Neden Grafik İçin Mac Monitör?

Bu konuyu okuyanlar

bustarhymestr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dikkat ediyorum da gördüğüm bütün grafik sütüdyoları , web tasarım ofisleri , yayıncılık ve baskı yapan işletmeler vb. işlerle uğraşan firmaların çoğu apple imac veya apple monitörleri kullanıyorlar diğer yüksek çözünürlüklü monitörlerden ne farkı var veya onu tercih etmelerinin nedenleri nelerdir? Bu konuda beni bilgilerinizi paylaşmanızı bekliyorum.Şimdiden Teşekkür Ediyorum...

GassipGirl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Stabilite ve yüksek boyutlar işin içine girince hali ile Mac ve PC arasındaki farklar hissedilip profosyenel çalışanlar rahatlık açısından Mac i tercih ediyor.

--- Mesaj Güncellendi ---

yani çok bilgili deilim kaba bir bilgim var ama yanlış değilse nasıl oyun oynamak için bilgisayar alırken ekran kartına dikkat ederiz onlarda profesyonel calıştıkları ve bu işi ticarete döktükleri için diye biliyorum yanlışım varsa düzeltsin daha iyi bilenler

caqmacowboy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Stabilite ve yüksek boyutlar işin içine girince hali ile Mac ve PC arasındaki farklar hissedilip profosyenel çalışanlar rahatlık açısından Mac i tercih ediyor.

--- Mesaj Güncellendi ---

yani çok bilgili deilim kaba bir bilgim var ama yanlış değilse nasıl oyun oynamak için bilgisayar alırken ekran kartına dikkat ederiz onlarda profesyonel calıştıkları ve bu işi ticarete döktükleri için diye biliyorum yanlışım varsa düzeltsin daha iyi bilenler

teşekkürler

bLaCkSouL

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Soru yanlış aslında. Önemli olan Mac monitör değil, monitörün IPS ekran olması. MAC'lerde böyledir. Diğer markaların da IPS ekranlarını alıp kullanabilirsiniz. Ancak profesyonel olarak yapılan iş MAC OS işletim sistemine özel uygulamalarla daha verimli olacaksa o zaman MAC bilgisayar kullanmak mantıklı olur. IPS'in neden fark yarattığını bilmiyorum. Bildiğim bir şey varsa o da IPS panellerin daha gerçekçi renkler verdikleri ama buna karşılık performanslarının düşük olduğu (gecikme vs.)

v0ld3m0rt1s

Asistan
Reaksiyon puanı
3
IPS'e ek olarak birde yüksek çözünürlük olayı var. (2560x1440) 27" için geçerli bu çözünürlük.

O.Z.

Asistan
Reaksiyon puanı
0
çünkü "en pahalı en iyisidir" anlayışımız mevcut. eğer bilgimiz veya zamanımız kısıtlıysa, çok fazla seçeneğiniz olmayan mağazalardaki en pahalı seçenek de bu.

benzerleri için bkz : "en büyük en iyisidir" "en çok megapikselli en iyi fotoğraf makinesidir" "*flap *flap *flap, bu araba olmuş alıyorum"

M.Şamil CAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
105
çünkü "en pahalı en iyisidir" anlayışımız mevcut. eğer bilgimiz veya zamanımız kısıtlıysa, çok fazla seçeneğiniz olmayan mağazalardaki en pahalı seçenek de bu.

benzerleri için bkz : "en büyük en iyisidir" "en çok megapikselli en iyi fotoğraf makinesidir" "*flap *flap *flap, bu araba olmuş alıyorum"

Bu anlayış mac için geçerli değil çünkü Mac gerçekten Grafik TAsarım için biçilmiş kaftan tabi bu işi gerçekten yapanlar için diyorum. Yoksa arka sokaktaki matbaacıya 1000 liralık bir pc yeterde artar bile.

cyucel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Olayın anlayışla alakası yok bana göre. Çünkü sadece Türkiye'de değil, Dünya çapındaki gelen tasarım şirketlerine bakıldığında, Apple | Mac ürünlerine rastlanmaktadır. Mac bu iş için biçilmiş kaftan.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Olay sadece monitör değil :) O monitör dediğin şeyin içinde bir bilgisayar donanımı var :) Yani sadece monitör zannettiğin şey aslında komple bir bilgisayar. Hem de bu sektörün kralı bir bilgisayar :)

O.Z.

