Mount & Blade: Warband - Napoleonic Wars -İnceleme

rozabay

Dekan
Onursal Üye


Napolyon dönemine dönüş


Merhaba, uzun zamandır tanıtımını yapmak istediğim ama bir türlü kısmet olmayan bir dlc tanıtımı yapacakğım. Ne oldu ? dlc deyince yüzünüz mü asıldı? Yok yok, bu dlc diğerleri gibi değil. Hazır mısınız ? Haydi o zaman incelememize başlayalım.

Bugün sizlere, Mount & blade warband için geliştirilen Napolyon Wars isimli dlc paketini tanıtacağım. Napolyon Wars, Flying Squirrel Entertainment ve Talewolrds tarafından geliştirildi, dağıtımclığını Paradox üstleniyor.

[SDNTV]http://cdn.steampowered.com/v/gfx/apps/81583/movie940.flv[/SDNTV]

Bir dlc, oyunu bu kadar mı değiştirir ?

Napolyon Wars, sadece multiplayer oynanışa sahip. Sabit bir hikayesi yada senaryosu yok. Ancak bu bir eksi değil. Emin olun tek kişilik senaryo arayışına hiç girmeyeceksiniz.

Hatırlarsanız Mount and blade warband eski çağ temalı bir yapımdı. Oklar, yaylar, arbaletler, kılıçlar ve kalkanlar, warband içinde kullandığımız ekipmanlardı.

Ancak Napolyon savaşları, bir dlc olmasına rağmen oyunu tamamen değiştiren bir yapım. Oyunda neler olduğunu kısaca yazacağım.
1- 19.Yüzyıl çevre, silah ve üniforma detayları,
2- 200 kişilik multiplayer savaşları,
3- 222'den fazla yeni asker tipi, (müzisyen, mühendis ve topçu sınıfları dahil)
4- Fransa, Britanya, Prusya, Rusya ve Avusturya İmparatorluğu olmak üzere 5 ülke,
5-
32 den fazla harita,
6- 8 Oyun modu, (Buna detaylı değineceğim)
7- Zarar gören ve yıkılabilen binalar,
8- İster tps ister fps olarak oynama imkanı. (bu warband'ta da vardı.)
Napolyon'da bizi görecek mi ?

Hayır, Napolyon seni görmeyecek. Çünkü bu oyunda Napolyon sensin ! Diğer oyunlarda, dünyayı uzaylılardan kurtarırken gıkın çıkmıyordu. Şimdi al şu kılıcı, diğer eline de al şu tabancayı, boynuna da as şu dürbünü. Geç ordunun başına! Karşında yüzlerce asker var. Hadi bakalım görelim seni!

Aslında bu başlıkta modları tanıtacaktım. Ondan önce biraz gaz vereyim dedim. Neyse şimdi oyun modlarına bakalım.

Fetih Modu, 2 takım haritada ki belirli bölgeleri almak için savaştığı bir mod. Takım oyuncuları bir bölgeyi ele geçirip, öldükten sonra bu bölgede tekrar hayata gözlerini açabiliyorlar. Bir takım, tüm noktaları ele geçirince kazanıyor.

Düello,
pvp tarzı oyuncuların birbirleri ile savaştığı moddur. Duellolar 2 kişi arasında geçer ve başkası duelloya müdahale edemez.

Bayrak Kapmaca,
takımlar kendi bayrağını koruyarak, düşman bayrağını kendi bölgesine getirmeye çalıştığı sırada bir modtur.

Takım Karşılaşması,
iki takımın birbirleriyle kapıştığı bir modtur. Sıradan gelebilir ama 200 kişilik devasa sayılan ordular olunca farkını ortaya çıkıyor. Bu modda ölen kişi el bitmeden yeniden doğamıyor.

Çarpışma,
Takım karşılaşmasıyla aynı mantıkta, ancak bu modda ölen kişi yeniden doğabiliyor. Skor sunucu tarafından belirlenen sayıya ulaşınca el sona eriyor.

Ölüm kalım karşılaşması,
1 takım, 200 kişiye kadar oyuncu. Ve herkes manyak gibi birbirine saldırıyor. Skor, sunucu tarafından ayarlanan rakama ulaşınca el sona eriyor.

