Neden Python Dilini Öğrenmeliyim?

Bu konuyu okuyanlar

BilimHezarfen

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Basic, Pascal, Fortran, Matlab, C, C++, Java kullananlar bolca var. Daha uçuk diller de kullanıldığı olur, ama okuyucu genel amaçlı bir dili tercih edecektir doğal olarak.

Hangi programlama dilinin kullanıldığı çok da önemli değil aslında. Hepsi on yıl sonra eskiyecek zaten. Önemli olan algoritmik ana fikri aktarmak. Yine de, anlatılan konunun somutlaşması için belli bir dili benimsemenin faydası var.

Son on yılda ise Python, hesaplamalı bilimin hem uygulaması hem de öğretimi için mükemmele yakın bir dil olarak öne çıktı. Artık “Neden Python?” değil, “Neden Python olmasın?” sorusu sorulmalı. Gel gör ki bilim camiası muhafazakâr. Gençliklerinde delikli kartlara Fortran kodu yazan profesörler başlarına icat çıksın istemeyebiliyorlar, veya Matlab, Mathematica, IDL gibi paralı (ve pahalı) yazılımlara yöneliyorlar. O yüzden biraz Python avukatlığı yapalım.

İTÜ fizik bölümünden Berkin Malkoç, “Temel Bilimler ve Mühendislik Eğitiminde Programlama Dili Olarak Python” başlıklı makalesinde etraflı bir inceleme sunuyor. Kısa başlıklarla özetlersek:

• Açık kaynaklı. Kullanmakta özgürsünüz, bir şirkete bağlı olmak zorunda değilsiniz. Üstelik ücretsiz.
  • Yapısı sade. Okuması ve yazması çok kolay. Çok hızlı öğrenilebiliyor.
  • “Dinamik” dil. Yorumlayıcıyla çalışıyor. Çok karmaşık işlemleri basit komutlarla yaptırabilirsiniz.
  • Etkileşimli. Yorumlayıcı penceresinde ardarda komutlar verip işlemler yapabilirsiniz.
  • Aklınıza gelen bir fikri çabucak bir program oluşturarak deneyebilirsiniz.
  • OOP’yi destekler ama mecbur tutmaz. Basit işler için class tanımlamak zorunda değilsiniz.
  • Genel kullanım alanı geniş ve yazılım sanayiinde çok seviliyor. Bu sayede sürekli geliştiriliyor. Öğretici kaynak bulmak kolay.
  • Bilimsel araştırmalarda çok yaygın olarak kullanılıyor. Çeşitli bilim dallarında kullanılmak üzere özel hazırlanmış kütüphaneleri var. Bu kütüphaneler kendini bu işe adamış profesyonel yazılım ekipleri tarafından hazırlanıyor, yoğun şekilde test ediliyor, ve yine açık kaynaklı.
Python tamamen mükemmel değil. Dinamik ve yorumlanan bir dil olması, ister istemez yavaş çalışmasını gerektiriyor. Yoğun hesaplama gerektiren işleri C veya Fortran’la yazılmış programlara yaptırmak daha doğru olur.

Bununla beraber, Python çeşitli ara çözümler de sunuyor. Sözgelişi, C ile yazılmış programlar Python koduna entegre edilebilir, epeyce hızlı Python programları hazırlanabilir. Meselâ bilimsel hesaplama için geliştirilen SciPy kütüphanesi böyle hazırlanmış.

Dahası, birçok durumda, yavaş çalışan bir Python programı bile size zaman kazandırabilir. Meselâ C ile bir hafta uğraşarak yazabileceğiniz bir programı Python ile bir günde yazmanız mümkün olabilir. C programı hesabı beş saniyede bitirsin, Python programı ise bir dakikada. Hangisi zaman açısından daha kârlı?

Python dilini kullanan bazı şirketler
Google
NASA
CERN
Youtube
Pardus
OpenOffice
GIMP
Bittorent
Blender
Scribus
Inkscape

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Phython ve php arasında nasıl bir kıyaslama yapmamız mümkün olabilir?

