Anket Mount & Blade: Svadya'nın Kayıp Varisi - 4. Bölüm

Beğendiniz mi?

 • Evet

  Kullanılan: 3 75.0%
 • Hayır

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Geliştirilmeli

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Okumadım

  Kullanılan: 1 25.0%

 • Kullanılan toplam oy
  4
 • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

22Therefore22

Asistan
Katılım
14 Ocak 2020
Mesajlar
337
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
327
Puanları
63
Yaş
23


1621967295852.png

1260'da Arther Svadya Krallığı'nın kontrolünü ele geçirmek için çalışmaları başlattı. 1261'de Dhirim Şehri yönetimi Arther'ın destekçileri tarafından devrildi ve bölge isyanın baş kararğahı ilan edildi. Görünen o ki, Arther'ın ajanları şehirdeki bazı soylu grupları ile saldırılardan önce yakın bağlar kurmuştu.

Kont Stamar ve müttefikleri tamamen hazırlıksız yakalanmışlardı ve iyi hazırlanmış Arther'ın güçleri tarafından kolayca mağlup edilerek Dhirim'de darbe yapılmıştı. Böylece Svadya İsyancıları doğdu. Kısa bir süre sonra, isyancılar Svadya ile bütün temaslarını kesti.

Yedi ay boyunca sessiz kaldılar. Çoğu kişi isyancıların bir çeşit iç çekişme içinde olduğuna inanıyordu. Ancak gerçekte Arther Svadya'daki gücünü sağlamlaştırırken olanlar hakkında çok az şey biliniyordu.

1262 yılında Tilbaut Kalesi Vaegirliler tarafından işgal edildi. Kalenin lordu Pelagnar ve ailesi esir alınarak zindana atıldı. Bu olay krallığın çoğunda dehşet ve korku ile yankı buldu. Arther'dan çekinen Harlaus'un bu duruma sessiz kalması başta Pelagnar'ın hanesi olmak üzere birçok soylunun gözünde itibar kaybetmesine neden oldu. İki aylık esaretten sonra kale Svadya İsyancıları tarafından geri alınarak tüm esirler özgürlüklerine kavuşturuldu.

Kont Pelagnar ve hanesi Arther'ı kurtarıcıları olarak saydılar ve ardından onun davasına taraf değiştirerek katıldılar. 1,5 yıl içinde Dhirim bölgesindeki Harlaus'un nüfuzu o kadar azalmıştı ki, 1264'te olan ve Rindyar, Derchios,Senuzgda, Reindi kalelerinde birerbirer gerçekleşen kuşatmalara etkili bir cevap veremedi. Bir kez daha Harlaus, Arther'ın gücünün ilerlemesini durdurmayı başaramadı.

Kral II. Harlaus 1265 yılının Şubat ayının bir gününde sabaha karşı Praven şehrinin kalesindeki yatak odasında 75 yaşında vefat etti. Tek varisi otuzlarındaki kızı Ysolda tahta çıktığında kendisine savaşlardan yıpranmış ve zayıflamış bir krallık kalmıştı. Svadyalıların şanlı günleri uzak birer anıydı artık.

Harlaus'un 8 yıl süren kısa saltanatı sonunda, Dhirim bölgesi düşman Arther'ın isyancılarına bırakılmıştı. Vyincourd kalesi Rodok ile yapılan savaşlardan sonra Svadya'nın yönetiminden çıkmıştı.

Uxkhal bölgesindeki ticaret Orman Haydutları yüzünden asla tamamen toparlanamamıştı. Kelredan kalesi iç çatışmalar ile uğraşıyordu. Yalnız Praven ve Suno şehirlerini kapsayan alan varlıklı ve barış içinde kaldı. Ayrıca Harlaus Kraliçe Isolla'nın ölümünden sonraki 20 yıl boyunca vekil harçlık yapmıştı.

Kraliçe I. Ysolda'nın liderliği nihai teste girmeden önce saltanatını pekiştirmesi için yalnızca birkaç kısa yılı olmuştu...
 

Son mesajlar

Üst