Müdür, memurenin kalçasına dokundu, Yargıtay ‘babacan tavır’ dedi

Bu konuyu okuyanlar

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Bursa'da bir kamu kurumunun müdürü, emri altında çalışan kadın memurun kalçasına dokundu. Olay sonrası gözyaşlarına boğulan genç kadın, konuyu yargıya taşıdı. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'cinsel saldırı gerçekleşmiştir' kararının temyiz edilmesiyle devreye giren Yargıtay, 'Müdür babacan tavır sergilemiştir' diyerek oy çokluğu ile verdiği kararla mahkumiyet kararını bozdu.

Bursa’da bir kamu kurumunun müdürü iddiaya göre odasına çağırdığı kadın memura, “Maşallah, çok güzelsin, fıstık gibisin” dedi ve kalçasını elledi. Gözyaşlarına boğulan genç memur, olayı önce arkadaşlarına anlattı sonra yargıya taşıdı.

Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ‘basit cinsel saldırı’ davasında kurum müdürü suçlu bulunurken karar temyize gitti. Yargıtay 14. Ceza Dairesi, kalçaya elleme yoluyla gerçekleştirildiği iddia edilen cinsel saldırı olayında müdürün babacan tavırla hareket edip etmediğinin yeterince araştırılmadığını öne sürdü.

“BAŞKACA DELİL YOK”

Kararda şöyle denildi:

* Olayın intikal şekli ve zamanı, tarafsız tanık K3'nin iş yerinde gördüğü sanığın babacan bir tavırla hareket ettiğine dair ifadesi ortadadır.

* Diğer tanık beyanları, CD içeriği ile tüm dosya kapsamı nazara alındığında sanığın aynı yerde birlikte çalıştığı mağdurenin vücuduna dokunması şeklindeki eyleminin cinsel amaçla gerçekleştirildiği hususunun şüphede kaldığı ve mevcut haliyle cezalandırılmasına yeter başkaca delil bulunmadığı anlaşıldığından, müsnet suçtan beraatı yerine yazılı şekilde mahkumiyetine karar verilmesi kanuna aykırıdır.

* Sanık avukatının temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden, hükmün bozulmasına oy çokluğu ile karar verildi.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Netflix toplum ahlakını bozuyor diye boş eleştiriler yapacağınıza önce yargıdaki kadına şiddet ve taciz cezalarını iyileştirin.

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,629
Bence karar doğru. Her ota b.ka ceza verilecekse attığımız her adımı aldığımız her nefesi düşünmemiz gerekir acaba suçmu işliyorum diye. Böyle bir hayat ta çekilmez olur. Toleranslar her zaman olmalıdır. Eğerki suyu çıkarılıyorsa o zaman ceza verilmelidir.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Özellikle sportif müsabakalarda artık sıradanlaştırılan bir hareket olmuş durumda... Boşuna ajitasyon yapmaya gerek yok...

Sporda veya başka dallarda beğenerek, alkışlayarak muamelede bulunduğu bir hareketi kendine yapılınca eğer insan ağlamaya başlarsa o zaman geç kalmıştır pişmanlığa ama yine de hak haktır ve bence karar babacan tavır dahi olamaz...

Eğer burada yargıtay suç demiş olsaydı özellikle voleybol karşılaşmalarında erkek yaşlı koçlar bayan voleybolcularına gaz vermek veya tebrik etmek için kalçalarına vurarak hareket çektiklerinde suç olacaktı ..!!! Devlet bu karışıklığa şimdilik yer yok demiş ve haksızlık etmiştir ama yarın öbürgün bu karar tartışılır, yarın öbürgün dediğim 5-10 sene sonra en az,...

( Ajitasyon ne demek? Duygu sömürüsü yapma. İnsanın zihninde ve duygu dünyasında sarsıntı yaratma. Ruhsal gerginliğin dışa vurması. )

Son düzenleme:

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Müdür çok fazla survivor izlemiş anlaşılan..
O değil de ceza yeseydi şeriat naraları duyardık.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Bursa’da bir kamu kurumunun müdürü iddiaya göre odasına çağırdığı kadın memura, “Maşallah, çok güzelsin, fıstık gibisin” dedi ve kalçasını elledi. Gözyaşlarına boğulan genç memur, olayı önce arkadaşlarına anlattı sonra yargıya taşıdı.

