Muhafazakarlıkla modernlik arasında kalmak

Bu konuyu okuyanlar

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Muhafazakar derken, muhafazakar kişiliğim olduğunu kastetmiyorum, muhafazakar görüşlerle hiç alakam yoktur. Yaşam stili bakımından baktığımızda yaşadığım hayat muhafazakar yaşama daha yakın gibi, o yüzden onu diyorum. Akrabalar falan muhafazakardır. Genelde çevremde de o tip kişileri görürüm.

Kafa yapısı olarak baktığımızda da kendimi modern kafaya daha yakın hissediyorum ama modern kişilerin yaşamı da bana değişik geliyor. Çevremde bu tarz kişiler nerdeyse hiç olmamıştır.

Nasıl değişik geldiğini anlatayım.

Mesela muhafazakar kişilerin yaşamına baktığımda genelde sıkıcı gelir, yaşamları pek ilgimi çekmez.

Modern kişilerin yaşamları da bana uç gelir nedense. Ben onlar gibi olmaya kalksam olamazmışım gibi geliyor. "Bizde onda durduğu gibi durmaz" derler ya, aynı o şekil hissediyorum. Mesela bakıyorum millet tatile, kulüplere falan gidip rahat rahat eğleniyor örneğin. Aynı şeyi ben yapmaya kalksam mal gibi kalırım. Kızlarla olan münasebetim muhafazakar kişilerin ne kadarsa o kadardır, hatta daha da azdır.

İnternette birisi; "sosyal kızlarla yakın olma, uyum sağlayamazsın" gibisinden bir şey demişti hatta.

Bu iki durumun çatışmasını yaşıyorum bildiniz. Benimle aynı durumda olan var mıdır mesela, merak ettim?

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
İşte yaşadığım yerdeki çevreden olsun, akrabaların kafa yapısı olsun, muhafazakar kişilerle daha çok görüşmüş oldum.

Bahsettiğim modern kitleye de yabancılık çekiyorum, çünkü hiç yakınımda öyle kişileri görmedim sayılır.

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
Modernlik içki içmek, lüks eşyalar kullanmak veya partilere katılmak, Muhafazakarlık eğlenceye vakit ayırmamak, hayatını din üzerine kurmak değil.
Dengeyi sağlamalısınız.

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Modernlik içki içmek, lüks eşyalar kullanmak veya partilere katılmak, Muhafazakarlık eğlenceye vakit ayırmamak, hayatını din üzerine kurmak değil.
Dengeyi sağlamalısınız.

Arada bir fark var sonuçta. O bahsettiklerim sadece örnek.

Su tankı

Doçent
Reaksiyon puanı
641
Muhafazakar daha çok ahlaklı davranıyor
Modern kafa yapısı ise daha özgür
Yani sen çok yanlış anlamışın(bu sözde böyle bunların uç noktası olabiliyor)

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
Muhafazakar derken, muhafazakar kişiliğim olduğunu kastetmiyorum, muhafazakar görüşlerle hiç alakam yoktur. Yaşam stili bakımından baktığımızda yaşadığım hayat muhafazakar yaşama daha yakın gibi, o yüzden onu diyorum. Akrabalar falan muhafazakardır. Genelde çevremde de o tip kişileri görürüm.

Kafa yapısı olarak baktığımızda da kendimi modern kafaya daha yakın hissediyorum ama modern kişilerin yaşamı da bana değişik geliyor. Çevremde bu tarz kişiler nerdeyse hiç olmamıştır.

Nasıl değişik geldiğini anlatayım.

Mesela muhafazakar kişilerin yaşamına baktığımda genelde sıkıcı gelir, yaşamları pek ilgimi çekmez.

Modern kişilerin yaşamları da bana uç gelir nedense. Ben onlar gibi olmaya kalksam olamazmışım gibi geliyor. "Bizde onda durduğu gibi durmaz" derler ya, aynı o şekil hissediyorum. Mesela bakıyorum millet tatile, kulüplere falan gidip rahat rahat eğleniyor örneğin. Aynı şeyi ben yapmaya kalksam mal gibi kalırım. Kızlarla olan münasebetim muhafazakar kişilerin ne kadarsa o kadardır, hatta daha da azdır.

İnternette birisi; "sosyal kızlarla yakın olma, uyum sağlayamazsın" gibisinden bir şey demişti hatta.