BilimHezarfen

Asistan
Reaksiyon puanı
20
facebook php ile js ve c++ da kullanıyorlar python arkasında google var ha şuda var python phpden daha popüler değil amaki son yıllara göre python hızlı çıktı Her dilin kendine göre üstünlükleri olabiliyor. Python Java'dan daha basit değil. Yazımı bazı noktalarda daha kolay. Her değişkeni baştan tanımlaman gerekmiyor. Ama indentation konusuna dikkat etmek gerekiyor.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Şu dönemde bu dillere merak sarmış haldeyim. MySQL, Java Script, Php ve html kodları arasında büyük bir fırtına içindeyim. Aynı anda farklı programlar üzerinden hepsini okumaya çalışıyorum. Kim bilir bir anda python denerim ama açık kaynak kodlu yazılım lazım bana üzerinden okuyarak öğretmen daha kolay oluyor benim için.

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Php'nin de Masaüstü yorumlayıcısı var. "PHP CLI" Bazı editörler kodları sınamak için bunu kullanır.

BilimHezarfen

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Css yazmayı unutmuşsun dostum.Açık kaynak kod demişken

Açık kaynak kodlu yazılımın avantajları

Açık kaynak kodlu yazılımların faydaları, sadece programcılara dokunmaz. İşte açık kaynak kodlu yazılımın faydalarından bazıları.

• Açık kaynak kodlu yazılımlar, programcı topluluğunun gelişimini sağlar. Bu sayede eğitime, yaratıcılığa ve ilham almaya yardımcı olur.
  • Açık kaynak kodlu yazılımlarda örneğin bir açık bulunduğunda, onunla ilgilenen çok daha fazla kişi olduğundan çok daha çabuk kapatılabilir. Kapalı kaynak kodlu yazılımlarda ise uzun bir süre beklemeniz gerekebilir.
  • Yazılımların farklı çeşitlerinin ortaya çıkmasını sağlar. Örneğin Mozilla Firefox, Chromium ve Linux'dan türeyen birçok yazılım var.
  • Yazılım geliştiricisinin PC'nizde şüpheli işler çevirmediğinden emin olmanızı sağlar. Kaynak kodu kapalı bir yazılımın yaptığını iddia ettiği şeyleri gerçekten güvenilir yoldan yaptığını anlamanın çok fazla yolu olmayabilir.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Php'nin de Masaüstü yorumlayıcısı var. "PHP CLI" Bazı editörler kodları sınamak için bunu kullanır.

Doğrudur.Yazılım Mühendisi arkadaşım var bunu kullanıyor.

kmurat link attım http://php.net/manual/tr/features.commandline.php

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
GitHub'da çalışan ve henüz çalışmayan bir sürü projenin kanak kodları paylaşımda ve lisans sorunu yaşamadan kullanıma ve düzenlemeye de açık. Projelerin indirme linkinde hangi dil kullanılmış belirtiliyor.

BilimHezarfen

Asistan
Reaksiyon puanı
20
aynen arkadaşımla github dan çok proje aldık.adam yazmış koymuş hiç lisans sorunu yaşamadık. en çok aldığımız projeler asp.net c# c++ php python

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Sayın bilenler buraya toplanmışken robots.txt için

User-agent: Googlebot

Disallow:

User-agent: googlebot-image

Disallow:

User-agent: googlebot-mobile

Disallow:

User-agent: MSNBot

Disallow:

User-agent: Slurp

Disallow:

User-agent: Teoma

Disallow:

User-agent: Gigabot

Disallow:

User-agent: Robozilla

Disallow:

User-agent: Nutch

Disallow:

User-agent: ia_archiver

Disallow:

User-agent: baiduspider

Disallow:

User-agent: naverbot

Disallow:

User-agent: yeti

Disallow:

User-agent: yahoo-mmcrawler

Disallow:

User-agent: psbot

Disallow:

User-agent: yahoo-blogs/v3.9

Disallow:

User-agent: *

Disallow:

Disallow: /cgi-bin/

Sitemap: https://www.web/sitemap.xml

+lar -ler nedir?