Kuşatma,
bir takımın kalesini savunduğu ve diğer takımın ise kaleyi fethetmek istediği bir modtur. Yalnız eklemek istiyorum, oyunda ki binalar, surlar ve duvarlar zarar gördüğü ve yıkıldığı için taktik ve gerçekçilik oldukça artmış.

Komutanlar savaşı,
oyunun en sevdiğim modudur. Sunucu tarafından ayarlanabilen sayıda emrinize botlar verilir. Aynı tek kişilik oyunda olduğu gibi botlara emirler verebilirsiniz. Oyunda yapay zeka biraz fazla artırılmış. Zira siz daha karşı da ki düşmanı göremiyor iken, yanınızda ki askerleriniz düşmanı vurmaya başlarsa, yada durduk yere başınıza bir mermi isabet ederse şaşırmayın.Ben adam öldüremem, ben bir müzisyenim !

Oyunda askerlere tek tek değinmeyeceğim. Boru mu 200 küsür asker var hangi birini anlatayım. Sadece 4 farklı özel birimi kısaca tanıtacağım.
1. Grup Müzisyenler, oyunda illa adam öldürecen diye birşey yok. İstersen müzisyen olup savaş sırasında müzik çalarsın. Her ülkenin kendine has 2 farklı müzisyen birliği ve şarkıları var. Listeyi açıp hangi parçayı çalmak istersen çalabilirsin. Bu birlikte dikkatimi çeken çok önemli özellik var. Örneğin siz davulcu oldunuz ve yanınızda başka bir müzisyen var. Onunla beraber aynı müziği aynı tempoda çalabiliyorsunuz. Bu sayede hem gürültü önleniyor hemde müzik sesi daha uzağa gidebiliyor.

2. Grup Mühendisler, eğer müzisyenlik size göre değilse mühendislik sınıfını deneyebilirsiniz. Mühendisler oyunda siper kazar, düşman duvarlarına patlayıcı yerleştirir, köprüler yapar vs. Tabi bunları yapmak içinde takımının yapı puanını kullanır. Puanlar sunucu tarafından belirlenir.

3. Grup Topçular, Mühendisliğide mi beceremediniz ? Üzülmeyin! Gelin birde topçuluk deneyin. Topçular açık arazilerin vazgeçilmezleridir. Kullanması sabır ve azim ister. Her ülkenin kendine has topçu sınıfı vardır.

4. Grup Bayraktarlar, Hmmm topçulukta mı olmadı ? Gel buraya, al şu şanlı bayrağı. Şimdi dolan milletin içinde. Bayraktarlar, ciddi bir fonksiyonu olmayan görüntü amaçlı birimlerdir.

Güya kısaca anlatacaktım yine ipin ucunu kaçırdım.Yanlış anlatılan hikayeler

Normalde bu kısımda, teknik incelemeler yapmam gerekirdi. Ancak ondan önce bir çok inceleme sitesinde okuyuculara ve oyunculara nakledilen yanlış bilgileri düzeltmek istiyorum.

Mount and blade serisi, bir çok inceleme sitesinde yanlış eleştiriler yapılmıştır. Haksız yada kötü eleştiriden bahsetmiyorum, eksik yada yanlış verilen bilgilerden bahsediyorum.

Serinin ilk oyunu Mount & Blade'tir. Daha sonra 2010 yılında çıkan
Mount & Blade Warband olarak geliştirildi. Bu 2 oyunun geliştiricisi Taleworlds şirketidir.

Daha sonra Rus kökenli Sich studyo, Taleworlds ile anlaşma yaptı ve Warband oyun motorunu kullanarak,
2011 yılında çıkan "Mount and Blade Fire & Sword" oyununu yaptı. Yani Fire & Sword'u, Taleworlds yani Türkler yapmadı.

Şimdi düşünüyorsunuz iyide bunca şeyi neden anlattın, sadece dlc kısmını anlatsan olmazmıydı diye. Maalesef anlaşılır olmazdı. Çünkü dlc ile ilgili olan kısmı anlatmam için, yukarıda ki anlattıklarımı bilmeniz gerekiyor.

