Motive olamıyorum

EwoksEndor

Doçent
Reaksiyon puanı
137
Evet bu aralar ciddi bir motivasyon sorunum var üzerimde bir atalet bir tembellik çöktü dostlar ve kurtulamıyorum pandemiden önceleri var olan bir sorunumdu ne yaptıysam çözemedim belirli bir zaman içerisinde çok iyi motiveyim belirli bir zamandan sonra o motivasyondan eser kalmıyor normalde sıkı spor yapan birisiydim pandemiden dolayı spor yapamıyorum ama nedense çok basit şeyleri bilene yapmak istemiyorum yada sürekli erteliyorum veya bahane üretiyorum bu durum son 3 4 yıldır böyle artık alışkanlık haline geldi ve açıkçası hiç beğenmiyorum bu durum çözüm için önerilere açığım

Reaksiyon puanı
33
Evet bu aralar ciddi bir motivasyon sorunum var üzerimde bir atalet bir tembellik çöktü dostlar ve kurtulamıyorum pandemiden önceleri var olan bir sorunumdu ne yaptıysam çözemedim belirli bir zaman içerisinde çok iyi motiveyim belirli bir zamandan sonra o motivasyondan eser kalmıyor normalde sıkı spor yapan birisiydim pandemiden dolayı spor yapamıyorum ama nedense çok basit şeyleri bilene yapmak istemiyorum yada sürekli erteliyorum veya bahane üretiyorum bu durum son 3 4 yıldır böyle artık alışkanlık haline geldi ve açıkçası hiç beğenmiyorum bu durum çözüm için önerilere açığım
Öncelikle merhaba :) hayat hepimiz için inişli çıkışlı yaşanan bir süreç, her zaman stabil kalamıyoruz; ruh halimiz, enerjimiz sık sık değişim gösterebiliyor. Buna bağlı olarak elbette motivasyonumuz da dönem dönem olumlu ya da olumsuz yönde etkilenebiliyor. Aslında önce altta yatan sebep ne diye düşünmek gerekiyor. Genelde ruhsal olarak dinç, güçlü hisseden insan otomatikmen daha motive oluyor. Ama morali bozuk, modu düşük, depresif hisseden, belki de kaygılı bireyler bazen bu durumu yaşayabiliyor. 3 4 senedir demişsiniz, mesela bir düşünmek lazım, ne oldu bu 3 4 sene önce? Sizi üzecek bir şey yaşadınız mı mesela? Şunu da sorgulamak lazım, eskiden çok motive biriydiniz de zaman içinde mi böyle oldunuz, yoksa her zaman mı biraz isteksizlik vardı üzerinizde? Ben birtakım psikolojik sıkıntılar yaşadım ve o en basit şeyleri bile yapmak istememe durumu bazen depresyona işaret edebiliyor. Bu tabii ki illa depresyondasınız demek değil ama akla getirmekte fayda var, böyle bir durum varsa müdahale edebilmek açısından yararlı olur. Çökkün, umutsuz, mutsuz hissediyor musunuz mesela? Ama bu duyguları olumsuz yaşam olayları üzerine hissediyorsanız bu gayet normaldir, depresyon diyebilmek için bu hisleri kronik olarak, genelde ortada pek somut bir sebep yokken hissetme durumunun var olması gerekiyor. Bir de motivasyon sorununuz pandemiden önce varsa pandemi de tuz biber oluyor açıkçası, sürekli evdeyiz, hepimiz korkuyoruz, bu da etkiliyor ister istemez. Sporu evde de kalsanız bir şekilde bırakmamanızı tavsiye ederim. Spor yapmak endorfin, dopamin vs mutluluk hormonlarının salgılanmasında oldukça etkili bir aktivite. Ben de spor yapıyorum, önceden salona gidiyordum pandemi sebebiyle o imkanım kalmadı. Nadiren gidebiliyorum artık. O yüzden evde yapmaya çalışıyorum, elbette spor salonundaki verimi aynı şekilde almanız mümkün değil ama yine de az da olsa sporun hayatınıza oldukça katkısını görürsünüz ben evde yaptığım halde çok ciddi kilo kaybı yaşadım ve kas yapmaya başladım. İmkanınız varsa orta halli bir koşu bandı, kondisyon bisikleti, eliptik vs edinebilirsiniz. Durumum yok diyorsanız evinize yakın bir parkta, çok da kalabalık olmayan bir saatte çıkıp yürüyüş yapabilir, koşabilirsiniz. Dambıl, direnç