• Redmi Note 10 Pro vs POCO X3 Pro!

    Teknolojik ürünlerin fiyatları yükselirken, akıllı telefon fiyatları da bundan oldukça fazla etkileniyor. Son zamanlarda telefon almak istiyorsanız bu video tam da size göre.

MR ve Tomografi alarm veriyor

Bu konuyu okuyanlar

michuozawa

Guru
Emektar
Katılım
6 Ağustos 2008
Mesajlar
20,609
Reaksiyon puanı
487
Puanları
83
Türkiye'de yılda 11 milyon MR, 13 milyon tomografi çekiliyor. Fransa'ya oranla kişi başı MR oranı yüzde 50 fazla. İşin sağlık boyutuna değinen uzmanlar, hem hastaların hem de teknikerlerin radyasyon kaynaklı kanser riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor
headline.jpg


Türkiye MR ve tomografi kullanımında ilk sıralarda. Türkiye'nin sağlık haritasıyla ilgili medya araştırması gerçekleştiren Medya takip kuruluşu PRNet'in açıkladığı verilere göre, Türkiye manyetik rezonans (MR) uygulamasında dünya genelinde 1., bilgisayarlı tomografi (BT) uygulamasında ise 8. sırada. Türkiye'de yılda bin kişiden 143'üne MR çekimi yapılıyor. Bu oran Almanya'da binde 114, İngiltere'de binde 110, Fransa'da binde 96. En az MR ise binde 15'le Şili'de çekildi. Uzmanlar Türkiye'deki MR ve BT çekim sayısının oldukça yüksek olduğunu ifade ederken aşırı radyasyona da dikkat çekiyor.

Tomografi daha tehlikeli
2016 yılında 11 milyon MR çekildiğini ifade eden Türk Radyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Tamer Kaya, "Türkiye'de MR çekiminin çok yüksek olmasının temel nedeni, hastalarına MR çektirmesini isteyen doktorların zor şartlar altında çalışması. Doktorların bir hastayı muayene etmesi için belli bir süreye ihtiyacı var ancak yoğunluktan dolayı bu süre ayrılamıyor. MR istemek doktorları da rahatlatıyor. Daha kolay teşhis koyuyorlar ve garanti altına alıyorlar. MR da bulunan radyasyonun bilinen önemli bir zararı yok. Bilgisayarlı tomografi ondan daha zararlı. Türkiye'de yılda 13 milyon bilgisayarlı tomografi çekiliyor. Kanser hastalarına uygulanan radyasyon tedavisi, tomografiden çok fazla radyasyon maruziyetine neden oluyor. Bundan 100 yıl önce radyasyon sadece doğadan alınıyordu. Şimdi 100 yıl öncesine göre 2 kat fazla radyasyon alıyoruz. Dünyadaki MR fiyatlarıyla Türkiye'deki fiyatları karşılaştırınca çok büyük bir fark olduğunu görmüyoruz. Devlet hastanelerinde bu ücretsiz olarak yapılırken devletle anlaşması olan kurumların ücretlerinin de devlet yaklaşık 80 TL'sini karşılıyor. MR için belirlenmiş tavan bir fiyat yok" dedi.
Kansere yol açabilir

"Günde 1 MR cihazı yaklaşık 150, 1 bilgisayarlı tomografi cihazı da 250 kez kullanılıyor" diyen Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği Başkan Barış Cavlı da şöyle konuştu: "MR ve bilgisayarlı tomografi kullanımı son 10 yılda aşırı şekilde arttı. Bu artış hem hastaları hem de teknikerleri olumsuz olarak etkiliyor. Siyasi partilerde sağlık politikalarında MR ve bilgisayarlı tomografiye erişimi kolaylaştırması insanların buna yönelmesine neden oldu. Bunun sonucunda MR ve tomografi çekimleri her hastaya yapılıp teşhis sürecini hızlandırarak hasta memnuniyetini arttırmak amaçlandı. Ancak MR ve bilgisayarlı tomografi kullanımı diğer ülkelerin çok üstüne çıktı. En yoğun MR çekimi Türkiye'de yapılıyor. Bizi bizden sonra da Polonya geliyor. Bilgisayarlı tomografiye ise bazı insanlar 'atom bombası' olarak bakıyor. Çünkü çok fazla radyasyon yayıyor. İngiltere'de gereksiz yere tomografi istenmesinin yasaklanması konuşuluyor. Türkiye'deki hastanelerin acil servislerinde gerçek hastayla gerçek olmayan hasta birbirine karışmış durumda. Gereksiz yere birçok tetkik isteniyor. MR ve bilgisayarlı tomografi çekimleri ileride katarak ve kanser çeşitlerinin görülme olasılığını arttırdığı söyleniyor. Özellikler tiroit ve meme kanseri için bu konuşuluyor. Bu çekimleri gerçekleştiren radyoloji teknikerleri de büyük risk altında."

milliyet
 

call your mama

Öğrenci
Katılım
27 Kasım 2017
Mesajlar
34
Reaksiyon puanı
8
Puanları
8
Yaş
32
Pc başında olmaktan mı bilmiyorum boyun ağrısı ile doktora gtttim. Direkt emar çekimi istedi .Demekki biraz artışın sebebim de bu olsa gerek.
 

michuozawa

Guru
Emektar
Katılım
6 Ağustos 2008
Mesajlar
20,609
Reaksiyon puanı
487
Puanları
83
Pc başında olmaktan mı bilmiyorum boyun ağrısı ile doktora gtttim. Direkt emar çekimi istedi .Demekki biraz artışın sebebim de bu olsa gerek.
günümüzde fiziksel muayene yerine cihazlardan gelen sonuçlara bakılıyor artık.doğru bulmuyorum.
mr değil de bt oldukça zararlı...
 

astegon

Profesör
Katılım
31 Ocak 2011
Mesajlar
2,992
Reaksiyon puanı
1,365
Puanları
113
Daha detaylı sonuçlar MRI sayesinde oluyor. E doktorlar da tercih ediyorlar. USG veya röntgen'de göremediklerini daha net görmek için. Ha işin bir de parasal boyutu var.
 

kmurat

Dekan
Katılım
8 Şubat 2014
Mesajlar
7,346
Reaksiyon puanı
2,953
Puanları
113
İyi doktorlar çok dost kazanır, kötü doktorlar çok para kazanır. Kullandıkları arabalara bir bakın.
 
Üst