Bu iki durumun çatışmasını yaşıyorum bildiniz. Benimle aynı durumda olan var mıdır mesela, merak ettim?
Bence en başta sorduğunuz soru da bile hata var muhafazakar olup modern olan çok insan var bunun dengesini siz sağlamalisiniz ama muhafazakarlık sandığınız şey ne veya doğrusu ne öğrenin sonra modernlik ile dengede tutun sanırsam dini sadece yasakları ile bilin birisinizb

Ecomanya

Müdavim
Reaksiyon puanı
658
hem değişik hem ilginç

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Toplum içine karışmaya karşı mısınız? Yoksa sosyal ortamda bulunmak sizi kaygılandırıyor mu?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Senin anlattığın Muhafazakarlık ve modernlik anlayışı parası olan ve olmayan insan farkını anlatıyorsun. Senin gözünde parası olan modern oluyor olmayan Muhafazakar...

Zaten düz mantık bakarsanda biraz öyle oluyor. Şimdi Muhafazakar dediğin adam en iyi arabaya binmek en lüx mekanlarda yemek içmek gezmek tatil yapmak sabah akşam bunu paylaşmak istemez mi ? Çoğu elbette izler ama elinde imkan olmadığı için az ile idare edip ona göre yaşıyor ve sen bu adama muhafazakar diyorsun kendince. ( Aslında bu tanımın yanlış ama sen öyle dedin diye diyorum. )

Aynı şekilde adam zengin elinin altında her imkan var. Ne yapsın ev araba almasın gezmesin yemesin içmesin oda var ki harcıyoz diyor sen buna modernlik diyorsun.

Not: Senin daha önceleri yazdıkların ve söylemlerinden yolaçıkarak sende zorunlu Asosyallik olduğu kanısındayım. İçinden gezmek tozmak istiyorsun ama cebinde para yok :D O yüzden evde oturuyor veya çoğu şehi alamıyorsun ve kendini muhafazakar sanıyorsun...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Muhafazakârlık muhafaza etmekten gelir asosyal kardeş. Neyi muhafaza eder? Tabii ki insanı. Kötülüklerden, insanı insanlığından uzaklaştıran her tür pislikten uzak tutmak amacını taşır. Elbette bunun içinde nefsimizin hoşuna giden ama zamanla bizi felakete sürükleyecek alışkanlıklar da vardır. Yani senin anlayacağın cancağızım, muhafazakârlık insanı ille de hacı hoca yapmaz, ama onu korur, muhafaza eder... Ki, yarınlarda dönülmez yollara düşmesin.

Bugünkü modernlik ise sevabı, günah düşüncesi olmayan, nefsin -haram ya da helal, hiç farketmeksizin- hoşuna giden her ne varsa insana yaptıran, toplumsal değerleri ve paradigmayı hiçe sayan -yanlış anlaşılmasın, kimse de kusura bakmasın ama- hayvani duyguların galip geldiği bir yaşamsal kaostur diyebiliriz. Bu biraz da içinde ağı olan bala benzer. Önce yersin, tatlıdır, çok hoşuna gider, lakin sonra acısını hissetmeye başlarsın. Tedavi edilmediğinde kişiyi ölüme dahi sürükleyebilecek bir yoldur bu.

Tercih size kalmış!

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Bence en başta sorduğunuz soru da bile hata var muhafazakar olup modern olan çok insan var bunun dengesini siz sağlamalisiniz ama muhafazakarlık sandığınız şey ne veya doğrusu ne öğrenin sonra modernlik ile dengede tutun sanırsam dini sadece yasakları ile bilin birisinizb
Ya kişiden kişiye değişebilir ona bir şey demiyorum ama. Sonuçta belirli bir kalıp var, ben ondan bahsediyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir an sardaukar sandım ama değilmiş. Allah başka dert vermesin.
O ne be :D

M

Murat Burç

SDN Okuru
Meali: Kızlarla münasebetim yok hükmünde bu yüzden müsadenizle forum köşelerinde ağlayacağım ve sözde muhafazakarlık ile kendini avutacağım. Param ve sosyal hayatım olsaydı modern diye nitelendirdiklerimin en alası olurdum.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Modernlik gece kulüplerinde içip kızlarla eğlenmek mi?

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Sana doğru gelenleri al gelmeyenleri alma. Kimse de bir şey diyemez.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Modernlik gece kulüplerinde içip kızlarla eğlenmek mi?
İçki içmeyen köylüdür. Medeniyet içki içmektir. İçki içenler bu toplumun elit sınıfıdır. İçki içmeyen üstün Türk ırkı vasfını kazanamaz.