bandı tarzı ekipmanlar çok pahalı değil, biraz bütçe ayırarak alabilirsiniz. İnternette evde spor için birçok ekipman var biraz amatörce de olsa iş görür. Ekipmansız yapılabilecek hareketler var. Evde yürüyüş yapma imkanınız bile var, genelde kadınlar tercih ediyor ama leslie videoları ya da diğer egzersiz videoları erkeklerin de yapabileceği şeyler bence. En azından bir aktivite sağlar. Ayrıca çok güzel egzersiz uygulamaları var, erkekler için de kadınlar için de çok güzel spor uygulamaları var. Paralı olanlar var ama çok aman aman fiyatları yok. Kardeşim bunlardan birine üye oldu ve ciddi anlamda kilo kaybı yaşadı, vücut geliştirdi biraz, direncini ve kondisyonunu arttırdı. Sporu ne olursa olsun yapmaya çalışın, az ya da çok, hem ruhsal hem fiziksel olarak harika bir aktivite. Bunu deneyebilirsiniz. Ve psikolojinize dikkat edin. Kendinizde olumsuz bir değişim fark ediyorsanız psikolojik destek almanız yararlı olacaktır, bir sıkıntı depresyon vs bir problem varsa ne kadar erken fark edilip önlem alınırsa o kadar iyi. Destek alma imkanınız yoksa birtakım kitaplar var, bilimsel temellere dayanıyor ve gerçekten yarar sağladığı insanlar var, böyle bir şeye ihtiyacınız olduğunu hissediyorsanız size kitap önerebilirim. Bu da iyi olacaktır. Bir de kaç yaşındasınız, neden bilmiyorum ama okuyorsunuz diye düşündüm. Motivasyon en çok da ders çalışma konusunda eksik oluyor kendimden biliyorum :) çalışmakta zorlandığım için pomodoro tekniğiyle çalışmaya başladım, kendi belirlediğiniz bir süre çalışıyor sonra çok uzun olmayan bir mola veriyor sonra yine o süre kadar çalışıyorsunuz, insanı isteklendiren bir teknik. Ve sadece ders için söylemiyorum, herhangi bir alanda başarı elde ettikçe motive olursunuz. Siz biraz kıpırdandıkça, mesela öğrenciyseniz biraz soru çözdükçe, yapabildiğinizi gördükçe kendinize olan güveniniz artacak ve iyice motive olacaksınız. Sadece biraz kıpırdanmanız lazım. Ufak ufak başlayın her şeye, mükemmel olmak zorunda değil, kitap okuyacaksanız günde 15 dk ile başlayın mesela, spor yapacaksanız çıkın yarım saat yürüyün, zamanla daha iyi yaptığınızı göreceksiniz :) sosyal medya kullanımını azaltmayı deneyebilirsiniz, beyhan budak adlı bir psikolog var bilirsiniz muhtemelen, dopamin detoksu diye bir videosu var izlemenizi tavsiye ederim orada da bu konuya değiniliyor. Sosyal medya kullanımı bazen bizi işlerimizden alıkoyuyor, sonuçta instagramda dolaşmak ders çalışmaktan elbette daha keyifli :) bir de uykunuza dikkat etmeniz iyi olur, çok klişedir ya hani "erken yat erken kalk" hah işte o çok doğru. Güne güzel bir başlangıç yapmak enerjinizi yükseltir. Bir hobi edinmeyi deneyebilirsiniz, neye yeteneğiniz varsa, müzik olabilir, resim olabilir. "benim hiçbir yeteneğim yok" demeyin, herkesin bir yeteneği vardır ama fark etmekte zorlanıyoruz bazen :) çok uzun yazdım ama motivasyon eksikliği bu çağda hemen herkesin muzdarip olduğu bir durum, ben de çok çekiyorum bu durumdan ve bildiğim kadarıyla yardımcı olmak istedim, umarım bir katkısı olur :)

EwoksEndor

Doçent
Reaksiyon puanı
137
Dopamin detoksunu bir araştır.
Öncesinden biliyorum o tamamen sahte mutluluk ben bu konuyu daha üzerine düşsem iyi olur spor kafama yattı şimdi program hazırlıyorum disiplinimi ve motivasyonumu geri kazanmaya kararlıyım keza uyku düzenimide

İhriz

Asistan
Reaksiyon puanı
297
Bu aralar Barış Özcan izlemeye davet ediyorum herkesi:

Umarım bir çözüm bulursun. Bir yaşam kaynağı seç ve onun için yap.