Neden kilo veremiyorsunuz?

Bu konuyu okuyanlar

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Yaptığınız sayısız diyete rağmen bir türlü fazla kilolardan kurtulamıyorsanız, canınız tatlı çekiyor ve yüzünüz şişiyorsa, iradenizi suçlamayın. Başka bir sorununuz olabilir.

Naturabella Medikal Estetik Merkezi Hekimi Dr. Neslihan İbrahimoğlu sürekli diyet yapanların neden bir türlü kilo veremedikleri konusunda açıklamalarda bulundu.

İnsan vücudu zamanla gevşemeye başlar, kaslarını kaybeder, suyu tutma özelliği azalır. Yağlanma artar. Sarkmalar meydana gelir. Orantısız yağ birikimi ve kasların gevşemesiyle hiç de estetik olmayan şekil bozuklukları meydana gelir. Bu sorunu diyet ve egzersizle düzeltmeye çalışmanıza rağmen başarısız oluyorsanız, hormon yetersizliği ve dengesizliklerini mutlaka düşünmelisiniz. Çünkü hiçbir diyetle altta yatan hormon dengesizliğini düzeltmeden sonuç alınamaz. Hormon seviyeleri yaşla birlikte değişmeye başlar. Bazen de yaşla ilgisi olmayan hormon dengesizlikleri görülebilir. Üreme sistemlerindeki hormon bozuklukları çok önemlidir. Hormonal sistemdeki denge, kilonuzun sabit kalmasını sağlar. Dengesizliğin nereden geldiğini ortaya çıkarmak en önemli basamaktır. Kendinizi aşağıdaki soruları sorarak değerlendirebilirsiniz:

YÜZÜNÜZ MÜ ŞİŞİYOR?

Özellikle sabahları yanaklarınızda ve göz kapaklarınız da şişkinlik, gözlerinizin altında torbalanma görülüyor mu? Ayak ve el bileklerinizde şişme var mı? Cevabınız evet ise; muhtemelen tiroid bezleriniz fazla çalışmıyor olabilir.. Adet döneminiz öncesinde göğüslerinizde aşırı bir şişkinlik hissediyor musunuz?

CANINIZ TATLI MI ÇEKİYOR?

Göğüsleriniz normal ölçülerden çok fazla mı büyüyor? Basenlerinizde ve kalçalarınızda yağ birikimi çok mu fazla? Armut tipinde bir kilo fazlalığınız mı var? Sürekli şekerli yiyecekler mi tüketmek istiyorsunuz? Büyük ihtimalle insülin salınımında bir fazlalık olabilir. İnsülin, vücudumuzun karın, kalça, basen bölgelerinde yağ depolayarak yedek enerji oluşturur. Çok fazla insülin yağ demektir. Yukarıdaki sorulardan en az birine evet diyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

NE YAPMALI?

Beslenme şeklinizle de hormonal dengenizi destekleyebildiğinizi unutmayın! İnsülin değerinizi düşürmek için bol sebze ve meyve yemelisiniz, özellikle meyveleri ayrı bir öğün olarak tüketin. Balık gibi et ürünleri ve faydalı yağlar insülin salınımını düşürür. Ekmek, makarna ve şekerli gıdalardan kaçınmalısınız. Proteinli gıdalar faydalı yağlar aynı zamanda hem erkek hem de kadınlar da cinsiyet hormonlarının artmasını sağlar. Bu yüzden diyetinizdeki protein miktarı önemlidir.

Kaynak: http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=242404

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
Teşekkürler cacar
Ben çok diyet yaptım, ama hiç biri de işe yaramadı.. ya kendimi bildğimden beri rejim yapıorm ben.. :p
tatlı,ekmek,cola kahve yok off ya bölede yaşanmıor kii :D
En iyisi ve mantıklısı; tıka basa doymadan yemek yemek, herşeyden az az yemek.. Çünkü kilo vericem diye herşeyin tadından mahrum kalıyoruz..

Bide abur cubur çok kilo aldırır.. Mümkün olduğunca uzak durmak lazım..
Bide tabii ki bol bol su içmek, mümkün olduğunca yürümek..