Bu olayla voleybolda istek üzerine gerçekleşen ritüelin bir tutulması ne demek ya? Tüm müdürler babacan davransın o zaman hadi? Böyle birşey olamaz. İş ortamındaki bir devlet kurumundaki bu yakışıksız ve çalışanın rahatsız olduğu durumu voleybol ile bağdaçtırıp temize çıkaramayız.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
1593989623935.png

Burada adama ceza verilmemesinin ( Verilememesinin ) Nedeni başka tanık yok şahit yok kamera kaydı yok. Adamdan kadına taciz mesajı yok vb liste uzar kanıtlanamıyacan olay. ( Yoksa kim TACİZCİLER SERBEST kalsın salınsın kafasında olabilir. )

Şunu birde şu şekilde yorumlamak lazım bu karar emsal oldu ve müdür kovuldu veya hapis cezası verildi. İpini koparan çalıştığı yerde müdürünü amirini sevmeyen rahatsız olan bu beni taciz etti kalçama dokundu der atın bunu içeri der gider. ( Hukukta işler DELİL üstünden yürür. Yarın gidip şu adamı öldürdüm kestim parça parça ettim diye ifade verin. Hatta adam kayıp olsun ama cesedi bulunmadan siz genede katil sayılmıyorsunuz. Hatta beni içeri atın desenizde atmıyorlar :D )

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Delil yoksa zaten işlem olmaz ama bunun voleybol ile bağdaçtırılmasına çok şaşırdım.

Müdür kovulsa yani delil olmuş olsa zaten diğer bu tarz vakalarda da delil gerekeceği için art niyetli kullanım sonuç vermez. Burada dememiz gereken eğer olmuşsa çok yanlış bir şey olduğudur.

Ekli dosyayı görüntüle 107466

Burada adama ceza verilmemesinin ( Verilememesinin ) Nedeni başka tanık yok şahit yok kamera kaydı yok. Adamdan kadına taciz mesajı yok vb liste uzar kanıtlanamıyacan olay. ( Yoksa kim TACİZCİLER SERBEST kalsın salınsın kafasında olabilir. )

Şunu birde şu şekilde yorumlamak lazım bu karar emsal oldu ve müdür kovuldu veya hapis cezası verildi. İpini koparan çalıştığı yerde müdürünü amirini sevmeyen rahatsız olan bu beni taciz etti kalçama dokundu der atın bunu içeri der gider. ( Hukukta işler DELİL üstünden yürür. Yarın gidip şu adamı öldürdüm kestim parça parça ettim diye ifade verin. Hatta adam kayıp olsun ama cesedi bulunmadan siz genede katil sayılmıyorsunuz. Hatta beni içeri atın desenizde atmıyorlar :D )

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Müdür kovulsa yani delil olmuş olsa zaten diğer bu tarz vakalarda da delil gerekeceği için art niyetli kullanım sonuç vermez. Burada dememiz gereken eğer olmuşsa çok yanlış bir şey olduğudur.

Bu forumda ohh iyi olmuş diyebilecek insan varmıdır sence ? Yarın bir daha bir okkalı şaplak atsın flan diyecek yada. Burada Tacizcileri mi savunuyorsunuz demek bile ABEST bir söylem.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
babacan babacan kucağına oturtsun kararı veren kişiyi o teke zortlaması...o zaman da babacan tavır der mi?

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Bu olayla voleybolda istek üzerine gerçekleşen ritüelin bir tutulması ne demek ya?... voleybol ile bağdaçtırıp temize çıkaramayız.
Pes doğrusu, voleybolda istek varmış da iş ortamında istek yokmuş ya da ritüel değilmiş ?
Duyduğum en saçma savunma cümleleri hiç kusura bakma... Böyle böyle toplum yozlaşıyor, sonra da niye şöyle oldu böyle oldu diye yakınıp duranlara hayret doğrusu... Kişisel isteklere göre bir haram veya çirkin, ayıp davranışı savunup diğerinde sırf istek dışı diye ve de kamu kurumu içerisinde oldu diye taciz ile nitelemek bariz haksızlıktır.

