Muhendislik ve lol csgo tarzi ortalama oyun

Bu konuyu okuyanlar

mehmetali66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Selam arkadaslar ben bu sene inşAllah erciyes universitesinde muhendislik okuyacagim ve hem beni 4-5 yil goturecek hem o agir programlari kaldiracak hemde ortalama duzeyde oyun oynayabilecegim bi notbook onerisi istiyorum simdiden cok tesekkurler
Ortalama butce 3000 -3500 arasi ve kesinlikle mac vs yada apple urunu onermeyin bicok programa destekleri yok :)

ErceKerim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Biraz daha çemberi daraltmamız lazım fiyat sınırı eklemek gibi.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Abra A5 V12.1 15.6" Oyun Bilgisayarı

Sevdiğim bir marka. Biraz daha yüksek ram'li versiyonunu isteyebilirsin belki ama. Biraz Monster'ın ve MSI'ın bilgisayarlarını incele derim. Uygun fiyatlı performans bilgisayarı deyince bu iki marka çok iyidir.
--- Gönderi Güncellendi ---
Daha önce sitelerinden alışveriş yapmadığım için farketmemişim ama;
Monster Notebook | Performans Tutkunlarına Özel Notebook'lar
Böyle satın almadan önce içine ne koyuyorlar çıkarıyorlar seçebiliyormuşun. Bence 16GB ram'e ve ek bir HD'e hayır demezsin :) Tabi benimki sadece tavsiye çünkü ram'e ihtiyacın olacak mühendislikse işin.
Abra A5 V12.1.2 15.6" Oyun Bilgisayarı
Böyle düz HD'li versiyonu var 16GB ram takınca diğeri 3600'e çıkıyor 100TL fazla dediğinden. Ama SSD tavsiye etsem de bu da işini görür.

Bu forumdan çok mühendis arkadaş geçti, artık kullandığınız çoğu programı ve ne istediklerin biliyorum :)

mehmetali66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Abra A5 V12.1 15.6" Oyun Bilgisayarı

Sevdiğim bir marka. Biraz daha yüksek ram'li versiyonunu isteyebilirsin belki ama. Biraz Monster'ın ve MSI'ın bilgisayarlarını incele derim. Uygun fiyatlı performans bilgisayarı deyince bu iki marka çok iyidir.
Daha önce sitelerinden alışveriş yapmadığım için farketmemişim ama;
Monster Notebook | Performans Tutkunlarına Özel Notebook'lar
Böyle satın almadan önce içine ne koyuyorlar çıkarıyorlar seçebiliyormuşun. Bence 16GB ram'e ve ek bir HD'e hayır demezsin :) Tabi benimki sadece tavsiye çünkü ram'e ihtiyacın olacak mühendislikse işin.
Abra A5 V12.1.2 15.6" Oyun Bilgisayarı
Böyle düz HD'li versiyonu var 16GB ram takınca diğeri 3600'e çıkıyor 100TL fazla dediğinden. Ama SSD tavsiye etsem de bu da işini görür.

Bu forumdan çok mühendis arkadaş geçti, artık kullandığınız çoğu programı ve ne istediklerin biliyorum :)
hocam çok teşekkür edrim ben ramını 16 gb yaptım ssd vs almadım gerek yok sanırım hız o kdr da önemli deil benim için sırt cantasını aldım havası olsun :D ve windowsu alamdım sizce alayım mı windows 10 home mesela onuda ekleyince ortalama 4100 gibi bi mebla ortaya cıkıyo