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu anlayış mac için geçerli değil çünkü Mac gerçekten Grafik TAsarım için biçilmiş kaftan tabi bu işi gerçekten yapanlar için diyorum. Yoksa arka sokaktaki matbaacıya 1000 liralık bir pc yeterde artar bile.
mac için geçerli değil diye birşey yok. bu doğrudan marka fanatisizmine girer. birşeyi ihtiyacımızı karşıladığı için almak farklı şey, en iyisi sanmak farklı şey. söylemeye çalıştığım o değil. evet, bu iş için olabileceği doğrudur ama her zaman en iyisidir iddiasını kesinlikle kabul etmiyorum. bu sadece bir seçenektir.

keza arama motorlarında grafik dizayn için monitör tavsiyesi arattığınızda size hp, nec, dell gibi üreticilerin tavsiye edilmesiyle karşılaşıyoruz. yani "kendi sınıfında liderdir" gibi birşey de sözkonusu değil.

v0ld3m0rt1s

Asistan
Reaksiyon puanı
3
[MENTION=269283]O.Z.[/MENTION]
Kesinlikle katılıyorum.

Mac bu iş için AMD kullanıyor. FirePro vs. olsa neyse diyeceğim ama HD xxxx serisi. Bu alanda da Lider Quadro'dur zaten. Kullanım rahatlığı vs. sunuyordur(MacOS) ama en iyisi olabilecek seviyede değil :)

xismailaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Arkadaşlar tartışma gereksiz yerlere gidiyor gibi görünüyor. Olmasa daha iyi.

Yeni teknoloji baskı makineleri Pantone veya CMYK renkleriyle baskı yapar. Sektördeki monitörlerin %80'i RGB ve CMYK ile yapılan tasarımlar RGB monitörlerde çok farklı görünür. CMYK görüntü veren monitörlerdeki tasarımın görünümü dijital ortamda da baskıya en yakın şekilde görünür. (Bu arada LCD monitörlerden bahsediyorum. CRT'lerde CMYK/RGB ayrımı olmaz ancak onlarda da renk derinliği ve frekansı farklılık gösterir. Ayrıca kalibrasyon ve kullanılan profil da önemlidir.)

Mac, 90'lı yıllarda PC ve Microsoft'a karşı yaygınlaşma konusunda geride kaldı. Son kullanıcı için geç kalınca da spesifik alanlara yönelerek o alanlarda uzman çözümler sunmaya başladı. LCD'ye geçişte de daha fazla maliyetli olmasına rağmen CMYK destekli LCD monitorler satmaya devam etti.

iMac, MacPro ve MacBook'ların tümünde CMYK destekli paneller kullanılmaktadır.
PC'de yok mu? Var, ancak diğer monitörlerin iki katı fiyata satılıyor.
Hatta LCD'lerin yaygınlaşmaya başladığı ilk zamanlarda SONY de PC için LCD monitör üretiyordu. Sony CMYK panel kullanan monitörler ürettiği için fiyatı diğer LCD'lere göre çok uçuk kalıyordu. Yüksek fiyatlı ürünün satış rakamları çok çok yüksek olmadığı için SONY pc için monitör üretimini durdurdu.

Son olarak şöyle de bir durum var, LCD monitörlerde tepkime süresinin 15, 12 Ms olduğu dönemlerde Sony 8 Ms tepkime süresi olan CMYK panelli LCD monitör üretiyordu.

Buna rağmen RGB'lerde tepkime süresi 2 Ms'lere kadar düşmüşken CMYK panelli monitörler 8-6 Ms'lerde hala.

O.Z.