Ben yapıyom bunları ama sadece formumu koruyabiliyorum.. Kilo veremiyorum :)

oksijudan

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Tuzu kestiniz mi bu iş biter,ekmeğide az yiyeceksiniz ama.Tuz asla olmayacak zorluğu bir haftadır,sonra alışıyorsunuz.

Reaksiyon puanı
0
Amerikalı'ların bir lafı vardır; "Üç beyazdan uzak duracaksın: Un, Tuz Şeker!" diye. Bunları çok tüketen insanlar eğer tüketimi azaltırsa farkedeceği muhakkak...

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
İhtiyacım yok ki.. :D zaten Bi gıdımlık canım var diyette yaparsam kestirmeden öteki taraftayım demektir :D
ihtiyacım olcağını sanmıyorum biraz daha kilo verirsem Troy kızıyor ::) bol salçalı yağlı ve hamur işli öğünler dilerim. :D Yaşamınız fırından yeni çıkmış bol fıstıklı ve peynirli künefe tadında geçsin... :)

alicia

Doçent
Reaksiyon puanı
2
ben hayattan zevk alamıom cikolata yiyemiommmmmm :'(

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
diyet teki yemekler hiç hoşuma gitmiyo
yagsız salata ve herşey haşlanmış bi şekilde 1 dilim ekmek falan yetmez ki bana 1 dilim ekmek bi kibrit kutusu peynir falan ayyyy ayyy ne zor bayan olmak ???

Reaksiyon puanı
0
seçiL dedi ki:
yagsız salata ve herşey haşlanmış bi şekilde 1 dilim ekmek falan yetmez ki bana 1 dilim ekmek bi kibrit kutusu peynir falan ayyyy ayyy ne zor bayan olmak ???

Sırf bayanların rejim yapması gerekse keşke. Erkekler hiç kilo almasa..... Uffff...! :)

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Güçlü Aydoğdu dedi ki:
seçiL dedi ki:

Sırf bayanların rejim yapması gerekse keşke. Erkekler hiç kilo almasa..... Uffff...! :)

+1 :( :(

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Neden kilo veremiyorsunuz? Çünkü yiyorsunuz. :)

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
tam tersi ben alamıyorum ne yapmak lazım?

hızıracil

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ben ekmeği baya bi azalttım 7-8 kilo verdim canan karatay hocanın dediğini yaparak rejim falanda yapmadım

fk555897

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar her şeyden az az yemenin zayıflamaya çok yararı oluyor. Ayrıca spor yapmak da insanın az yemek yemesini sağlıyor. İnsan spor yaptıkça emeklerine acıyor ve yemek yemeyi azaltıyor.

chicco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aynen herşeyden az az yemek zayıflamaya etkili bencede.Ama Bazen da yanamıyorsun tabak tabak yiyorsun o güzel yemeği sonra da kiloları alıyorsun.İradeli olmak gerekli.

Naaa

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
belkide 5-6 kilo almak için uğraştım.hep fazla yedim kilo alayım diye ekstradan. şimdi 3-4 kilo fazlam oldugunu düşünüyorum.vermekte zorlanıyorum.yani almak da zor vermek de.ama emin olun kilo almak daha zor :)

BrknEs

Müdavim
Reaksiyon puanı
166
neden kilo alamıyorum peki bunun cevabı var mı ???

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
O değilde ben Ramazan ayında kilo verdim kesin arefe günü bi tartılam.

muhammedyakup

Doçent
Reaksiyon puanı
4
gençler biz türkler dünya ortalamasının çok üstünde ekmek tüketiyoruz üniversiteye başlarken bi deri bi kemiktim doğru düzgün birşey yemezdim başladıktan sonra yerimizden kalkmaz olduk birde sürekli dışardan ekmek arası yiyince 50 kilo olan ben ünii 3te oldum 70 kilo bu sene baktım böyle olmuyor yürüyüşe çıktım ekmeği tuzu kestim gazoz dahil gazlı içecekleri bıraktım 64 e kadar düştüm tabi hareket çok önemli ramazan da sürekli bilgisayar başında olunca geçen tartıldım 66 olmuşum:biggrin:

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345
öyle ama senin baya spor yapman lazım ben geçen sene spor yaptım 6 kilo aldım sporu bıraktım kilo verdim tekrar başlayacağım inşallah
:D valla spor yaptım kilo verdim. sporu bıraktım geri aldım. yok ki bir denge :D