Tavsiye Nasıl ShiftDelete.Net editörü olunur?

Emre Özdoğan

ShiftDelete.Net
Editor
Bu yazıda bir Shiftdelete.net editörünün hangi kurallara dikkat ettiğini, kendini nasıl geliştirdiğini ve hangi yeteneklere sahip olması gerektiğine değineceğim. Aktaracağım tecrübeler yalnızca bizim tarafımızda olmayacak. Profesyonel bir içerik editörü/içerik yazarı olabilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğini aktaracağım. Benim SDN'ye katılırken neler yaşadığım hakkında ufak bilgiler de vereceğim. Eğer siz de bu alanda yeteneklerinizi geliştirmek istiyorsanız Junior Editör kategorisinde konu açabilirsiniz. Beni haberdar ederseniz bizzat incelerim.

Editör nedir?
Bu mesleği yapan insanların bazıları kendilerine içerik yazarı, bazıları içerik editörü der. Ben çoğu zaman editör demeyi tercih ediyorum çünkü yazmaktan ziyade araştırma konularıma da vakit ayırıyorum. Haber editörleri bilgiyi alıp özgün tarzına göre yeniden harmanlayan kişidir. Buna gazetecilik de diyebiliriz, öyle ki gazetecilik mezunlarının büyük kısmı bu işi yapmaktadır. Okulunun okunması gereken bir iş olduğunu düşünmüyorum, ama bu işi üniversitede gazetecilik okumuş biri olarak yaparsanız içerik kaliteniz iyi seviyede olabilir.

Editörün sahip olması gereken yetenekler
Maddeler halinde vereceğim yetenekler özellikle bir SDN editörünün sahip olması gereken yetenekler değil. Çoğu büyük medya şirketi bu gereksinimleri aramaktadır. Benim haber üretme sürecinde kullandığım yeteneklerim genel olarak şunlar:
  • İmla, Türkçe yazım kurallarını sürekli takip etmek
  • Kelime türetebilmek, farklı kelimeleri hafızaya katabilmek
  • İngilizce içerikleri anlayıp Türkçe şekilde yazabiliyor olmak (kopyala-yapıştır değil, anlayıp yazmak)
  • Photoshop veya herhangi bir görsel düzenleme programına başlangıç seviyesinde hakim olmak
  • Cümle akışını oturtabilmek, haberin hangi paragrafında hangi bilginin verileceğini hesap edebilmek. Buna okuyucu gözünden bakmak da denebilir.
  • Bir paragrafta birçok bilgiyi verirken cümleler arasındaki uyumu yakalayabilmek. Diyelim ki bir telefon incelemesi yazıyorsunuz ve özelliklere değineceksiniz. Tüm özellikleri sıralamak okuyucunun kafasını karıştırır. Ben genelde şu şekilde yazıyorum: "Snapdragon 865 işlemcisine sahip olan telefona 8GB RAM eşlik ediyor. Bu performans 4000 mAh pil ömrü ile taçlandırılmış. Kamera tarafına gelecek olursak... / Yazılım kısmına gelecek olursak..."
  • SEO uyumlu yazabilmek artık her içerik üreticisinde aranan bir yetenek. İsterseniz YouTuber olun, SEO'dan bi'haber olmamalısınız. Bununla birlikte değişen Google SEO kurallarını takip etmeniz gerekiyor.
  • Gazetecilik bölümünde okuyan arkadaşlarım derslerin fotoğrafçılık ile başladığını söyledi. Ben teknoloji üzerine yazdığım için fotoğrafları kendim çekmek zorunda kalmıyorum. Ama siz farklı konularda yazıyorsanız fotoğraf çekebilmeyi az çok bilmelisiniz.
  • Haber okuyucusu olmak, ne kadar çok okursanız o kadar iyi yazarsınız. SDN'ye ilk geldiğimde haberlerin yapısı benim alıştığımdan farklıydı ve SDN'nin haber dilini öğrenmem birkaç haftamı aldı. Şuan rastgele bir yazı görsem o yazının SDN'den alınıp alınmadığını anlarım :D
  • Okurlarla iletişim içerisinde olmak, ben gelen yorumlara elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum. Forumda mesajla gelen soruları da cevaplıyorum. Bu benim insan arasına karışma huyumdan dolayı olsa gerek. Bu bir şart değil ama okurlara yardımcı olsanız hiç fena olmaz!
  • Takım çalışmasına uymalısınız, ister sevin ister sevmeyin çalıştığınız insanlarla bir uyum yakalamanız gerekecek.
  • WordPress sistemine hakim olmanız gerekiyor, çoğu haber sitesi bu altyapıyı kullanıyor. Yoast SEO eklentisini de öğrenseniz iyi olur.
  • Daha çok özellik olabilir fakat bunlar benim aklıma gelenler.
Bu iş ne kadar kazandırıyor?
Bu soruyu da Shiftdelete.net'ten bağımsız olarak cevaplayacağım. Eğer bu işi tam zamanlı olarak yaparsanız belli bir ücret karşılığında belli saatlerde seri olarak içerik üretmeniz gerekir. Freelance dediğimiz şekilde yaparsanız belli saatlerde, belli ücretlerle içerik üretirsiniz. Freelance çalışanlar evden çalışır, bu sayede halihazırda bir işi olan insanlar geçici olarak editörlük yapabiliyor. Alacağınız ücret çalıştığınız yerin ciddiyetine ve sizin içerik kalitenize bağlı olacaktır. Bir piyasa araştırması ile iş verenden nasıl bir ücret beklemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İçerik editörlüğünün bana sağladığı faydalar
Teknolojiyi sevdiğim için teknoloji editörlüğü yapıyorum. Bu işe başlamadan önce teknolojiyle ilgili bilgim vardı fakat içerik editörlüğü sayesinde kat kat fazla haber takip eder oldum. Teknoloji gündeminde yayılan haberlerden sürekli haberdar olmak güzel bir his. Bunun dışında zaman yönetiminin önemini anladım, bazı haftasonları uyuyakaldığım için son hız haber yazmaya çalıştığım oldu. Yarım saatte bitecek haberi on dakikada tamamladığım oldu. Zaten tecrübe kazandığınızda yazma süreniz düşüyor, hızlı yazsanız da cümleler mantıksız olmuyor. Yazma hızımda gerçekten büyük etki oldu.