Şimdi gelelim Napolyon savaşlarına. Bu indirilebilir modu, Flying Squirrel Entertainment, Taleworlds'e ait Warband oyununu ve oyun motorunu kullanarak yaptı. Ayrıca şunu da belirteyim, Flying Squirrel Entertainment'ın resmi kadrosu sadece 4 kişiden oluşuyor.

İşte hikayenin doğrusu bu şekilde. Bu yüzden, "neden bu dlc, fire and sword değilde, neden warband a çıktı ?" diye aklınızda soru işareti olmasın. Hikayeden anladığınız gibi geliştiriciler farklı.

Evet hikayeyi anlattığıma göre artık teknik incelemeye geçelim.Bilgisayarı kaldırmayan el kaldırsın

Evet oyun, nerdeyse warband ile aynı sistem gereksinimlerine sahip. Mutlaka denemeniz gereken bir yapım olmuş.

Minimum Gereksinimler:
OS: Windows® XP, Vista, Windows 7
İşlemci: Intel Pentium 4 2.0 GHz veya AMD 2.5 GHz
Ram: 1GB RAM
Hard Disk: 1.2 GB kullanılabilir alan
Ekran kartı:128 MB ve üzeri
DirectX®: Directx 9.0c
Sound: Direct X-compatible sound card

Maximum Sistem gereksinimleriOS: Windows® XP, Vista, Windows 7
İşlemci: Intel Core Duo 2.0 GHz or AMD Athlon 64 X2 3600+
Ram: 2GB RAM
Hard Disk: 1.2 GB kullanılabilir alan
Ekran kartı: NVIDIA GeForce 8600, ATI Radeon HD 2600,
DirectX®: Directx 9.0c
Sound: Direct X-compatible sound card

Taleworlds resmi sitesi için tıklayınız.
Flying Squirrel sitesine gitmek için tıklayınız.
Napoleonic Wars steam sayfaasına gitmek için tıklayınız.

:: Napoleonic Wars oyununu biliyor muydunuz ?

Yazan: ozkanbey

 

orcnd

Dekan
doğrusu fire and sword'u pek sevmedim. fakat warbandı hala oynuyorum. ateşli silahlar işin içine girince zevki kaçıyor biraz. kılıçla dövüşmenin keyfini vermiyor ateşli silahlar
 

ktlpby

Doçent
Peki napolyon bzi görecekmi :D ? bu arada oyun multi demişsiniz ÜCret ödemek şart mı :S
 

ktlpby

Doçent
:S Hiç bir şey orjinalsiz oynanmıyor ben böyle işin ta .. :D Ama türk oyunu olduğu için alıcam duyduğuma göre 20tl ye hem warband hem bu paket satılıyormuş doğrumudur ?
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Hocam ben bunu indirsem netten bende orjinal warband var. Yinede key istiyecekmi ?
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende bu oyunu aldım fakat şöyle bir sorun var benim internet kotalı acaba nopoleon savaşları çok oyunculu modu 1 saat oynarsam kaç mb gider
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben media markttan 30 tl ye 4lü koleksiyon paketini aldım yüklerken key istedi onu verdim fakat steamı blgden yanlışlıkla kaldırılmış yani steam diye bir uygulama yok bilgisiyarda ben steam hesabından tekrar indirmek zorundamıyım nopollon savaşlarını
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya ben bu oyunu normal oynamak istiyorum başkalarıyla defıl o şekilde oynamanın bı yolu warmı???
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben oyunu falan indirdim fakat oyun baslarken ayarlar yükleniyorda kalıyor napmalıyım
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar napolyon ar multi oynuyacam ama seri numarası ıstıyor napcam serveri seciom seri numarası ver diyo napcam acil yardım
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadşlar ben oynu yukledım orjınal ama servere gırınce serı numarası ıstıor napcam:devil2::devil2::devil2::confused1:
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
ya ben napoleons wars ı indirdim rgl hatası veriyor neden :cursing:
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
oyunu protesto edin almayın !!! neden osmanlı yok ?? merak edeniniz olmadımı hiç
 
Üst