MÜ-YAP, Göksel ve bir kapatma vakası daha...

Caqatayy

Asistan
Korsanla mücadele ve telif hakları ile erişim özgürlüğü online dünyadaki güçlü bir çatışma alanı. Bu çatışmanın erişim engellemeleriyle mağduriyete ve sansüre dönüşmesi ise ne yazık ki çok kolay. Popüler sitelerden ShiftDelete.Net de, Göksel'in "Acıyor" klibi nedeniyle kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

(Gözde Akgüngör Pamuk / Cnnturk.com) -- Türkiye'nin en çok ziyaret edilen sitelerinden biri olan ShiftDelete.Net (SDN) sitesi de internetteki erişim engellemelerinden payını aldı. Kullanıcıları ShiftDelete.Net web sitesinin forumunda teknolojik yenilikler başta olmak üzere pek çok konuyu tartışıyor. Son olarak şarkıcı Göksel'in "Acıyor" adlı şarkısının klibi de bu forumda paylaşıldı. Üstelik YouTube üzerindeki resmi MÜ-YAP kanalınca izlenmesi için yüklenen video, internet kullanıcılarının iyi bildiği embed yöntemiyle yüklendi. Bu paylaşım, forumun kapatılmasına kadar giden bir dizi tartışmalı hareketin başlangıcı oldu.

Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜ-YAP), forum üzerinde hak ihlali içeren video paylaşıldığı gerekçesiyle SDN'ye e-posta ile ihtarname gönderdi. SDN kurucusu ve Yayın Koordinatörü Hakkı Alkan paylaşılan Göksel videosunun linkini kaldırdı. Ancak MÜ-YAP lisansladıkları başka içeriklerin de sitede yer aldığı gerekçesiyle geri adım atmadı. İstanbul 24. Sulh Ceza Mahkemesi de erişimi engelleme kararı aldı.

MÜ-YAP avukatı Eren Malkoç ise sitede başka içerikler de olduğunu belirterek tüm içeriklerin kaldırılması gerektiğinde ısrarcı. Oysa ki ihtarnamede bu içerikler belirtilmemişti. SDN adına davaya bakan bilişim hukukçusu Av. Gökhan Ahi, MÜ-YAP'ın gönderdiği ihtarnamenin standart bir ihtar olduğunu belirterek "Hangi içerik nerede yayınlanmış, hangi hak ihlal edilmiş açıkça bildirilmiyor. İhtarın kişiselleştirilmesi lazım, sitenin adı ve içeriklerin belirtilmesi lazım. 150 bin kişinin ziyaret ettiği sitede bu içerikler nasıl bulunacak?" dedi. Av. Ahi 5651 sayılı yasaya göre forum sitesinin yer sağlayıcı olduğunu belirterek, içeriğin kaldırılmaması halinde mahkemeye gidilebileceğini söyledi.
MÜ-YAP paylaşım linki veriyor ama...

Bu sırada çelişkili bir durum ise videonun “embed” olarak MÜ-YAP'ın resmi YouTube kanalında paylaşılması. Embed kodu, videoyu internete yükleyen hak sahibi tarafından - ki burada MÜ-YAP- kullanıcılara bu kod aracılığıyla paylaşım imkanı sunması anlamına geliyor. Yani video hala YouTube sunucuları üzerinde. MÜ-YAP bu videoyu yüklerken embed kodu üretmeyerek paylaşılmasını engelleyebilirdi.

“Sevr gibi taahhütname”

Asli görevlerinin korsanla mücadele olduğunu vurgulayan Malkoç, erişim engeli kararının sansür değil “yasal kullanıma teşvik” olduğu görüşünde. Hakkı Alkan ise bu yöntemle suçun değil masumiyetin ispatlanması gerektiğini, bunun da hukuka aykırı olduğunu belirtti. Bu kapatma kararından sonra ise taraflar görüştüyse de MÜ-YAP 100 bin USD yaptırımı olan bir taahhütname imzalanmasını istedi. Alkan “1 ay boyunca tüm kullanıcılarımdan özür dilemem gerekiyor, 1 hafta boyunca banner ile özür dilemem gerekiyor. Yeni bir site açarsam anında MÜ-YAP’a bilgi vermem gerekiyor. Bunlara uymazsam da 100 bin USD borcu kabul etmem lazım. Sevr gibi taahhütname” diyerek imzalamadığını ifade etti.

SDN hukuki savunmasını yaptı ve erişim engelleme kararı uygulanmadı. Ancak bilişim dünyası, internette telif hakları ve korsanla mücadelenin özgürlükleri tehdit edip etmediğini tartışmaya devam ediyor.

kaynak : http://www.cnnturk.com/2012/bilim.t...e.bir.kapatma.vakasi.daha/661059.0/index.html
 

xismailaydin

Profesör
[Alkan “1 ay boyunca tüm kullanıcılarımdan özür dilemem gerekiyor, 1 hafta boyunca banner ile özür dilemem gerekiyor. Yeni bir site açarsam anında MÜ-YAP’a bilgi vermem gerekiyor. Bunlara uymazsam da 100 bin USD borcu kabul etmem lazım. Sevr gibi taahhütname” diyerek imzalamadığını ifade etti.]

Troy, Mü-Yap sana takmış hacı. Haksız oldukları bir konu, bilgi eksiklikleri gırla gidiyor ve bunların üstüne hala sana imza attırmaya çalışıyorlar :D

Allah'tan bizi savunan Av. Gökhan Ahi abimiz teknolojinin çok içinde ve bunu iyi bir şekilde anlatabiliyor. Yoksa Mü-Yap kırmızı bülten çıkaracak neredeyse :D
 

mustang

Dekan
Müyap a bakın hele Hakkı savunmak üzere kurulmuş.
Ama Haksızlık yapıyor.
Bence talep ettikleri ücrette komik.
Korsan ile mücadele böyle olmaz.
Bu tip yanlış Hareketlerle,insanları galeyana getiriyorlar.
Vesselam.
 

Cedriic

Profesör
 

Jibbs

Doçent
Bu Müyapa Döner Bıcaklarıyla Dalalım Abiii :D
[video=youtube;w5ZFFq2Z2Bs]http://www.youtube.com/watch?v=w5ZFFq2Z2Bs[/video]
 

muratflash

Rektör
Afedersiniz ama bu Göksel dedikleri kim??.. Türkücü mü??..

Hayır yanii bunlardan günde 10 tane çıkıyorda..
 

vladislav

Profesör
Sanatçılar teknoloji sayesinde tutunduklarını hayranlarına teknoloji sayesinde ulaştıklarını hatırlatır, böyle bir teknoloji sitesini kapatmalarını kınarım ben arkadaş! Muyap o zaman neden yüklüyor ? youtube da yüklenen videoları neden kaldırmıyor ? SDN e takmış kafayı beyler gerekeni yapalım :p :D
 

-Hewal-

Dekan
Aslında youtube deki muyap sayfasını youtube ye şikayetmi etsek sitenız ın itibarını düşürüyor diye.
 
Üst