Shiftdelete.net'te nasıl içerik editörü olunur?
Sitedeki duyuruları takip etmenizde fayda var. Eğer bir duyuru yoksa ik@shiftdelete.net adresiyle iletişime geçebilirsiniz. Muhtemelen sizden örnek yazı istenecek, elinizden gelenin en iyisini yapın :) Ben SDN'de hangi pozisyonda olacağımı bilmediğim için ofise görüşmeye gitmiştim, daha sonra freelance editörlüğe yönlendirildim. Başka şehirde yaşıyorsanız da bu sorun değil, zaten şu anki yazar kadrosunun yarısı İstanbul dışında yaşıyor.
Adsız.png

Kapanış
Kendimden bahsedecek olursak yaşıma göre çok iyi bir konumda olduğumu söyleyebilirim, bazen ben bile yaşıma inanamıyorum. Sanki koca bir ömür geçirmişim ama her gün hafızam siliniyor gibi geliyor. İş hayatıyla ilgili öğrendiğim en iyi şeylerden biri "önemli olanın diplomadan ziyade tecrübe olduğu" oldu. İçerik yazarlığına bir ilginiz varsa çekinmeyin, yazın. Konu içeriğiyle ilgili önerilere ve eleştirilere açığım. Soruları da konu içerisinden veya e-posta adresim üzerinden sorabilirsiniz.
Benim ShiftDelete.Net üzerindeki içeriklerime burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

XYQ

Öğrenci
Başarılarınızın devamını dilerim, SD ekibinden de böyle güzel bir yaklaşım beklenirdi. Genç ve bu işlere hevesli yetenekli arkadaşlar görmezden gelinmemeli , değerlendirilmeli ve fırsatlar verilmeli

Craigdiizzeer

Doçent
Cezalı
Vay be. Ne cevherler varmış. Kıskanmamak elde değil. Hocam işinizde başarılar dilerim. Umarım emekliliğinizde bu siteden olur. @Hakkı Alkan abi bu çocuğun değerini bil. Pardon çocuk dedim. Geleceğin blogger'ı