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Windows 10 hakkında az bilinen gerçek: Satın almak zorunda değilsiniz !
Konuda anlatmaya çalıştım. Crack'e de gerek yok. Arkaplanı değiştirememek sana tasarruf ettirecekse bundan pek rahatsız olmayacağının düşünüyorum ? Çünkü eski Windows sürümlerinini aksine süre kısıtmalaması yok ve tek kısıtlama da arkaplan değiştirememe :)

mehmetali66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Konuda anlatmaya çalıştım. Crack'e de gerek yok. Arkaplanı değiştirememek sana tasarruf ettirecekse bundan pek rahatsız olmayacağının düşünüyorum ? Çünkü eski Windows sürümlerinini aksine süre kısıtmalaması yok ve tek kısıtlama da arkaplan değiştirememe :)
Benim icin kesinlikle bi sikinti yok abicim cok tesekkur ederim de o dedigin para vermeden kullanmayi nasil yapcaz makalede bahsediyo musun ha bide su var sizce windows 10 mu kurayim muhendialik ve oyun icin yoksa 7 pro vs fln mi yani cok fazla kotu yorum vs gordum ayrica win 10 un mobile ve pc yi birlestirme amaci ile yapilmis oldugu bu yuzden programlarda yavaslama vs gibi bi sikinti olacagi soyleniyo dogru mu

Son düzenleme:

mehmetali66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Ha bide hocam benim daha soracak cok sorum var varsa bi mail adresi yada telefon yada herhangi bi sosyal hesap rica ediyorum sizden hem daha rahat hemde daha ayrintili olur hizli da olur malum :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Benim icin kesinlikle bi sikinti yok abicim cok tesekkur ederim de o dedigin para vermeden kullanmayi nasil yapcaz makalede bahsediyo musun
Bir şey yapmana gerek yok. Zaten bedava. Kur, kullan :) Makalede sadece Watermark'tan rahatsız olanlar nasıl yapar falan onları gösterdim.
ha bide su var sizce windows 10 mu kurayim muhendialik ve oyun icin yoksa 7 pro vs fln mi yani cok fazla kotu yorum vs gordum ayrica win 10 un mobile ve pc yi birlestirme amaci ile yapilmis oldugu bu yuzden programlarda yavaslama vs gibi bi sikinti olacagi soyleniyo dogru mu
Windows 10 şu zamana kadarki en akıcı ve kararlı Windows sürümüdür şüphen olmasın ki. Mobil hiç kullanmadım ama bildiğim kadarıyla Windows mobil ölü proje şu an. NSA casus yazılım var aslında 7 ve sonrasında varmış. 10'da güncellemeler biraz zorlama olmuş. Ama şunu diyim eğer mühendissen Windows kullanacaksın mecburen ve 10 kullanman yararına çünkü diğer sürümlerde donanım sürücüleri ile ilgili sıkıntı yaşayabilirsin.
Ha bide hocam benim daha soracak cok sorum var varsa bi mail adresi yada telefon yada herhangi bi sosyal hesap rica ediyorum sizden hem daha rahat hemde daha ayrintili olur hizli da olur malum :)
Forumda açarsan daha iyi olur çünkü ben 7/24 cevap verecek durumda olmayabilirim. Ama konu açınca bana şöyle bir konu açtım bakar mısın diye mesaj atarsın, gördüğüm an oradayım :)

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Makalede sadece Watermark'tan rahatsız olanlar nasıl yapar falan onları gösterdim.
Malesef ben bir keresinde Windows 10 Pro kurmuştum ve Watermark'tan kurtulamamıştım. Bazen gözükmese de bir süre sonra çıkabiliyordu.

Bu arada @eronis konudaki mesajlarınızı beğendim. Bana söyleyecek söz kalmamış galiba? :)
Konuyla ilgili şunu söyleyeyim.
Bilgisayarınızda hız istiyorsanız (örneğin programların ve işletim sisteminin açılış hızı gibi) ve bütçeniz yetiyorsa bence SSD'yi göz ardı etmeyin.

mehmetali66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Bir şey yapmana gerek yok. Zaten bedava. Kur, kullan :) Makalede sadece Watermark'tan rahatsız olanlar nasıl yapar falan onları gösterdim.

Windows 10 şu zamana kadarki en akıcı ve kararlı Windows sürümüdür şüphen olmasın ki. Mobil hiç kullanmadım ama bildiğim kadarıyla Windows mobil ölü proje şu an. NSA casus yazılım var aslında 7 ve sonrasında varmış. 10'da güncellemeler biraz zorlama olmuş. Ama şunu diyim eğer mühendissen Windows kullanacaksın mecburen ve 10 kullanman yararına çünkü diğer sürümlerde donanım sürücüleri ile ilgili sıkıntı yaşayabilirsin.

