Yardım MSI B450 Tomahawk için M2 SSD Eklemesi yapmak ıstiyorum

Bu konuyu okuyanlar

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Merhaba,
Arkadaşlar Anakartım Msi B450 TOMAHAWK hali hazırda CORSAİR mp510 240gb M2 SSD kullanıyorum buna ek PCI x16 yuvasına adaptör ile bağlayarak M2 SSD eklemek istiyorum:
- Eklersem hız kaybım ne kadar olur, buna göre hangi hızlarda M2 SSD almalıyım?
- ikinci PCI x16 yuvasına takınca bildiğim kadarıyla hız x8 olarak bölünecek bunun oyunlarda ciddi performans kaybı olur mu?
- Teknoseyir kanalında Murat Gamsız konuyla ilgili videosunda PCI yuvası ile işlemci arasındaki bağlantıyı anakart kitapcigindan kontrol edin diyor bu ne demek benimkimde durum ne?
Selamlar...

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,537
Öncelikle ssd farkı ile fps düşüşü olmuyor. Yani bazı spesifik oyunlarda belki 1-2. Ben daha önce çok denedim. Sata ssd ile samsung 990 pro yu karşılaştırdım. Aynı oyunu ikisine de yükledim ve aynı performansı aldım. Oyun yükleme süresi etkileniyor onun dışında fark görmedim. FPS konusunu kafaya takma derim.

Ama hız konusu önemli işte. Adaptör ile PCIe kısmına 2500/1700 civarı bir nvme ssd adaptör ile takıldığında maksimum 1000 okuma ve 1000 yazma ya ulaştığını gören bir video izlemiştim. Attığın videoda da 1700 civarı alıyor. Daha üstüne çıkmadı. Teoriğini tam olarak bilmiyorum. Yani büyük ihtimal yarı yarıya hız kaybı olacaktır. Adaptöre göre de değişecektir. Adaptördeki malzeme ve komponent kalitesi, soğutma ve kontrolcü kalitesi de fark yaratacaktır.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Bence gereksiz yere fazladan PCI ile takman kasada gereksiz yer kaplar hem de güzel gözükmez. Öneri olarak 1 TB veya 2 TB alıp tek olarak takmak daha iyi olacaktır. Çıkan da nvme SSD kutusu ile flash disk gibi kullanılabilir.

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Bence gereksiz yere fazladan PCI ile takman kasada gereksiz yer kaplar hem de güzel gözükmez. Öneri olarak 1 TB veya 2 TB alıp tek olarak takmak daha iyi olacaktır. Çıkan da nvme SSD kutusu ile flash disk gibi kullanılabilir.
Mantıklı, kendi yuvasına 3 TB alıp onu bölümleyip birine sistem kurup diğerine oyunları kurup kullanmak daha akıllıca aslında ama eski M2 yi satma işi çıkacak o beni yıldırıyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öncelikle ssd farkı ile fps düşüşü olmuyor. Yani bazı spesifik oyunlarda belki 1-2. Ben daha önce çok denedim. Sata ssd ile samsung 990 pro yu karşılaştırdım. Aynı oyunu ikisine de yükledim ve aynı performansı aldım. Oyun yükleme süresi etkileniyor onun dışında fark görmedim. FPS konusunu kafaya takma derim.

Ama hız konusu önemli işte. Adaptör ile PCIe kısmına 2500/1700 civarı bir nvme ssd adaptör ile takıldığında maksimum 1000 okuma ve 1000 yazma ya ulaştığını gören bir video izlemiştim. Attığın videoda da 1700 civarı alıyor. Daha üstüne çıkmadı. Teoriğini tam olarak bilmiyorum. Yani büyük ihtimal yarı yarıya hız kaybı olacaktır. Adaptöre göre de değişecektir. Adaptördeki malzeme ve komponent kalitesi, soğutma ve kontrolcü kalitesi de fark yaratacaktır.
SSD de fps artışı olmuyor evet oyunun hızlı yükleme olayı var onun için

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,537
Benim anakartım veri yolu PCI 3x4 standartında buna göre alacağım hız maximum 3900mb/s bunu en iyi şekilde son limitine kadar kullanmak için hangisini almalıyım?
PCI 4x4 olur mu?

Yolun sağladığı hızdan çok ssd ye odaklanabilirsiniz. pci express gen 3. için samsung 970 evo oldukça iyidir. WD Black de çok iyidir. SSD dedin mi en iyi marka samsung dur ama. Yongaları olsun, silikon, kontrolcü çip olsun hepsinde iyidir.

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Yolun sağladığı hızdan çok ssd ye odaklanabilirsiniz. pci express gen 3. için samsung 970 evo oldukça iyidir. WD Black de çok iyidir. SSD dedin mi en iyi marka samsung dur ama. Yongaları olsun, silikon, kontrolcü çip olsun hepsinde iyidir.
Amazon yurtdışından Wd Blue Sn570 2Tb aldım 2500 TL ye hocam. Fiyat olarak daha uygundu

Strosferus13

Asistan
Reaksiyon puanı
18
Hayırlı olsun, müthiş bir ssd dir o da. Güle güle kullan.
Teşekkür ederim bunu C ve D olarak bölümleyeceğim sistemi C için oyun kurulumlarını D için düşünüyorum keşke en baştan yapsaydım böyle ama o zaman yeni çıkmıştı M2 ler çok pahalıydı.