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sanıyorum reklam ajansı olan firma. video resim düzenleme programları kullanılır diye düşünüyorum.

grafik derken daha çok 3d grafik yani modelleme, cam, yüzey tasarım vb programlar akla geliyor.
ben de catia'yı quadro 4000 ekran kartlı bir hp workstation'da kullanıyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
güzel konu neredeyse mac-pc kapışmasına kurban gidecekmiş. allah'tan biri dur demiş.
ben grafikerim. pc tercih ediyorum. bilgi olsun diye söylüyorum. solid disk kullanıyorum. harika. ama depolama için taktığım ikinci disk normal. 1 TB.lık bi hdd. bazen sorun yaratıyor. aralarında anlaşamıyorlar . :) fakat işi masaüstüne atıyor ve solid den çalışınca jet hızında oluyor herşey. neyse, ana konu monitör. radus ya da lecia aldıramıyorum. bu nedenle ips lerin arasında en iyisini almak istiyorum. iş için. oyun için değil. lg ips 236v-pn veya 225v-pn düşünüyorum. asus'un da proart pa238q'su var. başka bildiğiniz bir monitör var mı? yani bu konuda bilgisi olan arkadaşların önerisine ihtiyacım var. grafik tasarım için en iyi ips monitör arıyorum...

fuckyou

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fotoğrafçılar da Mac kullanır çünkü Mac'lerin ekranları renk kalibrasyonu açısından mükemmel! Diğer monitörlerde doğru rengi göremediğim için fotoğraf düzenleme de sorun yaşıyorum.

ilker.efsane

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sen büyük ihtimalle mac monitör değil mac görüyorsun. çünkü bu sektörlerde iş mac üzerinden dönüyor şekil olarak ta imacler monitör tasarımında olduğu için... :)

Alimercan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mac sektörün standartı halinde diyebiliriz. Ama monitör konusunda değil. Mac ekranlar gereğinden fazla pahallı. DELL'in grafik için çok güzel IPS panel monitörleri var.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bence burada karşılaştırma yapan arkadaşlar MAC i pek bilmiyorlar. Bende bir masaüstü kullanıcısıyım maksadım MAC i övmek değil, artıları da var eksileri de ama tespiti doğru yapmak gerek, buradan okuyanlar fikir sahibi olsunlar, yazılar bir işe yarasın.

Benim masa üstümün özellikleri;
i7 işlemci, 12gb ram, ati radeon 6970 ekran kartı, 1tb harddisk ve bu parçaların tamamında bazı arkadaşların fark edemediği genelde bir sürü önemsiz yazı olarak gördükleri veri transfer hızları, Shader desteği ve Ddr hızları var, bunlar çok önemli, ben bu sistemi yaparken aslında pekte bunları bilmiyordum ama tam 4 ay okudum ve neyin önemli olduğunu kavradım, tavsiyem ne alırsanız alın fiyat performans karşılaştırması yaparak, okuyarak size en uygun olanı alın.

Şimdi MAC e gelecek olursak en önemli nokta satın alınma sebebi ihtiyaçtan alınması, yani zorunlu olunması, yukarıda smal_hayt çok güzel anlatmış, kullanan kesim genelde grafikerler ve onların da istediği kaliteli iş çıkarmak, renk canlılığı gerçekten çok önemli bir konu, 1000/1 kontraks ve 6ms tepki süresi iyi bir rakam, ayrıca tüm özelliklerin kompak bir biçimde bir monitör içerisinde toplanmış olması taşıma açısından çok çok önemli, 7,5 kilo civarıymış atarsın koltuğuna götürürsün istediğin yere, ofisi taşımak gibi :D

Benim bir 3dsMax kullanıcısı olarak en hoşuma giden yönü şu oldu, farklı ekranlar açıp çalışabilme imkanı sağlıyor, sanki ieplorer da yeni sekme açar gibi ekranlar açıp işleri sıralıyorsunuz, bunun avantajı çok büyük, normalde çalışma esnasında kırk dosyayı açıp kapatıyorsunuz, fakat sürekli tekrar tekrar açmak zorunda kalıyorsunuz buda zaman kaybettiriyor MAC da bunu nasıl başarabildiklerini bilmiyorum ama 20 ekran açıyorsunuz kasmıyor, bu ekranlar arasında çok hızlı geçiş yapıyorsunuz, bence firmalarda tercih edilmesinde ki en büyük etken bu..

Fiyatları yüksek olmasa düşünürüm, elimde ki sistemi eskittiğim de düşünmüyor değilim, ama bir sorun var MAC e uygun oyun bulmak çok zor :D bir oyun sever olarak şöyle söyleyeyim bu sene 180 oyun MAC için 1300 oyunda pc için çıkmış, varın siz düşünün.

allura

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
73
bence görseller yüksek boyutlu ve çok sık kullanıldığından rahat çalışma açısından uygun ve görselliği daha çok ön plana çıkarıyor resimlerin

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
Arkadaşlar tartışma gereksiz yerlere gidiyor gibi görünüyor. Olmasa daha iyi.