Forumda açarsan daha iyi olur çünkü ben 7/24 cevap verecek durumda olmayabilirim. Ama konu açınca bana şöyle bir konu açtım bakar mısın diye mesaj atarsın, gördüğüm an oradayım :)
Abi sen 1 numarasin ama o windows 10 u nasil kurcam bi pc ye mesela alcam pc freedos ona kurumu nasil olcak bide bunu cevaplasan varya sen kralsin bas tacisin

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Abi sen 1 numarasin ama o windows 10 u nasil kurcam bi pc ye mesela alcam pc freedos ona kurumu nasil olcak bide bunu cevaplasan varya sen kralsin bas tacisin
Eğer freedos alırsanız format atmanız gerek. Bunun için USB bellek yada DVD kullanmalısınız.
Format DVD'si hazırlamak için şu konuya bakabilirsiniz.
DVD İle Nasıl Format Atılır?
Eğer ki USB bellek ile format atmak istiyorsanız internette biraz araştırmanızı ve ilgili videolara bakmanızı öneririm.

mehmetali66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Eğer freedos alırsanız format atmanız gerek. Bunun için USB bellek yada DVD kullanmalısınız.
Format DVD'si hazırlamak için şu konuya bakabilirsiniz.
DVD İle Nasıl Format Atılır?
Eğer ki USB bellek ile format atmak istiyorsanız internette biraz araştırmanızı ve ilgili videolara bakmanızı öneririm.
Hocam sizde cok saolun yine burada bu forumda bi ornegini buldum insAllah ordan bakicam saolun iyi aksamlar :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
1- iso'yu Microsoft'un sitesinden indir
Windows 10'u Ä°ndirin
2- USB'ye yaz
Rufus - Create bootable USB drives the easy way
3- Kurulum için bios'tan değişmen gereken ayar varsa değişmen gerek. Monster bilindik bir marka. Sorunla karşılaşırsan tek yapmanı gereken muhtemelen Google amcaya sormak olacak.
4- Pop-up menü yada ne çıkıyorsa bilgisayar başlarken neyin açma tuşunu veriyorsa gir ve USB belleğinden başlat
bootdevice-620x382.png

hard_disk_priority.png

Burada hafif kurcalaman gerekebilir :)
5- Kurulumu yap.
windows-10-kurulumu-adim1.png

6- Güncelle
7- ...
8- ...
9- Sakalını tara.
10- Tamamsın :p

M

Murat Burç

SDN Okuru
Yalnız bu monsterlarda UEFI kurulumdan falan bahsetmiyorlar mıydı ben mi yanlış biliyorum.

mehmetali66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
1- iso'yu Microsoft'un sitesinden indir
Windows 10'u Ä°ndirin
2- USB'ye yaz
Rufus - Create bootable USB drives the easy way
3- Kurulum için bios'tan değişmen gereken ayar varsa değişmen gerek. Monster bilindik bir marka. Sorunla karşılaşırsan tek yapmanı gereken muhtemelen Google amcaya sormak olacak.
4- Pop-up menü yada ne çıkıyorsa bilgisayar başlarken neyin açma tuşunu veriyorsa gir ve USB belleğinden başlat
bootdevice-620x382.png

hard_disk_priority.png

Burada hafif kurcalaman gerekebilir :)
5- Kurulumu yap.
windows-10-kurulumu-adim1.png

6- Güncelle
7- ...
8- ...
9- Sakalını tara.
10- Tamamsın :p
Saolun hocam eyvallah anladim :) hemde cok iyi anladim :)

mrtlln

Asistan
Reaksiyon puanı
61
geçen azeri teknoloji sitelerinde baktım da bizden 500-900 arası fiyatlar değişiyor.
Bizde vergiler çok...

