Mulan filmine olan boykot büyüyor.

Bu konuyu okuyanlar

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
mulan-filmi-protestolarla-karsi-karsiya.jpg

Disney’in 90’lı yıllardaki kült yapımlarından biri olan Mulan filmi, yeniden çekilerek beyaz perdeye aktarılan versiyonuyla eleştirilerin ve boykotun hedefi oldu.
Tepkilerin ana sebebi ise yapımın Çin’in Uygur Müslümanlarını toplama kamplarında tuttuğu Sincan bölgesinde çekilmesi oldu. Öte yandan başrol oyuncusunun yaptığı açıklamalar da olayın harlanmasına neden oldu.

Mulan filmi için tepkiler çığ gibi büyüyor
Protestolar ve boykotlar, Çin’i ilgilendiren iki mesele üzerinde yoğunlaşıyor. Bunlar hiç kuşkusuz son zamanlarda Pekin hükumetinin başını ağrıtan Sincan Müslümanlarına gösterilen muamele ve Hong Kong’daki eylemlerde insan özgürlüklerine yönelik baskılardan oluşuyor. Filmin jenerik kısmında özel olarak Sincan Uygur Özerk Bölgesi Tanıtım Komitesi’ne teşekkür ediliyor. Bu teşekkürler filmin bu bölgede çekildiğine anlamı taşıyor.

1599572401506.png

Bölgede 1 milyondan fazla Uygur Müslümanının toplama kamplarında Çin yönetiminin propagandalarına ve zorlamalarına maruz kaldığı tahmin ediliyor. Bu kamplarda dini köktencilik ve ayrımcılıkla mücadele ettiğini iddia eden Çin Komünist Partisi’nin yaptığı faaliyetlerle kamptaki insanların yeniden düşüncelerini şekillendirmeye çalıştığı iddia ediliyor. Ayrıca kamptaki Müslümanlara dua etme ve sakal bırakma gibi olayların yasak olduğu da belirtiliyor.

Bir başka boykot nedeni ise, Mulan filminin başrol oyuncusu Yifei Liu’nun geçtiğimiz Ağustos ayında yaptığı açıklamalara dayanıyor. Liu, Hong Kong’daki eylemlere yönelik Webio isimli sosyal medya platformuna yaptığı açıklamalarda “Hong Kong polisini destekliyorum. Şimdi hepiniz bana saldırabilirsiniz. Hong Kong için ne utanç verici” ifadelerini kullanmıştı.

Tüm bu gelişmelerin sonucunda, filmin piyasaya çıkışının ardından büyük bir kampanya başlatıldı. Twitter üzerinden #BoycottMulan etiketiyle binlerce kullanıcı tepkilerini diler getirdi. Ancak Disney tarafından henüz bir açıklama gelmedi.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
kız seni deli öptü? deli deli konuşuyon tabi bebek yiye yiye sapıtıyorsun...