Yeni teknoloji baskı makineleri Pantone veya CMYK renkleriyle baskı yapar. Sektördeki monitörlerin %80'i RGB ve CMYK ile yapılan tasarımlar RGB monitörlerde çok farklı görünür. CMYK görüntü veren monitörlerdeki tasarımın görünümü dijital ortamda da baskıya en yakın şekilde görünür. (Bu arada LCD monitörlerden bahsediyorum. CRT'lerde CMYK/RGB ayrımı olmaz ancak onlarda da renk derinliği ve frekansı farklılık gösterir. Ayrıca kalibrasyon ve kullanılan profil da önemlidir.)

Mac, 90'lı yıllarda PC ve Microsoft'a karşı yaygınlaşma konusunda geride kaldı. Son kullanıcı için geç kalınca da spesifik alanlara yönelerek o alanlarda uzman çözümler sunmaya başladı. LCD'ye geçişte de daha fazla maliyetli olmasına rağmen CMYK destekli LCD monitorler satmaya devam etti.

iMac, MacPro ve MacBook'ların tümünde CMYK destekli paneller kullanılmaktadır.
PC'de yok mu? Var, ancak diğer monitörlerin iki katı fiyata satılıyor.
Hatta LCD'lerin yaygınlaşmaya başladığı ilk zamanlarda SONY de PC için LCD monitör üretiyordu. Sony CMYK panel kullanan monitörler ürettiği için fiyatı diğer LCD'lere göre çok uçuk kalıyordu. Yüksek fiyatlı ürünün satış rakamları çok çok yüksek olmadığı için SONY pc için monitör üretimini durdurdu.

Son olarak şöyle de bir durum var, LCD monitörlerde tepkime süresinin 15, 12 Ms olduğu dönemlerde Sony 8 Ms tepkime süresi olan CMYK panelli LCD monitör üretiyordu.

Buna rağmen RGB'lerde tepkime süresi 2 Ms'lere kadar düşmüşken CMYK panelli monitörler 8-6 Ms'lerde hala.
tek neden bu acımasız gerçekler.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Herkez Birşey Söylemiş :D eğer gerçekten grafik veya tasarım işi ile ugraşıyorsa biri emin olun 500 tl lik pc ile bile işini görebilir :) önemli olan grafikte hayalgücüdür pc nin gücü diil :)

M.Şamil CAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
105
Herkez Birşey Söylemiş :D eğer gerçekten grafik veya tasarım işi ile ugraşıyorsa biri emin olun 500 tl lik pc ile bile işini görebilir :) önemli olan grafikte hayalgücüdür pc nin gücü diil :)

