Münazara- Türkiye'nin gelişiminde sanayi mi etkili yoksa tarım mı?

Bu konuyu okuyanlar

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
:) Dediğin saçma olur, Türkiyeyi konuşuyor olmanız dünyadan örnekler vermenize engel değil. Vereceğiniz örneklerin birçoğu zaten dünyadaki diğer ülkeler üzerinden olacaktır, aksi halde konuştuğunuz herşey hava kalır.

Senin dediğine göre sanayiyi savunurken, dünyanın süpergüçlerinin hepsinin sanayi devleti olduğunu söylemek de geçersiz olur ki bu yanlış, sanayiyi savunanların en güçlü maddesi bu olacaktır çünkü.

Zaten dünyadan bağımsız yada onları yoksayarak ne tarımdan, ne sanayiden, nede gelişmişlikten söz edilebilir, referans alacağın ve örnekleyeceğin birşeyler olmalı ki tartışma bir temele otursun.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Ayrıca adam sana Brezilyadan bahsetmiyecek, tarım ile gelişilebileceğini anlatacak, hangi politikaların izlenmesi gerektiğini Brezilyadan kopya çekeren anlatacak, sen "hayır böyle birşey mümkün değil, dünyada örneği yok, başarılı olamaz" diyeceksin, adam da sana bunu başaran ülkelerin olduğundan ve aynı yöntemi izlersek bizim de başarılı olabileceğimizden bahsedecek.
Yani, o da doğrudur..
Google'da arama yapınca ilk bu sayfa çıkıyor, eminim görmüşlerdir burayı. :D
Şaka bi' yana, münazarada kağıdı eline akıp yazı okumayan iki grup vardı onlar da geçen biz ve karşımıza çıkan grup. Diğer sınıfları izledim, hepsi aynı şekil.
Bizim rakibimiz olan sınıfı da izledim, yine büyük konuşmiyim ama bizi yenebileceklerini sanmıyorum, yani umarım kazanmayı hak ederiz. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
biz eğer seradan falan bahsedersek onlarda bize gdo lu ürürnlerin zaralarıyla karşı çıkabilirler ... ve seraların olmadığı zamanda gdo lu ürünlerin olmadığını falan söylerler o zaman ne diyecez ki ??:mellow:

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
biz eğer seradan falan bahsedersek onlarda bize gdo lu ürürnlerin zaralarıyla karşı çıkabilirler ... ve seraların olmadığı zamanda gdo lu ürünlerin olmadığını falan söylerler o zaman ne diyecez ki ??:mellow:
Zeynep sen misin? :D

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Konu güncel.
Münazara yarın sabah ilk iki ders. :)

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
[MENTION=325419]nikney[/MENTION]
Sonuç ney ? :)

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Abi sabahtandır sinirden kafayı yedik hepimiz.
Münazara sabah başladı, biz 4 kişi öyle bi' gaza gelmiştik ki, o sırada karşımıza tarım bakanını koysalar onu sanayi bakanı olmaya ikna ederdik.
Sera hariç, bize sundukları bütün tezleri çürütüp anti-tezler ürettik. Ürettiğimiz tezlerin hiçbirini çürütemediler.

Sunum hazırlamıştık powerpointte, onlar da hazırlamıştı.
Ben sunumu açtım, çıktım ortaya jest mimik falan sağa bakma sola bakma her yere hitab etme falan aklına ne gelirse her şeyi yapıp yerime oturdum.
Onlar geçti sunum için, kız açtı sunumu, bilgisayarın yanında durdu, bitene kadar o ekrana bakarak orada durup konuştu oturdu yerine.

Biz elde ettiğimiz bütün verilerin kaynağını yazdık, onlar yazmamıştı, onlardan kaynak sorduk, o kadar kişinin içinde bize "git internette araştır görürsün" dediler.

Ve bunca şeye rağmen onlar kazandılar.

