Soru Ne Olacak Bu Eğitimin Hali?

Ülkemizdeki eğitim sistemi başarılı mıdır?

• Kullanılan toplam oy
    6

Bu konuyu okuyanlar

alikocunsoforu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Güne Milli Eğitim Bakanı'nın değiştiği haberi ile başladık. Yıllardır süregelen senaryo bir kere daha yaşandı. Sorunumuz aşikar ama ben sebepleri konuşmak istiyorum.

sınav.jpg

Kökleri tarihin derinlerine inen bir millet olmamıza rağmen eğitim gibi temel bir konuyu hala oturtamadık. Yıllardır her branşta, bilimin her türünde geriden geliyoruz. Herkes tüm problemlerin insan kaynaklı olduğunu biliyor ve kabulleniyor. Eğitimin de ne kadar önemli olduğunu her fırsatta konuşuyoruz toplum olarak. Ama nedense kimse bu kötü gidişe bir son vermiyor-veremiyor. Sadece problemleri konuşuyoruz ama çözüme asla yaklaşamıyoruz.

Örneğin ben liseye TEOG sınavı ile girdim. Bu sınava giren ikinci dönemdik. Ben liseden mezun olamadan sistem tamamen değişti ve LGS adında yeni bir sistem geldi. Unutmamalıyız ki her sistem içinde bilinmezlerle beraber gelir. Bu bilinmezler her türlü riski içinde barındırır. Bu riskler diğerlerine benzemez. Gençliğin geri dönülmez yıllarının ve bir neslin hayallerinin bu denli kolay riske atılmasını benim aklım almıyor açıkçası.

Aydınlık yarınlar için problemleri çözmemiz gerekirken sürekli yeni düğümler ekliyoruz. Eğitim'de 21. yüzyıl, modern teknolojilerin kullanıldığı, içerik naklinden ziyade yetkinliklerin geliştirildiği bir çağ artık. Ülkemizde de ezberlemeye değil öğrenmeye önem veren bir sistemin kurulduğu günleri umarım görebiliriz.

Siz bu sistem ve bakan değişiklikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bizi bu değişiklikler mi kurtaracak? Fikirlerinizi merak ediyorum!

Irıs von Everec

Profesör
Reaksiyon puanı
1,472
Sanırım LGS’ye giren tayfadasın. Ah ah forumu bitiren sizlersiniz o arkadaş değil.
LGS de kötü yaptığımı sandın heralde kuyruk acımdan yazıyorum bunları ?

Bir adamın biz TEOGla mı geldik ya lafıyla 1 gecede sistem değişebiliyorsa gelen sistem nasıl olursa olsun iyi demem ben buna.

Şimdi de matematikten 10 kitap çözüyorlar. Görmedikleri soru tipi kalmıyor yani ezberliyor öyle giriyor sınava. Değişen tek şey sınavın adı oldu.

Reaksiyon puanı
8,024
LGS de kötü yaptığımı sandın heralde kuyruk acımdan yazıyorum bunları ?

Bir adamın biz TEOGla mı geldik ya lafıyla 1 gecede sistem değişebiliyorsa gelen sistem nasıl olursa olsun iyi demem ben buna.

Şimdi de matematikten 10 kitap çözüyorlar. Görmedikleri soru tipi kalmıyor yani ezberliyor öyle giriyor sınava. Değişen tek şey sınavın adı oldu.
10 kitap bitiren birisi soru ezberlemiş olmuyor. Soru mantığını öğrenmiş , her formatta soru şeklinde uygulayabiliyor demek. Bu da ezber değil öğrenme yönünde pozitif bir şey.

Irıs von Everec

Profesör
Reaksiyon puanı
1,472
10 kitap bitiren birisi soru ezberlemiş olmuyor. Soru mantığını öğrenmiş , her formatta soru şeklinde uygulayabiliyor demek. Bu da ezber değil öğrenme yönünde pozitif bir şey.
Ne niteliksiz adamlar gördüm mantığını anlamadığı kalıp fizik sorusunu bir sürü kitaptan görüp zorunlu şekilde ezberleyen.

Örneğin YKS fizikte 14 sorudan max 1 tanesi piyasa kaynaklarında olmayan sorulardan. Kalanı sadece soru bankası canavarı olmaya bakıyor.

Yasin bey...

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
140
Aslında herkes özellikle devlettekiler bu olayı destansı bir sorun gibi gösteriyorlar
Yapacakları tek şu
Şimdiki gibi 4+4+4
Ama
İlk okul aynı
Orta okula geçildiğinde sözel ,eşit ağırlık, sayısal olarak 3'e bölünecek
Ders sayısı ve öğrencinin yükündeki sorumluluk ve yük azalacak
liseye geçişte sözel olan sözele sayısal olan sayısala eşit ağırlık olan eşit ağırlıktan devam edecek
Ve
Ben tyt ve ayt den memnunum üniversite sınavı için bişey demiyecem

Üniversite yi bilmediğim için onunla ilgili de birşey söylemeyecem