Moğolistan 20 bin Türk Erkeği Arıyor

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Esas_Tarihçi

Öğrenci
Cezalı
Katılım
20 Eyl 2020
Mesajlar
19
Reaksiyon puanı
8
Puanları
3
Yaş
64
55ea8bb7f018fbb8f88702c4.jpg

MOĞOLİSTAN 20 BİR TÜRK ERKEĞİ ARIYOR

Önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelecek Moğolistan heyetinin bavulunda bu kez farklı bir dosya var. Altı kadına sadece bir erkeğin düştüğü Moğolistan, Türkiye'den 20 bin erkek isteyecek.

Referans Gazetesi'nden Jale Özgentürk'ün haberini aşağıda okuyabilirsiniz...

Bir yanında Rusya, diğer yanında Çin... Orta Asya'da denize kıyısı olmayan, gözalabildiğine ovalardan, çayırlardan oluşan bir ülke. Yüzölçümü 1.5 milyon metrekare yani Türkiye'nin iki katı... Nüfusu ise sıkı durun, sadece ve sadece 3 milyon.

Bu ülke Moğolistan. Büyük Moğol İmparatoru Cengiz Han'ın ülkesi...
Bölgesel iki süper gücün arasına sıkışmış, yıllarca Rusya'nın egemenliğinde kalan Moğolistan, tarım, madencilik, hayvancılık ve turizme dayalı bir ekonomiye sahip. Dış ticaret hacmi sadece 3 milyar dolar ülkenin 45 milyon hayvanı var. Moğolistan atların en özgür dolaştığı ülke.

Moğolistan'ın Türkler için önemi ise farklı. Orhun Abideleri, Göktürk Anıtları ile Türk tarihi açısından da ayrı bir değer taşıyor.
AK Parti hükümeti de bu farklılığın farkında ve "Moğolistan dâhil Orta Asya ülkeleriyle artan ölçüde derinlikli bir işbirliği dokusu geliştirilmesi" politikası doğrultusunda ilişkileri sıcak tutuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret ettiği Moğolistan'da dört adet Türk okulu var. Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) kanalıyla bu ülkede çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalardan biri de Orhun Kitabeleri'ne giden Bilge Kağan yolunun yapılması oldu.

İki ülke arasında dış ticarete gelince, burada çok sevindirici bir durum yok. Moğolistan'ın 3 milyar dolarlık ticaret hacmi içinde Türkiye'nin payı 2008 rakamlarına göre sadece 7 milyon dolar civarında.

Üçüncü komşu Türkiye
Coğrafi olarak sıkışmış kalmış olan Moğolistan da bu tarihi bağlar nedeniyle Türkiye'yi "üçüncü komşu" ülke olarak görüyor. Karşılıklı işbirliği için atılan adımlar hızlanıyor.

Heyetler geliyor, gidiyor. Önümüzdeki günlerde ise Türkiye'ye yeni bir heyet gelecek. Ama bu kez heyetin bavulunda farklı bir dosya var.
Nedir bu? Moğolistan giderek azalan nüfusuna çare arıyor. Rusya'nın egemenliğinde geçen yıllar boyunca işi, gücü olmayan müslüman Moğol erkeklerinin büyük bölümü alkolün pençesine düşmüş. Moğolistan'da erkek nüfus azalıyor. 6 kadına bir erkek düşüyor.
Erkek sayısının bu kadar az olması yüzünden başlık parası kadınlar için değil erkekler için isteniyor. 45 milyon hayvan, başlık parası için önemli bir kaynak.

Moğol hükümeti giderek artan bu endişelerini gidermek için şimdi Türkiye ile farklı bir talepte bulunuyor. Türkiye'den 20 bin erkek istiyor.

Bu aşamada görüşmeler sürüyor. Önceki gün bu konuda çalışmaları yürüten bir yetkili ile sohbet ettik. Moğolistan'da erkek sayısının azlığının ülkede önemli sıkıntılar yarattığını söyleyen yetkili, Moğolistan'dan önümüzdeki günlerde üst düzey yetkililerden oluşan bir heyetin geleceğini anlattı.

Heyetle bu konuda nasıl bir yol izleneceğini konuşacaklarını söyleyen yetkili, "Halk, Ruslar kökümüzü kuruttu diyor. Türk erkeklerinin çalışkan olduğunu düşünüyorlar. Türk erkekleri gelirse kendi erkeklerinin de silkineceğini düşünüyorlar" diyor.

Moğolistan deyip geçmeyin. Ülkede madencilik, tarım ve turizm konusunda ciddi potansiyel var. Topraklar tertemiz, bakir bir doğaya sahip. Bu arada tarım dedik diye korkmayın nüfusun yüzde 51.2'si de şehirlerde yaşıyor. Ciddi bir şehirleşme var. Okuma yazma oranı da yüzde 95.

20 bin Türk erkeği nasıl seçilecek bilmem ama seçilenin başına talih kuşunun konacağı ortada.
 

Timurid

Profesör
Katılım
7 Nis 2020
Mesajlar
1,067
Reaksiyon puanı
840
Puanları
113
Yaş
21
Zenginsen seçerler bee üstat eğer paran yoksa bu dünyada hangi ırktan hangi dinden olursan ol hiçbir değerin yoktur bu kadar basit. Bu dünyanın gerçeği budur.
Param olsa Moğolistana gitmem Avrupaya giderim zengin olupta Moğolistna gidicek birini tanımıyorum.
 

Esas_Tarihçi

Öğrenci
Cezalı
Katılım
20 Eyl 2020
Mesajlar
19
Reaksiyon puanı
8
Puanları
3
Yaş
64
Param olsa Moğolistana gitmem Avrupaya giderim zengin olupta Moğolistna gidicek birini tanımıyorum.
Eyvallah aynen senin görüşündeyim. Yıllar önce Atatürk'e küfür eden yobazlar gidip Avrupaya iltica ediyorlardı. İnsanda soramadan edemiyor ey be ahmaklar maden o kadar arap hayranısınız neden Arabistana gitmiyorsunuz da hep nefret ettiğiniz Avrupaya gidiyorsunuz öyle değil mi?
 

CoffeX

Doçent
Katılım
2 Tem 2020
Mesajlar
563
Reaksiyon puanı
529
Puanları
93
Türk erkeğinin istendiğini görmek güzel bir şey.
 

Timurid

Profesör
Katılım
7 Nis 2020
Mesajlar
1,067
Reaksiyon puanı
840
Puanları
113
Yaş
21
Türk erkeğinin istendiğini görmek güzel bir şey.
Yıllar Boyu Savaştıkları Çinlileri seçemezler
Onları açlıktan öldüren ruslarıda seçemezler
mecburen Tarihte aynı toprak parçasında ve benzer kültürde yaşadıkları türkleri seçecekler
 

CoffeX

Doçent
Katılım
2 Tem 2020
Mesajlar
563
Reaksiyon puanı
529
Puanları
93
“Nüfus sayımına göre 1 kadına neredeyse 1 erkek düşüyor. Nüfusu artırmak gibi bir niyetimiz var ama siz zahmet etmeyin, bunu kendimiz becerebiliriz"dedi. Merak ettim acaba nasıl becerecekler? Erkek mi spawnlayacaklar bu bilgisayar oyunu mu yahu? :oops:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öyle birşey varsa bize de söylesinler. Belki işimize yarar.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Son mesajlar

Üst