BilimHezarfen

Asistan
Reaksiyon puanı
20
bekle dostum cevap hazırlanıyor.

Grup Komutları

Grup komutları, kesin ve net ifadelerden oluşmalıdır. Yazım hatası yapılmış veya var olmayan dizin ya da sayfalarla ilgili komutlar dikkate alınmaz. Komutlarda küçük – büyük harf ayrımı yapılmaz ancak komutla belirtilmiş dizin ya da URL’lerde büyük küçük harf ve özel karakter ayrımı yapılmaktadır, komuttan sonra belirlediğiniz bölüm, dizin veya URL’nin nasıl isimlendirildiğine göre değişkenlik gösterebilir. Grup komutlarına örnek olarak aşağıdaki komutlarını kullanabiliriz:

• User-agent: Kullanıcı aracısı olarak da belirtebileceğimiz bu komut, sitenize hangi arama motoru robotunun gelebileceğini ya da gelemeyeceğini belirtmenizi sağlar. Örneğin arama motorlarının sitenizi taramasını istemiyorsanız, user-agent komutunu kullanabilirsiniz. Böyle bir ayırım yapmak için dizin veya sayfa engelleme / izin verme komutunu da kullanmanız gerekmektedir.
  • Dizin engelleme / izin verme: Sitenizdeki belli bir dizinin taranmasını isteyip istemeyeceğinize göre belirleyebileceğiniz komut satırını oluşturmanızı sağlar. Örneğin sitenizde yer alan görsellerin arama motorları tarafından taranmasını istemiyorsanız, bu komut satırını kullanabilirsiniz.
  • Sayfa engelleme / izin verme: Sitenizdeki belli bir sayfanın taranmasını isteyip istemeyeceğinize göre belirleyebileceğiniz komut satırını oluşturmanızı sağlar. Örneğin sitenizde yer alan spesifik bir sayfanın arama motorları tarafından taranmasını istemiyorsanız, bu komut satırını kullanabilirsiniz.
  • Tarama gecikmesi belirtme: Sitenizin belirttiğiniz süre içerisinde taranabildiği kadar taranmasını, bu süre dışında kalan sayfaların taranmamasına sebep olan bir komut satırıdır.
Komut satırlarının kullanım örnekleri:

User-agent: user-agent komutunu kullanarak bütün arama motorlarının sitenizi taramasını engellemek istiyorsanız robots.txt dosyasını aşağıdaki gibi düzenlemeniz gerekir:

user-agent: *
disallow: /

Önerilen: Tüm arama motoru robotlarına izin vermek için, user-agent: * komut satırını tek başına kullanın.

Dizin Engelleme / izin verme: allow ya da disallow komutlarını kullanarak sitenizdeki belirli dizinlere erişim izni verebilir ya da sınırlama koyabilirsiniz. Bu bölümde yapacağınız değişiklik sadece arama motoru robotuna özeldir. Kullanıcılar komut verdiğiniz dizine erişmeye devam edebileceklerdir. Örneğin:

disallow: /ozel/

Yukarıdaki komut satırını kullandığınızda, arama motoru robotu sitenizdeki http://www.siteadresiniz.com/ozel/ URL’sine sahip olan “ozel” dizinini taramayacak ve bu dizinin içinde yer alan sayfaları dizine eklemeyecektir.

Sayfa Engelleme / izin verme: allow ya da disallow komutlarını kullanarak sitenizdeki belirli sayfalara erişim izni verebilir ya da sınırlama koyabilirsiniz. Bu bölümde yapacağınız değişiklik sadece arama motoru robotuna özeldir. Kullanıcılar komut verdiğiniz sayfaya erişmeye devam edebileceklerdir. Örneğin:

disallow: /ozel-belgeler.html/

Yukarıdaki komut satırı da, sadece http://www.siteadresiniz.com/ozel-belgeler.html adresinde yer alan içeriğin taranmasını ve dizine eklenmesini engelleyecektir. Dizin ve URL arasındaki ayrımı yapmak bu açıdan önemlidir.

