Soru Neden düşük FPS alıyorum?

Bu konuyu okuyanlar

Demir Aydemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Acer Nitro 5 AN517-41 Amd Ryzen 7 5800H 16 GB 512 GB SSD Rtx 3070 Freedos 17.3" FHD 144 Hz

bu bilgisayarı alalı 1 ay olmadı ilk windows 10,lolü, valorantı yükledim normalde böyle bir bilgisayarda 2 oyunun da 300 fps altına düşmemesi gerekiyor diye biliyorum.
ilk oyunu açtığımda 200 devam eden dakikalarda 100 fps felan alıyorum. neden böyle oluyor hiçbir fikrim yok driverların hepsi güncel hepsi yüklü işlemci ve ekran kartının güncellemesini yeni yaptım ona rağmen hiçbirşey değişmedi. internetten araştırdım belli grafik ayarlarını yapmamı söylediler yaptım ama yine hiçbirşey değişmedi. içinde avast antivirüs var ne olur ne olmaz diye virüs vb de yok ama gerçekten bir bilgisayara 30.000 TL verince insanın canı acıyor ve üstüne üstlük daha düşük segmentteki bilgisayarların daha yüksek fps alması da çok sinirimi bozuyor ne yapmam gerektiğini birisi söyleyebilir mi?

Son düzenleyen moderatör:

hakanyargici

Alpine F1 Racing Team
Reaksiyon puanı
958
Valorant işlemci ağırlıklı çalışan bir uygulama. Arka planda işlemciyi kullanan uygulamalar dan dolayı sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için oyun oynarken işlemcinin sıcaklık ve anlık kullanım oranını aktarırsanız daha net bir şekilde ilerleyebiliriz.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Sebebi 3070 darboğaza uğramasındandır. Bunlar basit oyunlar. Ekranın da full HD 3070 için komik bir çözünürlük. En azından 2k ekran koyabilirlermiş. Sisteminde sıkıntı yoktur tahminimce ekran kartı kullanımın azdır. MSI afterburner dan ekran görüntüsü atarsan daha iyi anlayabiliriz.

Demir Aydemir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Valorant işlemci ağırlıklı çalışan bir uygulama. Arka planda işlemciyi kullanan uygulamalar dan dolayı sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için oyun oynarken işlemcinin sıcaklık ve anlık kullanım oranını aktarırsanız daha net bir şekilde ilerleyebiliriz.
normal kullanım ile lol ve valoranttaki kullanımda işlemci sıcaklığı 55 60 derecede geziyor güç kullanımı da 3.9 GHZ lerde geziyor hiçbir sıkıntı olmamasına rağmen bu kadar düşük fps ler alıyor biri yardımcı olursa sevinirim (oyun içinde herhangi bir drop ya da kasma olmuyor) :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sebebi 3070 darboğaza uğramasındandır. Bunlar basit oyunlar. Ekranın da full HD 3070 için komik bir çözünürlük. En azından 2k ekran koyabilirlermiş. Sisteminde sıkıntı yoktur tahminimce ekran kartı kullanımın azdır. MSI afterburner dan ekran görüntüsü atarsan daha iyi anlayabiliriz.
bilgisayar acer olmasına rağmen msi bir yazılım kurmak yanlış değil diyorasanız kurup atarım
Mesaj otomatik birleştirildi:

arka planda çalışan hiçbir uygulama olmadığından %100 eminim görev yöneticise girip ordan da baktım