Konu senin tacizin, benim tacizim veya senin tacizcin-benim tacizcim mi daha masum..(?! ) bataklığına döner bu anlayışla.

Müdür çok fazla survivor izlemiş anlaşılan..
O değil de ceza yeseydi şeriat naraları duyardık.
Anlatmak istediğim de tam da buydu, medyada, sporda bu olay taciz işi normal karşılanıyor da kamu kurumunda sapıklık olarak görülüyorsa Yargıtay da hassas davranmak zorunda kalmıştır bence... Eğer yargıtay tacizdir deseydi kesinlikle spor faaliyetlerinde veya medya da olan bir tacizin de davası önünde hiç bir engel kalmazdı.

Şeriata göre ise ister sporda olsun, ister medya - magazin yarışmalarında olsun hepsi taciz - sapıklıktır... Açık ve net, tartışma yok- temiz karar- .

Son düzenleme:

Tommy Vercetti

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,629
Sapıkları savunmasaydınız iyiydi.
Üzerime alınarak cevap veriyorum. Evet mesajımdan sapıkları savunmuşum gibi anlaşılıyor. Mesajım eksik olmuş. Ota b.ka ceza verilecekse kısmını aslında yapıldığı iddia edilen taciz için değil, kanıtsız delilsiz bir şekilde birine suç atıp cezalandırılmasını bekleyenler için yazdım. Basit bir iddia üzerine kimse ceza almamalıdır. Hem bu olay yaşanmışsa bile o müdür kadının kalçasına dokunacak cesareti nasıl bulmuştur? Her kuşun eti yenmez diye bir söz var. Kimi kadını görürsünüz yanına bile yaklaşmamanız gerektiğini hissettirir size. Kimi kadın da vardır afedersiniz göster ama elletmecidir. Ellemeniz için sizi tahrik eder elleyince de kıyameti koparır. Binbir çeşit insan var. Okul hayatında iş hayatında bolca görüyoruz böyle tipleri. Ben zaten şu kadının beyanı esastır maddesine de sonuna kadar karşıyım. Suistimal edilmeye çok müsait bir madde. Keşke kaldırılsa.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,258
Bir tane .gif vardı o aklıma geldi şimdi.. spiderman'lı olan.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Salonda kamera ve şahit olmadığı için kanıtlamak mümkün değil.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
silmiştir kayıtları hatta cebinden beş kuruş çıkmadan yeni hdd koymuştur kayıtların olduğu hddyi kırmıştır...

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Pes doğrusu, voleybolda istek varmış da iş ortamında istek yokmuş ya da ritüel değilmiş ?
Duyduğum en saçma savunma cümleleri hiç kusura bakma... Böyle böyle toplum yozlaşıyor, sonra da niye şöyle oldu böyle oldu diye yakınıp duranlara hayret doğrusu... Kişisel isteklere göre bir haram veya çirkin, ayıp davranışı savunup diğerinde sırf istek dışı diye ve de kamu kurumu içerisinde oldu diye taciz ile nitelemek bariz haksızlıktır.

Konu senin tacizin, benim tacizim veya senin tacizcin-benim tacizcim mi daha masum..(?! ) bataklığına döner bu anlayışla.

Koç benim kalçamı elliyor diye şikayet eden bir voleybolcu var mı? Varsada elletmez kalça elletmeyince voleybolcu olunmuyor mu? Bu olayda kadının bir taciz iddiası var ve sizin yazdıklarınıza bakın. Konuyu şeriata kadar getirecekseniz çok işimiz var. Çok basit kadın taciz iddiasında bulunmuş nesi zor bunun? Size göre voleybolcu şikayet etmeyincede olay taciz oluyor bana göre kadının şikayeti yoksa taciz olmaz. Bu olayda kadının şikayeti var ve taciz olduğunu ileri sürüyor.