Tarama Gecikmesi Belirtme: Crawl-delay komutunu kullanarak, arama motoru robotunun tarama için harcayacağı zamanı sınırlandırabilirsiniz. Bu komut genelde sıklıkla sunucu hatası yaşanan ya da çok yüksek ziyaretçi trafiği yüzünden zaman zaman geçici olarak hizmet vermeme ihtimali olan siteler için kullanışlıdır. Bu amaçlar dışında kullanılmamasını tavsiye ederiz. Örneğin belirli bir arama motoru robotunun sitenize geldiğinde sadece 2 dakika boyunca sitenizi taramasını istiyorsanız, şöyle bir komut kullanabilirsiniz:

user-agent: yandexbot
crawl-delay: 2

Yukarıdaki komut satırında, yandexbot’un 2 dakika içinde taradığı kadar sayfayı taraması, 2 dakika bittikten sonra kalan dizin ve sayfaları taramadan siteyi terk etmesi gerektiği belirtilmiştir.

Grup Dışı Komutlar

Grup dışı komutlar, sitemap.xml dosyasının yerini belirtmek için kullanılabilir. Kullanımı oldukça basit olup, sadece sitemap.xml dosyasının URL’sinin doğru şekilde yazılmış olması gerekmektedir. Sitemap.xml dosyası, sitenizin taranması konusunda arama motoru robotlarına en önemli bilgileri vereceği için, mutlaka kullanılmalıdır. Arama motoru robotu sitenizi tararken ilk olarak robots.txt dosyasına göz atmaktadır ve bu dosyada ve sitede sitemap.xml dosyasına dair herhangi bir içerik bulunmaması bir dezavantaj yaratabilir. Örneğin:

Sitemap: http://www.siteadresiniz.com/sitemap.xml

Yorum ve Notlar

Robots.txt dosyası içerisine, kendinize, site yöneticisine, tasarımcıya veya kullanıcıya hitap eden, arama motoru robotlarının dikkate almadığı notlar bırakabilirsiniz. Bunun için # karakterini kullanmanız gerekmetekdir. Örneğin:

# Not: Tasarım dizini 1 hafta sonra robot erişimine açılacak.
Disallow: /tasarim/
Disallow: /dosyalar/ # Bu dizin, kopyalama bittikten sonra erişime açılacak.

Bu örnekte # karakterinden sonra yazılı olanlar arama motoru robotları tarafından dikkate alınmaz.

Robots.txt Dosyasında Kullanılabilen Özel Komutlar

Robots.txt dosyasına ekleyeceğiniz özel komutlarla, belli bir karakteri içeren ya da belli bir URL uzantısını içeren sayfaları bütünüyle arama motoru robotlarınnın erişimine kapatabilirsiniz. Örneğin;

Disallow: /*?

Yukarıdaki örnekte, URL içerisinde soru işareti (?) olan tüm URL’ler arama motoru robotlarının erişimine kapatılmış durumdadır. Yukarıdaki örnekten hariç olarak soru işareti yerine farklı karakterler de kullanabilirsiniz.

User-agent: Googlebot
Disallow: /*.asp$

Yukarıdaki örnekte, dolar işareti ($) kullanarak sitemizde URL uzantısı .asp olan tüm sayfaları arama motoru robotlarının erişimine kapatmış olduk. Yani, http://www.siteadresiniz.com/iletisim/iletisim-formu-deneme.asp benzeri URL’ler bütün olarak arama motoru robotlarının erişimine kapatılmış olur.

Robots.Txt Kullanım Örnekleri:

Aşağıda örneğini vereceğimiz birkaç komutla, robots.txt dosyasının nasıl kullanılacağını daha iyi anlamaya çalışalım:

Disallow: /ozel/
Allow: /ozel/ozel-degil.html

Yukarıdaki örnekte, “ozel” dizinini erişime kapattık ancak “ozel degil” sayfasına erişim izni verdik. Bu durumda arama motoru robotu “ozel” dizinini taramıyor ancak “ozel” dizini içinde yer alan “ozel-degil.html” sayfasını tarayabiliyor.

