Monitörümde Çapraz ve Dikey Yeşil/Beyaz Çizgiler ve Sütunlar

Bu konuyu okuyanlar

nobody946

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar hepinize,
Öncelikle bilgisayar masaüstü. Eskiden hiç sorunsuz görüntü alabiliyordum. Ekran kartındaki DVI çıkışını VGA'ya dönüştüren bir aparat yardımıyla VGA girişinden monitöre bağlıyorum. Ayrıca onboard'da bir VGA çıkışı mevcut.
Sorunuma gelirsek, DVI-VGA dönüştürücüdeki bir arızadan dolayı parçayı çıkarırken (ben olay mahallinde değildim, yoksa müsade etmezdim) ekran kartını da çıkarmışlar. Daha sonra takmaya çalıştıklarında kartın güç kablosunu takmayı unuttuklarından kart çalışmıyor zannedip onboard'a takmışlar. Daha sonra ben kartın güç kablosunun takılı olmadığını farkedince kartı tekar çalıştırmayı denedik ancak görüntüyü karttan almaya çalıştığımızda;

1- Yeşil çapraz (sol alttan sağ üste) çizgiler (sık ve ince)
2- Dikey ve kalın (sütun biçminde) 2 adet (bazen 3) yeşil çizgi
3- 2. ye ek olarak aralarda beyaz yatay sık ve ince çizgiler
4- Windows yükleniyor ekranından sonrasında siyah ekran (oturum açma ekranını göremiyordum)

sorunları başgösterdi. Bizde internette araştırırken ekran kartını fırınlama yöntemini gördük. Önce çakmakla ısıtmayı denedik , bir şey değişmedi. İlk fırınlama denememizde de birşey değişmedi, bizde daha çok fırında tutarak tekrar denedik. Ve taktığımızda sorun düzelmişti. Ancak çok küçük başka bir sorun belirmişti; ekran kartı kendini tanımıyordu, yani normalde 1920x1080 boyutlara sahip ekranımda 1920x1080 çözünürlük ayarladığımda çok dengesiz ölçüde büyük bir görüntü geliyor, 1920x1200 ayarladığımda ise tam oturuyordu (görüntü kalitesinde haliyle biraz düşüş olmuştu) ancak bunu önemsemedik ve 1920x1200'de kullanmaya devam ettik. Ancak yaklaşık 1 ay sonra (bugün) program ekle kaldırdan gereksiz programları silerken bir ekran kaydetme programı bana bir sistem dosyasının gereksiz olduğunu silmek isteyip istemediğimi sordu, ben de hayır dedim ve kaldırma işlemi bitince ekran bir kere gitti geldi (gidince ekranda mavi arkaplan üstüne sık aralıklarla beyaz/yeşil dikey çizgiler geldi). Ekran kartınız çökmekten kurtarıldı uyarısı geldi ve bir-iki dakika sonra ekran tamamen bembeyaz oldu. Bende kapatıp açtım ve aynı sorunlarla (listelediklerim) tekrar başbaşa kaldım.
Usanmadan okuyan herkese çok teşekkür ederim, değerli tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum...

Terapist

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaşım ekran kartın perte çıkıyo sanırım. eski bilgisayar mı peki ?

Terapist

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Yok usta daha 3 sene olmadı alalı. Hatta 2 sene oldu mu emin değilim.

şimdi yazının sonlarına doğru dosyayı silmek isteyip isteediğini sormuş hayır demişin sonra olanlar olmuş. bunun yazılımsal olarak nasıl bi çözümü olabilir onu düşünüyorum. umarım faydalı bişeyler bulup sana yardımcı olabilirim. umarım kısa sürede çözülür.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
şimdi yazının sonlarına doğru dosyayı silmek isteyip isteediğini sormuş hayır demişin sonra olanlar olmuş. bunun yazılımsal olarak nasıl bi çözümü olabilir onu düşünüyorum. umarım faydalı bişeyler bulup sana yardımcı olabilirim. umarım kısa sürede çözülür.

Usta şimdi komik olucak biraz ama kartı tekrar fırınladık, sorun tekrar düzeldi.

nobody946

Doçent
Reaksiyon puanı
2

Usta şimdi biraz komik olacak ama, kartı tekrar fırınladık, şimdilik düzeldi yine, ama ne kadar gider bilmiyorum. Silikon devreyi yakana kadar devam edicez bu gidişle :)

Reaksiyon puanı
16,118
o ekran kartı fırınlama videosundaki kart 8800gt idi kartın üzerine tinerle temizledin mi? bu işlem riskli kartın üzerindeki elektrolitik kapasitörleri patlatabilir tekrar fırınlama buişi yapan birine yaptır gpu sökülüp temizlenip tekrar takılmalı.

nobody946

Doçent
Reaksiyon puanı
2
o ekran kartı fırınlama videosundaki kart 8800gt idi kartın üzerine tinerle temizledin mi? bu işlem riskli kartın üzerindeki elektrolitik kapasitörleri patlatabilir tekrar fırınlama buişi yapan birine yaptır gpu sökülüp temizlenip tekrar takılmalı.
Valla yanan parça yandı zaten, çiplerin bazılarının üstü beyazlamış. Ama sonuçta çalışıyor, perte çıkmasından iyidir :D

Çözüldüyse ne mutlu sana :)
Geçici bi çözüm usta, bu gidişle komple ateşe vericez kartı :D