ssd siz makina alma,

bu aralar monster güzel pc ler satıyor değerlendir derim. Monster'da 4-5 arkadaşım çalışıyor öğrenci indirimi vardı en son kaçırma

mehmetali66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
geçen azeri teknoloji sitelerinde baktım da bizden 500-900 arası fiyatlar değişiyor.
Bizde vergiler çok...

ssd siz makina alma,

bu aralar monster güzel pc ler satıyor değerlendir derim. Monster'da 4-5 arkadaşım çalışıyor öğrenci indirimi vardı en son kaçırma
Hocam iyi hos diyosunuz da yani babama dedim o kdr para veremem belki diyo ne yapacagimi sasirdim halbuki pclerde muhtesem yaa adam laftan anlamiyo ki indirim var diyom hele bi tercihler aciklansin diyo ya benim siralamam 60k tercih ettigim yer 88k da cok rahat girerim diyom almiyo hicbisey olmadi zaten laptop vs gider ucuz bisi alir bende atarim bi kenara kullanmam omrumuzu yedi bu adam ya laftan da anlamiyo anlamadigi isler hala ben biliyom havasinda

mrtlln

Asistan
Reaksiyon puanı
61
Hocam iyi hos diyosunuz da yani babama dedim o kdr para veremem belki diyo ne yapacagimi sasirdim halbuki pclerde muhtesem yaa adam laftan anlamiyo ki indirim var diyom hele bi tercihler aciklansin diyo ya benim siralamam 60k tercih ettigim yer 88k da cok rahat girerim diyom almiyo hicbisey olmadi zaten laptop vs gider ucuz bisi alir bende atarim bi kenara kullanmam omrumuzu yedi bu adam ya laftan da anlamiyo anlamadigi isler hala ben biliyom havasinda

Valla orası senin ikna yeteneğine kalmış

Benin ilk pc'm 1995 yılında alınmıştı ben o zaman ilk okula bile gitmiyordum, hatta ilk okula başladığımda hiçbir hocamda pc yoktu.

Sen bir ışık yakacaksın ki adam hmmm olur bundan birşey deyip alacak.

mehmetali66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Valla orası senin ikna yeteneğine kalmış

Benin ilk pc'm 1995 yılında alınmıştı ben o zaman ilk okula bile gitmiyordum, hatta ilk okula başladığımda hiçbir hocamda pc yoktu.

Sen bir ışık yakacaksın ki adam hmmm olur bundan birşey deyip alacak.
Valla baskan sana sunu diyim sizin bu yazilarinizi gosterdim bak dedim bu adamlar isin ehli adamlar bunlar bilen insanlar bunu tafsiye ediyolar dedim bunlari bunlari al seni rahat ettiri fln filan dedim bak baba dedim benim isim bu ben bu pc ile yatip kalkacam her isim bununla o yuzden hem dayanikli hemde kaliteli olmasi lazim dedim youtubede biton video var izlettim yok abi ben bisi demiyom basarisiz olursam da kendi sucu evde kalir onun emeklisini yerim benim icin zor deil ben 2 yazilim dili biliyom ustune robotik ve lazer uzerine hazo projelerim bile var elbette basit seyler belki ama kendimi gelistiriyom ve bana bunlarin altindan kalkacak gerekirse benimle sabahlayacak bisi lazim onuda bulmustum ki ahxbdhd neyse napalim vardir bi hayir sizde cok saolun arkadaslar hocalarim Allah razi olsun sayenizde fikir kazanmis oldum en azindan

mehmetali66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
lol oyna o pc yle muhteşem olur :)
Kardes valla lol fln bosverde oyun oynamasam da olur tek alsin da o pc yi ben virus prog. Isletim sis. Sogutucu vs vs ne var ne yok hepsini 3800 gibi bi miktara tamam ettim hem kaliteli hemde ucuz cok sey buldum kiii bide sansima hepsi buradadan pc aksesuarlarina ve malzemelerinr ek %25 indirim geldi bana ozel :) tabi peder bunu almazsa bende o pc ye masraf etmem cop bisi olursa evde birakirim hatta