MSI VR630: Uygun fiyatlı 16" dizüstü incelemesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

spybot

Guru
Onursal Üye
Birçok segmentte birçok kullanıcı kitlesine hitap eden MSI firmasının çoklu ortam özellikleri ile öne çıkmış olan MSI EX620 incelememizi hatırlarsınız. Bu seferki incelememizde ise MSI'ın biraz daha düşük bütçeli kullanıcıları hedeflediği "Value" serisinden VR630 model numaralı dizüstünü inceliyoruz.


MSI VR630

 • Tam model adı: MSI VR630
 • Yonga seti: Nvidia MCP77MV
 • İşlemci: AMD Turion X2 Ultra ZM-82 (2.2GHz) Griffin
 • Bellek: Tek parça 2 GB DDR2 667 MHz (1 slot boş)
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce Go 9100M
 • Sabit disk: Western Digital 250 GB, 5400 devir/dak.
 • Monitör: 16" WXGA parlak, 16:9 "Altın Oran" 1366×768, TN panel
 • Optik sürücü: Optiarc DVD+/RW multi sürücü
 • Pil: 6 hücreli 4400 mAh
 • Ses: 2 hoparlör
 • İnternet kamerası: 1.3 MP
 • Bağlanabilirlik: 802.11n taslak kablosuz ağ, Gigabit Ethernet, modem, Bluetooth 2.0+EDR
 • Giriş/çıkışlar: 3x USB, D-Sub VGA, 7.1 ses çıkışı, modem
 • Diğer: SD/MMC/MS kart okuyucu, dahili mikrofon
 • Boyutlar: 347(L) x 246 (D) x 35.5 - 41.5(H) mm
 • Ağırlık: 2.54KG (pil dahil)
Detaylı Teknik Bilgiler


2200MHz'lik ZM-82 fazla kullanılmadığı durumlarda işlemci çarpanını 5.5'e alarak 1100 MHz' e kadar iniyor.

Dx10 ve SM4 destekli Nvidia 9100M'in işlemcisi 450MHz'de çalışıyor.

Saniyede ortalama 44.2 MB transfer hızına sahip 5400 dev/dakikalık diskimizin işlemci kullanımı %1.9, erişim süresi ise 17.2 ms.
Genel Bakış

Üretici firma MSI, alışkın olduğumuz Intel + Nvidia kombinasyonu yerine AMD + Nvidia birleşimini kullanmayı uygun görmüş. Bu sayede MSI maliyet yönünden avantaj sağlamış oluyor. İşlemcimiz 65 nm ile üretilmiş Griffin kod adlı bir Turion X2 Ultra. 2.2Ghz çekirdek hızına sahip işlemcinin L2 belleği ise 2×1 MB.

Nvidia yapımı MCP77MV yonga seti ile birlikte gelen 9100M G ekran kartı DirectX10 destekliyor. Nvidia'nın 9100M G adlı ekran kartı 9 serisi mobil kartlar arasındaki en düşük performanslı model ve 256 MB'lık bellek gereksinimini 2 GB'lık sistem belleğinden ödünç alıyor. Fiyat performans oranını hedef alan kart, kesinlikle oyun oynamak için üretilmemiş. Zaten dizüstümüzde hem fiyatı hemde segmenti ile bir oyun bilgisayarı olma iddiasında değil. Buna rağmen çok yüksek sistem gereksinimi istemeyen oyunları düşük ayarlarda oynatabileceksiniz. Bu ürünü iddiası, multimedya özellikleriyle donatılmış fiyat / performans dizüstüsü olmak.
Fiziksel yapı

VR630'un fiziksel yapısı EX620 modeline benzer. Aynı zamanda HP'nin Pavillion serisine benzerliği dikkatimizi çekti ama bu kesinlikle kanatimizi kötü yönde etkilemiyor ve iyi not alıyor bizden.
Kasa'da kullanılan malzeme, birleşim noktaları ve genel olarak üretim kalitesinden memnun kaldık. Özellikle bir köşesinden tutup kaldırdığımızda herhangi bir eğilme veya gıcırdama ile karşılaşmadığımızıda belirtmek isteriz.

Ön tarafta sizinde göreceğiniz gibi söz edilecek herhangi birşey yok. MSI bu kısımda sade bir tasarım izlemiş.
Solda ise modem, CD-DVD yazıcı, ses giriş çıkışları ve bir adet USB 2.0 girişi bizi karşılıyor.

Sağ tarafta ise adaptör, VGA, Ethernet, IEEE 1394, USB 2.0, Ekspres kart ve Medya kart girişleri yan yana sıralanmış durumda.


Arkadaki ile birlikte toplamda 3 adet USB girişi oluyor. Bu kısımda ayrıca egzos havalandırma bölmesinide görüyoruz.
İç Mekan


Daha önce incelediğimiz EX620 ile aynı klavye ve touchpad takımını kullanan VR630'a geçer not veremiyoruz. Klavyede numerik tuşlara yer açılabilmesi için diğer birçok hayati önem taşıyan tuşun katledilmesi ve "Home - End" gibi tuşların "Fn" tuşuna bağlanıp alternatif özellilk olarak ulaşılabilmesi klavyeyi bizim açımızdan kullanışsız hale getiriyor.

Touchpad, kenarlara yaklaştığımız zaman parmağımızı algılayamadı. Buna ek olarak kaydırma işaretinin olmayışıda kullanımı olumsuz yönde etkiliyor. Tuşlarda ise herhangi bir problemle karşılaşmadık.

Dizüstünün ses sistemi diğer birçok benzeri gibi iki adet tiz hoparlörden oluşuyor. Ses ayarları ile oynayıp hafif efektler verdiğiniz takdirde beklenenin üzerinde performans alabiliyorsunuz.

Kaliteli bir üretim sürecinin sonucu olan dokunmatik kısayol tuşları tepki süresi ve yanış efektleri ile beğenimizi kazanmayı başarıyor. Bu tuşlar soldan sağa olmak üzere oynatma, Cinema pro, Eco engine, kamera Bluetooth, Wifi, p1 fonksiyon tuşu olarak sıralanıyor.
"Eco engine" tuşu birçok pil koruma moduna yaptığımız işe göre hızlıca geçebilmemizi sağlıyor. "P1" ise kendi isteğimize göre tanımlanabilecek bir tuş.
Genel olarak MSI'a bu alanda söyleyebiliceğimiz şey kullanılan klavye ve touchpadde yenilenmeye gitmesi olacaktır.

Mavi LED ile aydınlatılmış durum ışıkları, Wifi, batarya, güç, kaydırma, numerik tuş ve büyük harf kilitleri şeklinde sıralanmış.

1.3 megapiksellik kamera ihtiyacımızı yeterli ölçüde karşılıyor. Ayrıca hemen yanında mikrofon bulunuyor.
Kameranın yanında bulunan minik LED, kullanım anında yanarak izinsiz kameranızın açılması gibi durumlardan sizi koruyabiliyor.
------
 

emubaltaci

Rektör
Onursal Üye
kaynak site haberlerinin forumumuzda yayınlanmasını istemediği için konu kapatılmıştır
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst