüklenmesi.

24) Vista'nın SP1 ile kullanılan hafıza miktarını göstermesi.Daha önce İşletim sistemindeki sistem hafıza uyumluluğunu gösteriyordu.(Örnek: 4 GB X86 sistemi)

25) Artık kullanıcılar Windows Vista SP1 kurulumunun başlangıcında şifre ipucu girme ekranı ile karşılaşıyorlar.Bu nedenle kurulum öncesi koyacağınız şifreyi hatırlamak için iyi bir ipucu belirtin.

Evet bunlardan daha fazla birsürü yazabiliriz ama biz Vista'nın performansını ve güvenliğini arttıran unsurları belirtmek istedik.Artık yükleyip yüklememe kararı bu yazıdan sonra siz SDN kullanıcılarının isteğine bırakıyoruz.

Ama siz yinede daha hızlı ve güvenli bir Vista için SP1'i tekrar tekrar düşünün.

Yazan: Göksel Atakan

SDN - http://shiftdelete.net / http://www.sdn.com.tr

 

Son mesajlar

Üst