! Ünlem atalım. Bazılarının kafası basmaz şimdi ironiye.

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Toplum içine karışmaya karşı mısınız? Yoksa sosyal ortamda bulunmak sizi kaygılandırıyor mu?
Heh işte en mantıklı soruyu sen sormuşsun. Toplum içine karışmaya karşı değilim, hatta toplum içine karışmayı tercih etmeyenlerin çoğu bana çok katı gelir. Ben kaygı oluştuğundan dolayı sosyalleşmem. Çünkü bir yere girince bir şeyleri elime yüzüme bulaştırırım.

En çok kaygıyı da muhafazakar olmayanların yanında hissederim çünkü çevremde bu tip kişiler fazla olmamıştır.

Şimdi muhafazakar olunca modern olunmuyor mu falan diyorlar da, bunlar gereksiz laflar. Üsküdar'da yaşadığım için bu farkı en iyi ben ayırt ederim. Üsküdar'da bir mahalleye giriyorsun, hop elinde A101 poşetli teyzeler kaplumbağa temposunda kaldırımda yürüyor, cami kenarında takılan dayıları görüyorsun. Hop yanı başında sayılabilecek bir mahalleye gidiyorsun, güzel kızlar falan dolaşıyor.

Reaksiyon puanı
193
Ah be necmi. Technopatta da böyleydin. Neyse sorunun cevabı bence modernlik seçin derim.

636405

Doçent
Reaksiyon puanı
495
Senin anlattığın Muhafazakarlık ve modernlik anlayışı parası olan ve olmayan insan farkını anlatıyorsun. Senin gözünde parası olan modern oluyor olmayan Muhafazakar...

Zaten düz mantık bakarsanda biraz öyle oluyor. Şimdi Muhafazakar dediğin adam en iyi arabaya binmek en lüx mekanlarda yemek içmek gezmek tatil yapmak sabah akşam bunu paylaşmak istemez mi ? Çoğu elbette izler ama elinde imkan olmadığı için az ile idare edip ona göre yaşıyor ve sen bu adama muhafazakar diyorsun kendince. ( Aslında bu tanımın yanlış ama sen öyle dedin diye diyorum. )

Aynı şekilde adam zengin elinin altında her imkan var. Ne yapsın ev araba almasın gezmesin yemesin içmesin oda var ki harcıyoz diyor sen buna modernlik diyorsun.

Not: Senin daha önceleri yazdıkların ve söylemlerinden yolaçıkarak sende zorunlu Asosyallik olduğu kanısındayım. İçinden gezmek tozmak istiyorsun ama cebinde para yok :D O yüzden evde oturuyor veya çoğu şehi alamıyorsun ve kendini muhafazakar sanıyorsun...

Bahsettiğin şekilde düşünmüyorum. Kaldı ki bu ülkenin maddi anlamda en çok imkana sahip olan kişisi "ben muhafazakarım!" diye bağırıyor. Bu ayrımda para önemli ama en öncelikli nokta değil. Kafa yapısı ayrımı önemli.

Ah be necmi. Technopatta da böyleydin. Neyse sorunun cevabı bence modernlik seçin derim.
Allah oranın belasını versin.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Abi senin ismini de etiketleyemiyoruz onun ismini de. Pek fark yok. :)
Yahu Usain, benim ismimi farklı karakter harfler sebebiyle etiketleyemiyorsun, ama bir manası var, bal gibi Türkçe bir sözcük. Etiketleme dışında bana ismimle çok normal bir şekilde hitap edebiliyorsun, ama bahsi geçen arkadaşımıza nasıl hitap edeceksin. Sana da tuhaf ve acayip gelmiyor mu? Hani Türkçe olmasını bırak, hiçbir dilde karşılığı, manası olmayan, rastgele klavyeye gözü kapalı dokunularak yazılan bir isim.

İşte muhafazakarlar gibi düşünmüyorum derken bundan bahsettim. Muhafazakar değilsen fesat şeylere bulaşırsın diye bir yargı var muhafazakarlarda.

Toplum belirli kalıp kişilerle görüşe görüşe, karşı tarafa hep önyargılı yaklaşıyor. O çok vurguladığın "toplumsal değer" de bu sayede yıkılıyor bence.
Kusura bakma, çok fena saçmalıyorsun. Cevap vermeye bile değmez.

Son düzenleyen moderatör: