Soru Modeme bağlı reklamlar çıkması

Bu konuyu okuyanlar

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar çok muzdarip olduğum bir konuda sizlere danışmak istiyorum. Bu konudan eminimki yaşayan herkes rahatsız olacaktır.

gözlemlediğim kadarıyla modeme bağlı şekilde, internette girdiğimiz her yere göre çıkan reklamlar o modeme bağlanan herkese yayılıyor.

modeme bağlandığımızda özelimiz herkese yayılıyor ve bu çok rahatsız edici bir durum.

bunun doğru olup olmadığını çözümünün olup olmadığını çok merak ediyorum. Bu yüzden sizlerinde düşüncesini almak istedim.

sizler ne düşünüyorsunuz arkadaşlar

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Bu modemle ilgili değil. Sizin konuştuğunuz satın almak istediğiniz veya arama yaptığınız bir ürünün reklamı sürekli çıkar. Satış için günümüzde olan birşey. Sizi hem dinleyip hem takip ediyorlar.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
AdGuard, NextDNS, Pi-hole gibi ağ düzeyinde reklam engelleme çözümlerine bakabilirsiniz. İhtiyaç ve kullanıma göre değişebilir, bence web tarayıcı düzeyinde bir reklam engelleyici kullanmak yeterli.

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
850
Utku92 nin dediği gibi bizi dinleyipona göre reklam çıkardıkları için ayrıca ayrı bi odaya gidip sucukla ilgili bişey söylemeyi dene çıkıcaktır

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
İlginiz için sağolun,

çok önemli bir nokta var ki reklam evet çıkacak, modemden reklam engelleme yolları evet var. Fakat aynı modeme bağlanmış diğer kişilerede aynı reklamlar çıkıyor.

Bu herkeste böylemi, çözümü varmı onu merak ediyorum. Hiç hoş olmuyor. İç çamaşırı bakıldığında eve gelen modeme bağlanan misafirede aynı şeyler çıkıyorsa can sıkıyor

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Şahsen test etmedim, gerçi reklam engellemeye de gerek görmedim ama NextDNS kullanımı nispeten daha kolay görünüyor. Kullanımına ilişkin videolar, rehberler var. Bir test hesabı açıp deneyin derim.

kartonbardak

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
11
AdGuard programı işinizi görebilir.

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kimse ne demek istediğimi anlamadı. Yanlış anlamayın beni lütfen.

ben program yükleyip bana çıkan reklamları engellemek istemiyorum. Diyorumki benden aldıkları veriyle aynı modeme bağlanan diğer kişilerede aynı reklamları çıkartıyorlar.

modeme her bağlanan aynı reklamları görüyor. Her eve gelene program yükleyemeyiz. Bu yüzden konuyu özellikle belirttim. Kişiye özel olan verilerle başkalarınada reklam gidiyor can sıkıcı bir durum oluyor. Bunun normal olup olmadığını sormak istedim.

Mesela misafirimiz modeme bağlandı okullar açılıyor kalem defter baktı. Tüm modeme bağlananlarda bu çıkıyor. Özel bir eşyaya bakıyorsun, tüm bağlananlarda bu çıkıyor.

lamer

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Kimse ne demek istediğimi anlamadı. Yanlış anlamayın beni lütfen.

ben program yükleyip bana çıkan reklamları engellemek istemiyorum. Diyorumki benden aldıkları veriyle aynı modeme bağlanan diğer kişilerede aynı reklamları çıkartıyorlar.

modeme her bağlanan aynı reklamları görüyor. Her eve gelene program yükleyemeyiz. Bu yüzden konuyu özellikle belirttim. Kişiye özel olan verilerle başkalarınada reklam gidiyor can sıkıcı bir durum oluyor. Bunun normal olup olmadığını sormak istedim.

Mesela misafirimiz modeme bağlandı okullar açılıyor kalem defter baktı. Tüm modeme bağlananlarda bu çıkıyor. Özel bir eşyaya bakıyorsun, tüm bağlananlarda bu çıkıyor.
Normal bi durum. Tüm cihazlar aynı modeme bağlı ve tek bir modem üzerinden yani aynı public IP ile internete çıkış yapıyor. Bu durumda bir web sitesi/uygulama ziyaretçinin IP adresine yönelik bir reklam veriyor ise, aynı modeme bağlı (yani aynı ip adresi ile internete bağlanan) tüm cihazlar için bu geçerli olur. Belirli zaman aralıklarıyla modemi resetleyerek (statik ip sahibi olmadığınızı düşünüyorum) modeminizin yeni ip adresi almasını sağlayarak bu sorunu bir nebze engelleyebilirsiniz.

Panban

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Normal bi durum. Tüm cihazlar aynı modeme bağlı ve tek bir modem üzerinden yani aynı public IP ile internete çıkış yapıyor. Bu durumda bir web sitesi/uygulama ziyaretçinin IP adresine yönelik bir reklam veriyor ise, aynı modeme bağlı (yani aynı ip adresi ile internete bağlanan) tüm cihazlar için bu geçerli olur. Belirli zaman aralıklarıyla modemi resetleyerek (statik ip sahibi olmadığınızı düşünüyorum) modeminizin yeni ip adresi almasını sağlayarak bu sorunu bir nebze engelleyebilirsiniz.
Gerçekten çok açıklayıcı cevapladınız. Çok teşekkür ederim. Ben rahatsız edici ve yanlış buldum bu durumu ama karşımızdaki bu ortamı yaratan şirketler için önemli değil demekki.

Modemlere bağlanmama kararı alıcam artık. Özel hayatı yok ediyor çünkü. Evdeki modemide belli dönemlerle resetlemem temizler mi bu izleri ?
Birde bunun önüne geçecek bir sistem var mı ? statik ip den de bahsettiniz merak ettim.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
çözümünün olup olmadığını çok merak ediyorum.
ben program yükleyip bana çıkan reklamları engellemek istemiyorum.
Çözüm olarak program/eklenti vs kullanmak istemediğinizi belirtmemişsiniz ve sonrasında yarı isyan bayrağını çekmişsiniz. :)

Reklam izleyicilerinin (veya kullandığınız hizmetlerin) konumunuzu ve/veya IP adresinizi kayda alması mümkündür. Örneğin, aynı harici IP adresini kullanan diğer tüm cihazların (örneğin yönlendiricinizin wifi bağlantısındaki her şey gibi) hepsi aynı evden geliyormuş gibi görünecektir ve bir reklamverenin hedefleyeceği şey bu hanedir. Onların varsayımında farklı cihazlar kullanan bir grup insan yerine, bir grup cihaza sahip olan SİZ varsınız. Modemi arada sıfırlamak ve kullanmadığınız zamanlarda kapalı konumda tutmak reklam geçmişini kesintiye uğrayabilir. Ek olarak internet tarayıcınızı değiştirmeyi ve/veya gizlilik ayarlarını gözden geçirmeyi düşünebilirsiniz. İyi forumlar.

palyatif18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar çok muzdarip olduğum bir konuda sizlere danışmak istiyorum. Bu konudan eminimki yaşayan herkes rahatsız olacaktır.

gözlemlediğim kadarıyla modeme bağlı şekilde, internette girdiğimiz her yere göre çıkan reklamlar o modeme bağlanan herkese yayılıyor.

modeme bağlandığımızda özelimiz herkese yayılıyor ve bu çok rahatsız edici bir durum.

bunun doğru olup olmadığını çözümünün olup olmadığını çok merak ediyorum. Bu yüzden sizlerinde düşüncesini almak istedim.

sizler ne düşünüyorsunuz arkadaşları

sizler ne düşünüyorsunuz arkadaşlar
Hangi modemi kullanıyorsunuz? Modeminizin modelini detaylı yazabilir misiniz?