Muhafazakarlıkla modernlik arasında kalmak

Senin anlattığın Muhafazakarlık ve modernlik anlayışı parası olan ve olmayan insan farkını anlatıyorsun. Senin gözünde parası olan modern oluyor olmayan Muhafazakar...

Zaten düz mantık bakarsanda biraz öyle oluyor. Şimdi Muhafazakar dediğin adam en iyi arabaya binmek en lüx mekanlarda yemek içmek gezmek tatil yapmak sabah akşam bunu paylaşmak istemez mi ? Çoğu elbette izler ama elinde imkan olmadığı için az ile idare edip ona göre yaşıyor ve sen bu adama muhafazakar diyorsun kendince. ( Aslında bu tanımın yanlış ama sen öyle dedin diye diyorum. )

Aynı şekilde adam zengin elinin altında her imkan var. Ne yapsın ev araba almasın gezmesin yemesin içmesin oda var ki harcıyoz diyor sen buna modernlik diyorsun.

Not: Senin daha önceleri yazdıkların ve söylemlerinden yolaçıkarak sende zorunlu Asosyallik olduğu kanısındayım. İçinden gezmek tozmak istiyorsun ama cebinde para yok :D O yüzden evde oturuyor veya çoğu şehi alamıyorsun ve kendini muhafazakar sanıyorsun...

Bahsettiğin şekilde düşünmüyorum. Kaldı ki bu ülkenin maddi anlamda en çok imkana sahip olan kişisi "ben muhafazakarım!" diye bağırıyor. Bu ayrımda para önemli ama en öncelikli nokta değil. Kafa yapısı ayrımı önemli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ah be necmi. Technopatta da böyleydin. Neyse sorunun cevabı bence modernlik seçin derim.
Allah oranın belasını versin.

Muhafazakârlık muhafaza etmekten gelir asosyal kardeş. Neyi muhafaza eder? Tabii ki insanı. Kötülüklerden, insanı insanlığından uzaklaştıran her tür pislikten uzak tutmak amacını taşır. Elbette bunun içinde nefsimizin hoşuna giden ama zamanla bizi felakete sürükleyecek alışkanlıklar da vardır. Yani senin anlayacağın cancağızım, muhafazakârlık insanı ille de hacı hoca yapmaz, ama onu korur, muhafaza eder... Ki, yarınlarda dönülmez yollara düşmesin.

Bugünkü modernlik ise sevabı, günah düşüncesi olmayan, nefsin -haram ya da helal, hiç farketmeksizin- hoşuna giden her ne varsa insana yaptıran, toplumsal değerleri ve paradigmayı hiçe sayan -yanlış anlaşılmasın, kimse de kusura bakmasın ama- hayvani duyguların galip geldiği bir yaşamsal kaostur diyebiliriz. Bu biraz da içinde ağı olan bala benzer. Önce yersin, tatlıdır, çok hoşuna gider, lakin sonra acısını hissetmeye başlarsın. Tedavi edilmediğinde kişiyi ölüme dahi sürükleyebilecek bir yoldur bu.

Tercih size kalmış!

İşte muhafazakarlar gibi düşünmüyorum derken bundan bahsettim. Muhafazakar değilsen fesat şeylere bulaşırsın diye bir yargı var muhafazakarlarda.

Toplum belirli kalıp kişilerle görüşe görüşe, karşı tarafa hep önyargılı yaklaşıyor. O çok vurguladığın "toplumsal değer" de bu sayede yıkılıyor bence.

Modernlik gece kulüplerinde içip kızlarla eğlenmek mi?
Rahatsızlık oluşturacak bir şey yoksa evet. Dindar olup karşı tarafa yobazlık aşılamıyorsan da modernsindir. Kelimelere takılıyorsunuz, takılmayın! İkisi arasında ayrım yapmak için aklıma o geldi. Muhafazakar - Seküler diye çevirirsin sen, en mantıklısı buysa.

Meali: Kızlarla münasebetim yok hükmünde bu yüzden müsadenizle forum köşelerinde ağlayacağım ve sözde muhafazakarlık ile kendini avutacağım. Param ve sosyal hayatım olsaydı modern diye nitelendirdiklerimin en alası olurdum.
Ne anladın da tercümanlık yapma gereği duydun?

Son düzenleme:
Abi senin ismini de etiketleyemiyoruz onun ismini de. Pek fark yok. :)
Yahu Usain, benim ismimi farklı karakter harfler sebebiyle etiketleyemiyorsun, ama bir manası var, bal gibi Türkçe bir sözcük. Etiketleme dışında bana ismimle çok normal bir şekilde hitap edebiliyorsun, ama bahsi geçen arkadaşımıza nasıl hitap edeceksin. Sana da tuhaf ve acayip gelmiyor mu? Hani Türkçe olmasını bırak, hiçbir dilde karşılığı, manası olmayan, rastgele klavyeye gözü kapalı dokunularak yazılan bir isim.

İşte muhafazakarlar gibi düşünmüyorum derken bundan bahsettim. Muhafazakar değilsen fesat şeylere bulaşırsın diye bir yargı var muhafazakarlarda.

Toplum belirli kalıp kişilerle görüşe görüşe, karşı tarafa hep önyargılı yaklaşıyor. O çok vurguladığın "toplumsal değer" de bu sayede yıkılıyor bence.
Kusura bakma, çok fena saçmalıyorsun. Cevap vermeye bile değmez.

Son düzenleme: