Neden İOS tercih ediyorsunuz?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
258
Merhabalar. Yakın zamanda IOS'a geçmeyi düşünüyorum. Eğer geçersem alacağım telefon iPhone 12 Pro Max olacak. Siz neden tercih ediyorsunuz? IOS'da sizi en çok cezbeden şeyler neler? IOS'un iyi yanları kötü yanları neler? Android'de olan keşke IOS'da da olsaydı dediğiniz bir özellik var mı? Genel olarak iOS nasıl bir deneyim sunuyor? Şimdiden teşekkürler.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Bu aralar, gizlilik için seçerdim. Çünkü Google trojan gibi, hayatımızın her yerinde. Bu çok rahatsız edici bir şey.

İleri de bir durum olduğunda (mahkeme), Google bilgi paylaşıyor. Başka insanlara bilgi de satıyor. Biz malız, ürünüz yani.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Merhabalar. Yakın zamanda IOS'a geçmeyi düşünüyorum. Eğer geçersem alacağım telefon iPhone 12 Pro Max olacak. Siz neden tercih ediyorsunuz? IOS'da sizi en çok cezbeden şeyler neler? IOS'un iyi yanları kötü yanları neler? Android'de olan keşke IOS'da da olsaydı dediğiniz bir özellik var mı? Genel olarak iOS nasıl bir deneyim sunuyor? Şimdiden teşekkürler.
İosun Android'e göre avantajları 1-Sade olması ve ram yönetimin daha iyi olması 2-Uygulama kalitesi ve sosyal medyada Fotoğraf,video özellikle video tarafında kalitenin düşmemesi 3-Daha güvenli olması. Android'in iosa göre avantajları 1-Kişiselleştirmenin daha fazla olması 2-Daha iyi teknolojileri bünyesinde barındırması 3-Uzun kullanım için sistem güncellemelerine mahkum olmaması.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu aralar, gizlilik için seçerdim. Çünkü Google trojan gibi, hayatımızın her yerinde. Bu çok rahatsız edici bir şey.

İleri de bir durum olduğunda (mahkeme), Google bilgi paylaşıyor. Başka insanlara bilgi de satıyor. Biz malız, ürünüz yani.
Tamamen yanlış ve dayanağı olmayan söylemler bunlar. Dünyanın en büyük ilk üç şirketinden birisi, üç beş milyar dolar için kullanıcılarının bilgilerini satacak öyle mi :D

Ben en çok sistemin ekran kapalı performansını beğeniyorum. Sorunsuz, sadece ve akıcı bir sistem.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Tamamen yanlış ve dayanağı olmayan söylemler bunlar. Dünyanın en büyük ilk üç şirketinden birisi, üç beş milyar dolar için kullanıcılarının bilgilerini satacak öyle mi :D
Reklam çıkıyor ya işte bize göre :D. Bunu yapan, satar da.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Bütçe sorunum yok İphone kullanmak istiyorum diyorsan 12 Pro Max almak yerine beklemeni tavsiye ederim.12s 120hz ekran hızı ve touch ıd gibi önemli özelliklerle gelicek.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
3,5 yıllık iPhone 8 plus’ım var ilk günkü gibi performanslı çalışıyor. Başka bir telefon tercih etmem artık.

Saruhan0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
81
iOS bana çok akıcı geliyor. Özellikle ana menüde sağa sola kaydırırken takılma hissetmiyorum. Fakat en güncel Android sürümünde bile takılma hissiyatı yaşıyorum.

Laufeyson

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,075
RAM sorunu olmaması, neredeyse her cihazının 5-6 yıl sorunsuz kullanılabilmesi, 2. el pazarının çok geniş olması başlıca nedenler.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Reklam olayı iosta da var.Sen İphone da YouTube a girip video izleyeyim dediğin zaman reklam çıkıyor.Androidde YouTube u reklamsız kullanabiliyorsun.
Reklam çıkıyor demedim ki, bu çağımınız vebası zaten. Burada önemli olan husus kişselleştirilmiş reklam.

Diğer bir olayda veri paylaşması. Mahkemelerde veri paylaşıyormuş Google. Ya bir şey olupta, paylaşırsa benim bilgilerimi.

@Görkem Say,

Eski haber ama,
Rahat rahat paylaştıklarına belirtiyorlar. Bunu yapan, satmaz mı işte?
Bir de Android'in tüm uygulamalarının yüzde 90'ı Google ile veri paylaşıyor.
Apple paylaşmıyor dış dünya ile bildiğim kadarıyla.

Android çok güzel özelleşiyor ama güvenli değil.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Reklam çıkıyor demedim ki, bu çağımınız vebası zaten. Burada önemli olan husus kişselleştirilmiş reklam.