Cevap veremediğimiz tek tezleri, sera oldu.

Bizim ve onların sınıfından olan izleyiciler dışındaki izleyicilerin tümü, bizim kazanacağımızı düşündüklerini söylediler.
Jüri üyesi olmayıp orada bizi izleyen hocalar da aynı şekilde.

Münazaradan sonra sınıftan 20-25 kişi toplanıp rehberlik hocasının yanına gittik, münazaranın tekrar yapılmasını istediğimizi söyledik. Bakacağını söyledi.
Biz münazaradayken müdür gitmişti okuldan, yarın müdüre gideceğiz.

Yemin ediyorum varya, hevesimi içimde bıraktılar abi deli olduk sinirden.
Eğer o münazara tekrar yapılırsa, onlar şimdiden bittiler.
[MENTION=63117]friendly[/MENTION]

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Cevabı şimdi gördüm ya
Nasıl olduysa gözümden kaçmış.

Hadi bakalım hayırlısı @nikney kardeşim. :)

leamistad

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tarım olmazsa insanlar beslenemez. Beslenemeyince de sanayinin bir önemi kalmaz, deyip baştan galibiyeti alabilirler. Bunun üzerine çalışın.

İyi güzel demişsin de burda ucu açık bir şey yakalamışsın ona bakarsan insan olmazsa tarımında sanayinin de bir önemi kalmayacak. Tarım olmazsa insanlık yok olmayacak devre geldi. organik ya da değil gerçekler bunlar. Ama sanayi olmadan artık insanlık bir yere gelemeyeceğini bilmeli. ki zaten sizde bilirsinizki sanayinin gelmesiyle muazzam bir gelişme gelmiş ve yeni ürünlerin üretilmesi sağlanmıştır. Yani nerdeyse bir REVOLUTİON dizisi gibi olacak hayat.

Mustafa Veluxus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aslında bence Tarım ile Sanayi birlikte iyidir.

Köylünün, tarım yapmama gibi bir lüksü olamaz ki? Geçinmek için o kökü toprağa koymak zorundadır. Ve günümüzde sanayide üretilen malzemeler ile tarım sektörü çağ atlamakta.

Fikrin var mı? Neler diyebiliriz sence sanayi açısından?

Özellikle o sera meselesini soruyorum, sera sanayi sektöründe mi yoksa tarım sektöründe mi?
Peki koylu ya hasat ettiği mahsulu sana(sanayiye)wermwk istemezze
tarım olmadan sanayi olmaz sanayı calışmassa istediğin kadar zorla ülke kalkınmaz ondan snra yok hormonuymuş
yok gdo suymuş tarımsız Klakınmak neredeyse imkansız

Happy Virus

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Baya geç olacak ama bunu da söylemek istedim. Hadi diyelim sanayisiz tarım oldu , portakaldan yola çakarsak ; portakal ülkemizde Çukurova , Adana ,Antalya ve Hatay'da üretiliyor.Ben o portakalı İstanbul'a getirmek istiyorsam araba yani taşıt yoluyla getirmeliyim ve taşıtlarda sanayide oluşuyor o yüzden sanayi her türlü daha önemli.

yeslordk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yazılar 2013 te yazılmış ama şuan çok işime yarıyor 9 yıl önce yazan herkese teşşekkürler

Shadow.Baray

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet yazılar 2013 de yazılmış bizimde münazara var bizde aynı konuda sanayiyi seçtik yardım edebilecek var mı buradaki herşeyi araştırdım sera konusu ve brezilya konusu filan onlara birşey bulamadım
Mesaj otomatik birleştirildi:

konusu savunduğu taraf sanayi olup kazanan var mı
varsa yardım edermi

Shadow.Baray

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yanlış mı yazdın yoksa sanayiye mi kaybettin sanayi tarafı hangi soruları sordu siz ne sordunuz
Mesaj otomatik birleştirildi:

bakabiliyosan acil münazara yarına