MS Live Serisi Yine Yenileniyor

Microsoft yakın bir zaman içerisinde Live serisi yazılımlarında yenilikler yapmayı planlıyor. Yeni Windows Live ailesine ajanda uygulaması da ekleniyor.

Daha güzel bir haber ise uzun süredir beta aşamasında kalmış olan ürünlerin bu betalıklarının son bulması. Bir önceki beta paketinin ardından, tam sürüm olarak karşımıza çıkacak programlar Live Photo Gallery, Writer, Parental Controls, SkyDrive, Messenger, Events ve Hotmail olacak. Takvim ve ajanda özelliklerini içinde barındıracak olan Live Calendar ise muhtemelen bir sonraki paketin içerisindeki yerini alacağa benziyor.

Microsoft'un Live paketini asıl çıkarma amacı Google Pack'e rakip olmasının yanı sıra Windows XP'ye Vista görünümlü uygulamalar eklemek. Eskiyen işletim sistemini bu tip uygulamalarla görsel olarak daha iyi hale getirecek gibi görünüyor. Özellikle Photo Gallery ve Mail yazılımlarının arayüzlerindeki geliştirmeler ile birlikte kendinizi neredeyse Vista kullanıyormuş gibi hissediyorsunuz.

Windows Live paketinin içerisindeki uygulamaları kısaca tanıtmak gerekirse;

Live Mail

Microsoft Office ile birlikte gelen Outlook ve Windows işletim sistemi ile birlikte standart uygulama olarak gelen Outlook Express'in yerini almaya aday, özellikle günlük kullanım için iyi bir seçim diyebileceğimiz bir yazılım. Daha önce de bahsettiğimiz gibi arayüzünün geliştirilmiş olması yani şeffaf ve yuvarlak hatlara sahip olması sayesinde kullanımınıza ayrı bir keyif katmasının yanında hızı ile etkiliyor.


Live Photo Gallery

Google'ın ünlü ve oldukça ayrıntılı özelliklere sahip Picasa'sına karşılık olarak geliştirildiğini düşündüğümüz Live Photo Gallery fazla ayrıntılı özelliklere sahip olmasa da, hızı ile göz dolduruyor. Picasa'ya göre daha hızlı çalışan yazılım eğer Picasa'ya çok alışmadıysanız diğer yazılımlara ihtiyacınızı oldukça azaltacaktır. Yani standart bir kullanım için en ideal ve ücretsiz çözüm olarak değerlendirilebilir.


Live Writer

Yazılım ile birlikte Windows Live Spaces kullanıcıları rahatça bütün işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bunun yanı sıra blog İYS'leri de destekliyor: WordPress, Movable Type, LiveJournal ve Blogger. Bu servislere otomatik bilgi girişi gibi ayarlarınızı yaparak yeni giriş yapma ve düzenleme işlemleri oldukça kısa zamanda halloluyor. Blog'larla çok uğraşan birisi için mükemmel bir yazılım diyebiliriz.

Live SkyDrive

Microsoft'un ücretsiz online depolama servisi olan SkyDrive'a ücretsiz olarak 500 MB'a kadar ücretsiz dosya depolayabiliyorsunuz. Tabii dosya boyutlarında da sınırlamalar mevcut, tek bir dosya en fazla 50 MB olabiliyor. Ayrıca muhtemelen beta olmasından dolayı Hotmail, MSN Messenger ve Live Space ile arasında bağlantı sorunları yaşanabiliyor.

Live Messenger

Hayatımızın önemli parçalarından biri olan Messenger'da sıra: öncelikle arayüzdeki değişimi ön plana çıkıyor. İkinci ilgi çeken nokta ise MSN Messenger'ın artık eskisine göre çok daha hızlı çalışıyor olması. Hafızada kapladığı yer konusunda yine küçük bir artış söz konusu olsa da, mesajlaşma ve diğer işlemlerde daha kararlı çalıştığı söylenebilir.

Kıssadan hisse; Google, Yahoo ve Microsoft arasındaki ciddi rekabetin güzel meyvelerini yemeye başlamıştık ve artık yeni çıkacak tam sürümleri ile birlikte hayatımıza tamamen dahil edebileceğimiz hale geliyorlar. O zaman hep birlikte diyoruz ki, daha fazla şaşırt bizi Microsoft...

Yazan: Güren Gürsel
SDN - http://shiftdelete.net
 

such

Asistan
Picasa'nın eline su bile dökemez bu photo center denilen ucube yazılım. Abartılmışki bu kadar olur.
 

Mystical

Üyecik
evet picasa eline su dökülemeyecek kadar hantal bir yazılım.Photo center iyi güzel ama JPG dışındaki formatlara müdehale edemiyor o yüzden şimdilik en iyisi irfanview (yanlış anlaşılmasın albümleme değil resmi görüntüleme ve düzenlemede)
 
Üst