Diğer bir olayda veri paylaşması. Mahkemelerde veri paylaşıyormuş Google. Ya bir şey olupta, paylaşırsa benim bilgilerimi.

@Görkem Say,

Bu tek Android'e mahsus bir olay değil.İostada geçmişte ünlülerin iCloud rezaleti yaşandı.Güvenlik konusunda ios Android'e göre daha iyi ama bu iosu çok güvenli yapmaz.Bu konuda sana katılmıyorum.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Bu tek Android'e mahsus bir olay değil.İostada geçmişte ünlülerin iCloud rezaleti yaşandı.Güvenlik konusunda ios Android'e göre daha iyi ama bu iosu çok güvenli yapmaz.Bu konuda sana katılmıyorum.
Bağımsız bir Android olsun, tercihim Android'dir zaten. Diyeceğim ama bir çok APK'da Google'un reklam ağları var :D.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

@Görkem Say,

Arkadaşım bak anlamadığın nokta şu: Veri paylaşmak ile satmak aynı şeyler değildir. Mahkeme ile veri paylaşmayı nasıl başka bir şirkete veri satmak ile aynı kefeye koyabilirsin. O dediğini yapan Facebook, aylarca mahmelerde süründü adamlar. Reklam vesilesi ile bilgilerimizi satıyor diyorsun. O reklam sisteminin sahibi Google :D Adam kendi kendine mi veri satacak. Örnek vermek gerekirse. Diyelim ki İtopya Google'a gitti, ben size reklam vermek istiyorum benim şirketimin kategorisi de elektronik dedi. Herhangi bir kullanıcı elektronik aletlerle ilgili arama yaptığı zaman, Google gidip o kullanıcıya İtopya reklamı gösteriyor. Bu reklamlar olmasa, ne pek çok şirket ayakta kalabilir ne de ismini duyurabilir. TV'lere reklam vermek ile aynı mantık bu. Google sadece senin ne aradığına bakıyor, bakıyor ki ona göre reklam öneriyor. O veriyi gidip başkasına satmıyor. Dünya'da Google'dan fazla veriye sahip şirket yok zaten, kime neyi satacak.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Arkadaşım bak anlamadığın nokta şu: Veri paylaşmak ile satmak aynı şeyler değildir. Mahkeme ile veri paylaşmayı nasıl başka bir şirkete veri satmak ile aynı kefeye koyabilirsin. O dediğini yapan Facebook, aylarca mahmelerde süründü adamlar. Reklam vesilesi ile bilgilerimizi satıyor diyorsun. O reklam sisteminin sahibi Google :D Adam kendi kendine mi veri satacak. Örnek vermek gerekirse. Diyelim ki İtopya Google'a gitti, ben size reklam vermek istiyorum benim şirketimin kategorisi de elektronik dedi. Herhangi bir kullanıcı elektronik aletlerle ilgili arama yaptığı zaman, Google gidip o kullanıcıya İtopya reklamı gösteriyor. Bu reklamlar olmasa, ne pek çok şirket ayakta kalabilir ne de ismini duyurabilir. TV'lere reklam vermek ile aynı mantık bu. Google sadece senin ne aradığını bakıyor, ona göre reklam öneriyor. O veriyi gidip başkasına satmıyor. Dünya'da Google'dan fazla veriye sahip şirket yok zaten, kime neyi satacak.
Sizden açık açık veri alıyor (Dinliyor, yazdıklarınızı alıyor ileride belki düşünce okuma teknolojisi çıkar :D), rahatsız olmuyor musunuz bundan?

hakancalis

Müdavim
Reaksiyon puanı
957
Çok kaliteli ama pahalı 10 bin tlden fazla vermek bence mantıksız 5-6 bin tl'ye alınan android bile fazlasıyla iş görür bence

