Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Hakkında, Bilgisayar Mühendisliği detaylı

Bu konuyu okuyanlar

Bamm

Öğrenci
Katılım
4 Ağustos 2018
Mesajlar
2
Reaksiyon puanı
0
Puanları
1
Yaş
25

İngilizce eğitim hakkında, hazırlık vs.:

%100 İngilizce bölümleri barındarmakla birlikte, kısmı ingilizce olan bölümler de var. Eğer bölümünüz ingilizce ise kayıt dönemin de seviye belirleme tarzı bi sınava giriyorsunuz belirli bi notun üzerinde iseniz direk bölüme, değilseniz puanınıza göre Intermediate, pre-intermediate ve elementary olmak üzere üç farklı seviye sınıflar da eğitim alıyorsunuz. İsteyene gerçekten öğreten bir hazırlık sistemi var.

Ev, kiralar, yurtlar vb. barınma ihtiyaçları:

Muğla gerçekten barınma konusunda kiralarıyla öğrenciyi üzecek derece de pahalı. Tek kişi eve çıkmak isterseniz sadece kira için minumum 750 lirayı gözden çıkmanız gerekiyor (okula yaklaşık 10dakika yürüme mesafe de yakın evler), eğer bir kaç kişi birlikte çıkarsanız maliyet biraz daha düşüyor ama genel hatlarıyla pahalı, kendimden örnek vermek gerekirse kiraların uygun olduğu bir dönem de 3 odalı bir eve 3 kişi çıkmak şartıyla 400liraya çıktık (eşyasız, faturalar dahil değil). Genel anlam da kiralar pahalı.

Yurtlara gelicek olursak, okulun çevresinde biri özel biri kyk olmak üzere 2 tane yurt var. Özel yurtun ismi Residorm. Residorm 3 kişilik odalar olmak üzere 1 oda+banyo nun bulunduğu odalardan oluşuyor. İçeriye arkadaşınızı getiremiyorsunuz, parmak izi ile giriş sağlanıyor. Yemek sistemi var fakat onun için ayrı para ödemeniz gerekiyor. Genel anlam da fiyat-performans bakıldığın da gerçekden pahalı geçtiğimiz sene 650-1000(akşam yemeği, kahvaltı vs dahil olmak üzere farklı paketler mevcut) tl'ydi. Bu sene yine zam alıyor.

Kykya gelicek olursak, 3 farklı statü de odalar bulunuyor. İyi, orta, kötü diyebilirim.İyi odalar 3 kişiden oluşmakta herkesin yatağı başında bir komidin var, bir buzdolabı, dolap ve masaları var. Odaya ait bir banyosu bulunmakta. Genel anlam da güzel bir ortama sahip oda türüdür. Kirası 280civarı olması gerekiyordu aylık. Orta seviye odalar da ise 4 kişi kalınıyor herkesin bir dolabı var, bir buzdolabı ve sadece bir masa bulunmakta, aynı şekilde banyo odanın içerisinde, fiyatı 210 lira civarıydı. Kötü seviyeye gelicek olursak öncelikle fiyatı 180 lira cıvarıydı. Odalar da 2şer tane ranza var yani 4kişilik. Gerçek anlam da küçük, buzdolabı yok, bir masa ve herkesin bir dolabı var. Banyo koridor da olmak üzere ortak her katta var. Genel anlam da odalar da hepsinde çöp kutusu, ayakkabı koyma yeri bulunuyor. Yemeklerine gelicek olursak, ana kantinin de 2 kat bulunmakta aşağı katında sulu ev yemekleri, üst katında genel anlamıyla döner ve türevleri bulunmakta. Yemekleri gerçekten iyi, eğer yemek takıntınız yoksa gerçekten yemeklerini beğenirsiniz(sulu yemek kısmı biraz fazla yağlı), fiyatları gerçekten uygun.


Kafeler, dükkanlar vb. dışarı hayatı nasıl?