User-agent: googlebot
Disallow: /

Yukarıdaki örnekte, sadece Google Bot’un “ozel” dizinine erişimini engelliyoruz, Googlebot dışındaki diğer tüm arama motoru robotlarının sitenin tamamına erişimini engellemiş oluyoruz.

User-agent: googlebot
User-agent: googlebot-images
Disallow: /tasarim/

+lar -ler yazınca kelimeler anladım sonradan aklıma geldi + - sorduğun iş yorgunuyum kusura bakma

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Şu kısma fena katılıyorum "Gençliklerinde delikli kartlara Fortran kodu yazan profesörler başlarına icat çıksın istemeyebiliyorlar". Hocaların çoğu C veya C++ görmüş öğrencilik yıllarında başka diller hakkında fikirleri yok öyle muhteşemmiş gibi anlatıyorlar ki C ve C++ dillerini halbuki şu devirde çağ dışı gibi kalıyor. Bazı şeyler ciddi anlamda eziyet olabiliyor diğer dillere göre. Hiç anlatmasınlar demiyorum tabi ki işin temelini görmek için 1. sınıfta iyi oluyor ama çok zorluyorlar sanki C ile komple program yazacakmışız gibi.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Şu kısma fena katılıyorum "Gençliklerinde delikli kartlara Fortran kodu yazan profesörler başlarına icat çıksın istemeyebiliyorlar". Hocaların çoğu C veya C++ görmüş öğrencilik yıllarında başka diller hakkında fikirleri yok öyle muhteşemmiş gibi anlatıyorlar ki C ve C++ dillerini halbuki şu devirde çağ dışı gibi kalıyor. Bazı şeyler ciddi anlamda eziyet olabiliyor diğer dillere göre. Hiç anlatmasınlar demiyorum tabi ki işin temelini görmek için 1. sınıfta iyi oluyor ama çok zorluyorlar sanki C ile komple program yazacakmışız gibi.

Ben bu görüşe tam katılmıyorum, yaşım 29.
C ve C++ bugün en popüler programlama dilleri arasında ve yerini uzun süre kimseye kaptırmayacak.
Çünkü kendi alanında alternatifi yok.
Şöyle ki misal C++ için, hem native olsun, hem nesne yönelimli olsun dediğimizde başka bir rakibi yok.
Native olması özellikle performans açısından avantaj, nitekim bugün bilgisayar ve konsol oyunları bu temel sebepten ötürü C++ ile yazılmakta ve bu alanda rakibi olmadığından uzun yıllar böyle devam edecek gibi gözükmekte.

İşin bir de diğer boyutu var.
İşim gereği onlarca farklı programlama dili ve script dili ile uğraştım.
Hatta bazılarını bir günde anlayıp, analiz edip, modifiye etmek durumunda kaldım.
Bunları başarabilmemin tek sebebi olmasa da en önemli sebebi C++ diyebilirim.
Nitekim bu dili gerçekten derinlemesine öğrenen bir kişi, sadece birkaç gün içerisinde diğer herhangi bir dili anlayıp, analiz edip, modifiye edebilir.

Ayrıca bu diller söylediğiniz kadar zor değil.
Misal ben anlatıyor olsaydım, muhakkak anlardınız ama üniversite hocalarımızın ciddi bir kısmı bilgi aktarmak değil de bildiğini kanıtlamak üzerinde uzmanlık yaptıklarından size hak veriyorum.