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Sizden açık açık veri alıyor (Dinliyor, yazdıklarınız alıyor ileride belki düşünce okuma teknolojisi çıkar :D), rahatsız olmuyor musunuz bundan?
Niye rahatsız olayım. Veri toplamak artık çok normal bir durum haline geldi. Önemli olan o veriler ile ne yapıldığı. Dünya'da topladığı verileri satmayacak iki şirket varsa birisi Google, diğeri Apple'dır. Verilerim ile ne yaptığına güvenmediğim uygulamaları zaten kullanmıyorum. Mesela Facebook. Google ise topladığı verilerin hemen hemen hepsini kendi ürünlerini geliştirmek için kullanıyor. En basitinden arama motorunu. O satıyor dediğin verilerin herhangi birinden elde edilecek gelirin belkide onlarca katını bu adamlar veri depolama istasyonlarına harcıyor. Piyasada pek çok karanlık firma var ama emin ol Google bunlar arasında belki de beyaza en yakın olanlar arasında. Çünkü senin tüm verilerini toplamasına rağmen nihai amacı bu verileri kendi ürünlerini geliştirme amacıyla kullanmak. Peki neden? Yapay zeka ve makine öğrenimine en fazla ihtiyaç duyan şirketlerden birisi çünkü Google. E bunlar da insanların verileri ile sağlanıyor, yemini suyunu vererek bir yapay zeka geliştiremiyorsun.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Niye rahatsız olayım. Veri toplamak artık çok normal bir durum haline geldi. Önemli olan o veriler ile ne yapıldığı. Dünya'da topladığı verileri satmayacak iki şirket varsa birisi Google, diğeri Apple'dır. Verilerim ile ne yaptığına güvenmediğim uygulamaları zaten kullanmıyorum. Mesela Facebook. Google ise topladığı verilerin hemen hemen hepsini kendi ürünlerini geliştirmek için kullanıyor. En basitinden arama motorunu. O satıyor dediğin verilerin herhangi birinden elde edilecek gelirin belkide onlarca katını bu adamlar veri depolama istasyonlarına harcıyor. Piyasada pek çok karanlık firma var ama emin ol Google bunlar arasında belki de beyaza en yakın olanlar arasında. Çünkü senin tüm verilerini toplamasına rağmen nihai amacı bu verileri kendi ürünlerini geliştirme amacıyla kullanmak. Peki neden? Yapay zeka ve makine öğrenimine en fazla ihtiyaç duyan şirketlerden birisi çünkü Google. E bunlar da insanların verileri ile sağlanıyor, yemini suyunu vererek bir yapay zeka geliştiremiyorsun.
Ama yukarıda ki attığım haberde, kullanıcı verilerini paylaştılarını ve devam edeceklerini bildirdiler. Benim bilgilerim önemli değil ama
Hem de Gmail'deki bilgileri, 3.kişiler ile paylaşacaklarını söylüyorlar.

Benim açımdan rahatsız edici, hem dinle, hem yazdıklarımızı falan alması... Belki beni benden iyi tanıyordur ha :D!.

kesin öyledir

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
23
Aslında gizlilik açısındanda Android iyi oyun açısındanda Android.

pcbilgiliadam

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
33
Bütçe sorunum yok İphone kullanmak istiyorum diyorsan 12 Pro Max almak yerine beklemeni tavsiye ederim.12s 120hz ekran hızı ve touch ıd gibi önemli özelliklerle gelicek.
kanka hep touch id gelicek diyonuz 2 yıldır hani nerde
Mesaj otomatik birleştirildi:

Reklam olayı iosta da var.Sen İphone da YouTube a girip video izleyeyim dediğin zaman reklam çıkıyor.Androidde YouTube u reklamsız kullanabiliyorsun.
iPhone alan adamın youtube premium almayacağını zannetmem 7 tl zaten mobil ödemeyle bile alır

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
kanka hep touch id gelicek diyonuz 2 yıldır hani nerde
Mesaj otomatik birleştirildi:

iPhone alan adamın youtube premium almayacağını zannetmem 7 tl zaten mobil ödemeyle bile alır
Yapılan sızıntılarda Apple ın Coronavirüs döneminde maske varken Face ıd nin çok iyi çalışmama olayından dolayı ekrandan çalışma özelliği olan bir Touch ID kullanacağı söyleniyor.Youtube olayına gelince kusura bakmada bedava kullanmak varken aylık 7 TL YouTube Premiuma vermek bence mantıklı değil.

pcbilgiliadam

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
33
Yapılan sızıntılarda Apple ın Coronavirüs döneminde maske varken Face ıd nin çok iyi çalışmama olayından dolayı ekrandan çalışma özelliği olan bir Touch ID kullanacağı söyleniyor.Youtube olayına gelince kusura bakmada bedava kullanmak varken aylık 7 TL YouTube Premiuma vermek bence mantıklı değil.
Kardeşim bence mantıklı. açıkcası 7 tl çokta bir rakam değil mobil ödeme ile ödüyorum ben. Gidip telefonuma virus sokup reklamları kapatacağıma 7 tl veririm.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Kardeşim bence mantıklı. açıkcası 7 tl çokta bir rakam değil mobil ödeme ile ödüyorum ben. Gidip telefonuma virus sokup reklamları kapatacağıma 7 tl veririm.
Kendi kullandığım Mate 10 pro da Vanced kids diye bir program kullanıyorum.Program YouTube un reklamsız versiyonu.Programdan memnunum.İddaa ettiğin gibi virüsde yok.Senin virüs dediğin olay Eğer android cihaza bilmediğin sitelerden Apk yüklersen o zaman olabilir.Apk dışında virüs olayına ihtimal vermiyorum.