Yok öyle bir dünya kardeşim. İstediğin kadar haylin geniş olsun 500 liralık pc ile hiç bir iş yapamazsın. Sonuçta grafik tasarım katmanlarla çalışılan bir sistem ve 1000+ katman sayısına ulaşan çalışmalarda mevcut bu da standart bir pc için zorlayıcı bir unsur onu geçtim renk olayı çok önemli çünkü senin dandik bir monitörde gördüğün renk kaliteli bir ekranda gördüğünden farklı ve matbaa kısmında da büyük sıkıntı çıkıyor. Fotoğrafçılar bunun en basit örneğidir. Misal bir foto parlak çıkmış adamın monitörü standart bir monitör ve brighness ı kısıyor contrast ayarları filan yapıyor baskıya bir gönderiyor çıkan foto ile bilgisayarda ki çok farklı oluyor. Yani grafik tasarım işi öyle merdiven altında kartvizit basmak gibi bir şey değil çok önemli bir sektördür ve bu işte iyi olmak istiyorsan sistemin iyi hayal gücün geniş olmalı.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Eğer sınırsız zaman veriyorlar ve bu zaman içinde seni sürekli ödüyolarsa tabii ki pc nin hızı önemli değil. Ama tasarımı bitirince paranı alacaksan en erken zamanda bitirmek için en hızlı sistemi kullanırsın. :))). Bu arada konuya gelecek olursak.. small_hayta' ya katılıyorum.. Ek bir bilgi vereceğim, mac spesifik alanlara yönelince hemen hemen bütün grafik tasarım program geliştiricileri mac desteğine devam etti. Fakat apple'ın aşırı tutuculuğu yüzünden bu bilgisayarlara diğer makinelerin adaptasyonu zorlaşıyordu. İlk olarak cnc üreticileri kendi cnc cihazları için bilgisayarı entegre üretip baska başka sistemler kullanmaya başladılar. Mac larda yapılan dosya harici olarak bu bilgisayarlara getiriliyor ve işlem görüyordu. Zaten mac ı çekemeyen ingiliz firmaları hem bunu kullanıp, ayni tasarım programlarının microsoft versiyonunu ama cnc lerle uyumlu halini piyasaya sürdüler. Böylelikle yapılan tasarım ufak bir yama ile direk tasarım programının içinden cnc lerin programına aktarılıyordu. Bu da çok önemli bir zaman kazancı demekti. Son 5-10 yılda pclerin hızlı gelişmesiyle özellikle üretime yönelik tasarım programları mac desteğini kaldırdı. Ör. Corel Draw... Buda şuna yol açtı... Eğer büyük bir firma iseniz departmanlarınız olur.. Grafik tasarım departmanında özellikle mac kullanırsınız ama iş hala dijitaldir. Tasarım bitince ve onaylanınca üretim yapan departmana eps veya pdf olarak gönderirsiniz. Onlar da aynı programda ama PC de onu açarlar ve tektuşla cnc lere üretime verirler.
Fakat küçük bir firma iseniz tasarımı yapıp folyoyu keskiiye göndermek veya cnc routerde ahşabı kesmek veya solvent inkjet de vinil baskısı yapacaksanız ayni bilgisayarı kullanırsınız. O da mac değil ms 7 kullanan bir pc dir. Hatta çin malı makineniz varsa 32bit xp kullanmaz zorunda bile olabilirsiniz.

Umarım bilgi verici olmuştur...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bir grafiker olarak şunu sölemek isterim evimdede işimdede mac kullanıcısıyım nasıl pc de oyun oynarken ekran kartı yada ram yüksek olsun abi direct 11 çalıştırsın donmasın dumanlanmasın diye gidip kral bir pc alıyorsanız işte o milyar döktüğünüz pc fiyatına bir mac alabilirsiniz mac kullanmamızın asıl gereksinimide şudur çok yüklü pixel çalışmalarını asla kasmaz oysaki kral bir pc kasar virüs olayı asla yoktur yönetici onayı olmadan net üzerinden izinsiz komutla imkansız giremez kendine ait güvenlik duvarını her zaman kapalı tutar ve şifresini bilmediğiniz sürece açamazsınız bu yüzden büyük şirket muhasebeleride bunu kullanır ıps ekranla en kılcal pixelleri bile rahatlıkla görebilirsiniz tamam haklısınız sony aoc gibi markalardada var ıps ekran ama şuana kadar hiç bir firma mac teki ıps ekran netliğini ve tepkime süresini yakalayamamıştır evimdeki mac pro da 32 ram 8 cb ekran kartım 12 çekirdekli işlemcim mevcut :) özetlemek gerekirse macler oyun için değil depolama ve tasarım için üretilmiştir unutmayınki en iyi hackerlar bile bir macı hackleyemezler çünki kapalı kaynak kodludur ve oldukça zamanlarını alacaklarınından uğraşmak istemezler :)

Terapist

Asistan
Reaksiyon puanı
1
aynen ya bende matbaa da çalışırken tüm bilgisayarlar mac ti. sebebini de merak ettim ama hiç araştırıp sormamıştım =))

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hayal gücüymüş falanmış sanki photoscape kullanıyor adamlar paint kullanıyor. başını biraz yana kaydırsan görüntünün kullanıcıya farklı geldiği bir cihazdan konuşuyoruz yani monitörlerden. oyun oynarken cmyk rgb farkı sadece "farklı görünüyor" dan ibaret olsa da tasarımcılar çalışmalarını binlerce belki milyonlarca kişi için hazırlıyor. isterse mac 2 kat daha pahalıya satsın işin en iyisi oysa onu almaları daha mantıklı. fiyat/performans yarıştırmaya gerek yok onu evinde yaparsın ekmek kapında değil.