Neden İos ? Neden Android ? Neden Windows Phone?

Vahsiat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bunları tamamen bir kullanıcı gözüyle yazacağım.

Android

Linux tabanında açık kaynak kodlu bir sistemdir. Tamamen google ile birleşmiştir. Android birçok markanın akıllı telefonlarda kullandığı bir mobil işletim sistemidir. Bir çok marka bir arada kullandığı için tamamen esnek bir yazılımdır. Zengin donanım ürünlerinde kullanılıyor. Android almayı düşünen insanın karşısına çıkan donanımsal farklar var her marka farklı işlemçiler farklı ramlar farklı ekranlar var. 2500 lirayada var 400 lirayada android bir cihaz bulabilirsin. Kullanıcı kendi için yetebilecek bir telefon seçebilir. Hem google playde uygulama sayısı bakımında diğer yazılımlara fark atıyor. Yazılımcılar için, Her üretici google play store hiçbir ücret ödemeden kendi ürettiği uygulamayı koyup bunun kullanıcılara ulaşmasını sağlayabilir, Android için üretilen yazılımların kullanım alanları tamamen farklı(Yüzlerce telefon, Binlerce tablet...). Ve bu yazılım üreticileri için maddi açıdan dönüşü daha iyi olacaktır. Yazılım, donanım İOs kadar uyumlu olmadığı gözleniyor. 1500 lira verdiğiniz android cihaz 1300 liralik İphone 4si geçemeyebilir. Androidte güvenlik açısında tamamen kullanıcıya bağlıdır. Android google onaylamadığı uygulamaları kurmak mümkün olduğu için tüm sorumluluk sizin omuzlarınızda oluyor. Fakat Google kendi Google play üzerinde sunduğu uygulamalarda güvenlik taramalarına dikkat ediyor buna karşın firmaların erişebildiği bilgiler kendi politikaları söz konusu yani android güvenlik açısından sizin elinizde.
Ve kullanılan uygulama uzantısı .apk.

İos

Sadece belirli markanın ürettiği bir işletim sistemidir. Kapalı kaynak kodlu bir sistemdir. Android kadar esnek bir yazılım değildir. İOSu kullanmak kolay gelebilir ama farklı kullanıcı deneyimleri yaşamak ne yazık ki fazla mümkün değil. Çünkü tek firma üretiyor ve bir sonraki modeli aldığınız zaman çok farklı bir arayüz vb. karşılaşmıyorunuz. Fakat yazılım ve donanım uyumu göz arda edilmeyecek kadar iyidir. Yazılım üreten kişiler için İOS pazarına ürün sunmanın avantajları uygulamaların size geri dönüşü(maddi) androide göre daha fazla oluyor. Ürettiğiniz uygulamaların kullanıldığı cihazlar ne yazık ki az sayıda. İOS güvenlik bakımında androide göre daha güvenilir. İOs işletim sistemli bir telefona mp3 atmak bile yardımcı bir program(iTunes) ile yapılıyor. Buda kapalı kaynak kodlu bir cihazın zor yanları. İOSta yazılım donanım uyumu iyi olduğu için takılma, donma problemleri bile olmuyor.
Android kullanıcı olarak söylüyorum ki bir kişi sizi aradığında hemen ekranınız açılmıyor, yada tuş kilidi açtığınız zaman İOS kadar ekran hızlı gelmiyor beklemeniz gerekiyor.
İOS yazılımınız ile iPhone, İpad macbookunu senkronize etmeniz mümkün

Windows Phone

Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Microsoft farklı markalarının arayüzlerini özelleştirilmesi izin vermiyor. Windows phone son derece hızlıdır. Farklı işletim sistemlerine değişik donanım özelliklerine sahip telefonlar farklı performanslar sunabilirken. Windows phone sahip telefonlar giriş, orta ve üst seviyede daima akıcı bir performans sergilemektedir. İOS gibi donanım ve yazılımın bütünlüğü mükemmel bir akıcılık sağlıyor. Arkaplanda kaç uygulamaların çalışabileceği ve çalışırken ne kadar kaynak tüketebileceği standart bir şekilde belirlenmiştir. Windows Phoneu tüm windows cihazlarınızla optimize edebilirsin..

Bizans

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Güzel kardeşim devir olmuş 2015 hala insanlar bunu tartışabiliyorsa ne diyeyim boş vakitleri çoktur.

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Güzel yazı olmuş :)

Meridian

Dekan
Reaksiyon puanı
765
Tamamen tarafsız bir yazı olmuş. Teşekkür ederiz :)

Vahsiat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bizans, kimse senin kadar bunları bilmeyebilir, senin bile emin ol bilmediğin şeyler vardır insanların emeklerini küçük görme. Bir insana bile etkili olmuşsak ne mutlu bize

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Bilmeyen kaldıysa onlar için iyi olmuş bir yazı. Onun haricinde pek gerekli görmedim.