Öncelikle bu konuda biraz pahalı bir mahallede(kötekli) bulunuyor üniversite. Kafeler de çay ortalama 3 lira. Kahveler 7 liradan başlamakta. Diyelim ki evde kalıyorsunuz ve açsınız dışarıdan yemek söylemek istiyorsunuz, en çabuk akla gelen şey dürüm-ekmek döner vb. şeyler. Bunlar da yüksek ihtimalle geldiğiniz şehire göre pahalı gelicektir size. Sistem bu konuda biraz kötü, öğrenci üzerinden geçim sağlamak isteyen esnafların elinde. Gece kulüpleri, barlar bir hayli mevcut. Fakat yine aynı şekilde fiyatlar pahalı. Dışarı da genel de yaşlı insanlara ve çocuklara rastlayamazsınız(esnaf ve bina sorumluları dışında), herkes öğrenci. Tamamen bir öğrenci mahallesi olarak düşünün. İnsanlar gerçekten iyi, kimse kimseye karışmamakta, rahat bir yer. Kavga, gürültü yok diyebilirim. İnsanları tatlı.

Üniversite içi detay:

Kütüphane: Üniversitenin bir kütüphanesi bulunmakta, yeterince dolu ve büyük bi kütüphane 3 katlı.

Kafeler: Üniversitenin içinde her fakülte de kantin ve kafeler mevcut. Fiyatlar dışarıya nazaran daha uygun ve tercihen daha güzel.

Detay olarak üniversite içerisinde bir kaç yokuş mevcut, Kötekli ve merkez dümdüz olmasına rağmen üniversitenin içinde yokuşlar mevcut.

Öğrenci toplulukları açısından çok fazla bir hareketlilik görünmese de aktif topluluklar mevcut. Örneğin uzun süredir rutin haline gelmiş League of Legends turnuvası olmakta. Tanıdık isimler gelmekte ve konferanslar vermekte. Bu konferanslar üniversite içinde bulunan Atatürk Kültür Merkezin'de verilmekte.

Uzaktan öğretim için Enformatik Bölümü bulunmakta. Herhangi bir bilgisayar ve internet erişimi için saat 11'e kadar(geçen seneye göre esas alıyorum) erişim sağlıyabiliyorsunuz, yeterince fazla bilgisayar var ve ücet ödemiyorsunuz bunun için.

Bir teknokent kurulma planları mevcut, bunun dışında üniversiteye yaklaşık 15dakika otobüs mesafesinde Muğla-merkez de İtü Çekirdek Merkezi adı altında bir kuluçka yuvası mevcut.

Spor olanakları: Üniversitenin kendi havuzu, spor salonu ve diğer sporlara olanakları(saha vs.) mevcut. Ayrıyetten üniversitenin için de bulunan Residorm yurdunun altında bir spor salonu mevcut, gayet büyük ve kaliteli bunun dışında. Kötekli de de bir çok spor salonu mevcut. Fiyatları aşağı yukarı aylık 80den başlamakta.

Akademik anlam da her bölüme hakimiyetim olmadığı için detay veremiyorum. Fakat kendi bölümüm olan Bilgisayar Mühendisliği hakkında bilgi vermeye başlayabilirim.


Öncelikle bölüm %100 ingilizce olmakla birlikte ders anlatımlar vs. ingilizcedir. Hazırlıkda görülen ingilizce ile gayet sorunsuz bölümde rahat edersiniz. Derslere gelicek olursak ilk sene mat1-2, fiz1-2, biyoloji, türkçe vs gösteriliyor bunun dışında bölüme dair. İlk dönem Python ile programlama gösterilmekte ikinci dönem bu ders yerini Java'ya bırakmakta. Aynı zaman da Linux işletim sistemli bilgisayar lablarına sahip olduğumuz için işletim sistemi dersimizde vardır. 2 tane Bilgisayar Mühendisleri için labarotuar var. Akademik kadroya baktığımız zaman baya başarılı bir kadroya sahip. Hocalar gerçekten çok iyi.

Bunların dışında aklınıza takılan soru olursa cevaplayabilirim.
 
Üst