Python'a gelirsek tabi ki çok iyi bir dil.
Her dilin tam uyduğu çok iyi verim alınabildiği alanlar var.
Misal python'un bana göre en iyi uyduğu alan, kompleks projeleri hızlı, etkili ve güçlü bir şekilde bitirmeye olanak sağlaması.
Ayrıca python algoritmaları, pseudo koda en yakın haliyle implemente etmenize olanak sağlayan dillerden biri.
Bununla birlikte elbette dezavantajları da var.
Saf script yapısından ötürü performans gerektiren alanlarda sıkıntı yaşatabilmesi (lakin performans gerektiren alan ufak bir modül ise o modülü C veya C++ ile yazıp python üzerine bind ederek aşabilmeniz mümkün), nesne yönelimli programlamanın derinlemesine implemente edilmemiş olması gibi.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Ben bu görüşe tam katılmıyorum, yaşım 29.
C ve C++ bugün en popüler programlama dilleri arasında ve yerini uzun süre kimseye kaptırmayacak.
Çünkü kendi alanında alternatifi yok.
Şöyle ki misal C++ için, hem native olsun, hem nesne yönelimli olsun dediğimizde başka bir rakibi yok.
Native olması özellikle performans açısından avantaj, nitekim bugün bilgisayar ve konsol oyunları bu temel sebepten ötürü C++ ile yazılmakta ve bu alanda rakibi olmadığından uzun yıllar böyle devam edecek gibi gözükmekte.

İşin bir de diğer boyutu var.
İşim gereği onlarca farklı programlama dili ve script dili ile uğraştım.
Hatta bazılarını bir günde anlayıp, analiz edip, modifiye etmek durumunda kaldım.
Bunları başarabilmemin tek sebebi olmasa da en önemli sebebi C++ diyebilirim.
Nitekim bu dili gerçekten derinlemesine öğrenen bir kişi, sadece birkaç gün içerisinde diğer herhangi bir dili anlayıp, analiz edip, modifiye edebilir.

Ayrıca bu diller söylediğiniz kadar zor değil.
Misal ben anlatıyor olsaydım, muhakkak anlardınız ama üniversite hocalarımızın ciddi bir kısmı bilgi aktarmak değil de bildiğini kanıtlamak üzerinde uzmanlık yaptıklarından size hak veriyorum.

Python'a gelirsek tabi ki çok iyi bir dil.
Her dilin tam uyduğu çok iyi verim alınabildiği alanlar var.
Misal python'un bana göre en iyi uyduğu alan, kompleks projeleri hızlı, etkili ve güçlü bir şekilde bitirmeye olanak sağlaması.
Ayrıca python algoritmaları, pseudo koda en yakın haliyle implemente etmenize olanak sağlayan dillerden biri.
Bununla birlikte elbette dezavantajları da var.
Saf script yapısından ötürü performans gerektiren alanlarda sıkıntı yaşatabilmesi (lakin performans gerektiren alan ufak bir modül ise o modülü C veya C++ ile yazıp python üzerine bind ederek aşabilmeniz mümkün), nesne yönelimli programlamanın derinlemesine implemente edilmemiş olması gibi.
Hocam dedikleriniz doğru tabi ama demek istediğim nokta şu. Hoca dersin içerisinde basic bir şekilde kavramları anlatıyor ve birkaç örnek yapıyor. Sınavda istediği şey ise başlı başına bir program mesela kütüphanede kitapların yılını, yazarını ve ismini kayıt altına alan bir program gibi. Şimdi düşününce size basit geliyordur ama öğretilenin bunu karşılamamasına sitem ediyorum. Yani demek istediğim bu diller elbette efektif diller ama bazı yerlerde gereksiz diretiliyor haliyle insan da soğuma aşamasına geliyor. Hocaya çok farklı bir program yaptırmaya kalksan belki yapamaz ama yıllardan beri ezberlediği şekilde dersi anlatıyor, yıllardan beri çözdüğü örnekleri soruyor. Gelişme yok. Sonra şöyle yapsak olmaz mı deyince red cevabı kaçınılmaz oluyor.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Fazla bilgi göz çıkarmaz. Ama fazla işe birden kalkışmak yorabilir ve iş tam kavranmamışsa kafa karıştırabilir. Bir tema üzerinden gitmek bence faydalı olabilir. Mesela konumuz Web ise, önce o alanda en bilinenlerde kalmak daha iyi olur. Neredeyse her genel maksatlı Programlama dilinde Web işlenebilir. Bazıları ile daha kolay.

Okuldan uzak kalalı çok uzun zaman geçti. Benim öğretmenler konusundaki izlenimim, işi beceremeyenler öğretmen oluyor, işi anlayanlar öğrendikleri işi yapıyor.

Son düzenleme: