Modellerde lisans olayı

Bu konuyu okuyanlar

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Öncelikle konuyu buraya açma kararı aldım, tam olarak nereye uygun bilmiyorum fakat burası en mantıklı başlık gibi geldi.

Biliyorsunuz, Unity gibi oyun motorlarında kullanılabilecek modeller(Asset) hazır olarak bulunuyor. Bu modelleri indirirken de lisansını falan belirtiyor. Bir çok site var ve lisans çeşitleri var ama hangi lisansta neler yapabilirim onu anlayamadım.

Mesela bu sitede ki şu modelde, kişisel kullanım lisansı diyor; https://free3d.com/3d-model/45-acp-smith-and-wesson-13999.html

Onun dışında başka bir sitede de, "Royalty Free License" diyor; free rigged roller shutters 3d model

Hatta açıklamasının sayfası da var; Using the TurboSquid Royalty Free License - TurboSquid Blog

Anladığım kadarıyla ticari kullanıma kapalı bir lisans türü.
Şimdi mesela, bizim ufak bir grubumuz var ve kendi çapımızda unity üzerinden mobil oyun geliştiriyoruz. En sonunda ise Play Store üzerinden yayınlayacağız. Bu lisans türlerinde ki modelleri kullanmamızda sıkıntı çıkar mı? Daha gelirimiz dahi yok. Bir sorun yaşayabilir miyiz? Oyunda, uygulama içi satın alım ve reklamlar olacak. O şekilde gelir elde edeceğiz. Yapabildiğimiz kadar kendi modellerimizi yapıyoruz ve yapamayacaklarımızı da buralardan indiriyoruz.

Bize ne tür sorun çıkarır? Detaylı anlatabilecek varsa şimdiden teşekkür ediyorum. Bir an önce anlamamız gereken bir konu.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
sorun yaşarsınız.
Maddi dava açabilirler.

~ KaanCK ~

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Biri oyunu oynayıp alıntı olduğunu farkederse veya kendileri araştırıyorlar. Unity nin kendi materialleri var zaten.

Rick Hunter

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Biri oyunu oynayıp alıntı olduğunu farkederse veya kendileri araştırıyorlar. Unity nin kendi materialleri var zaten.
Anladım teşekkürler. Asset store de ki free assetlerde sıkıntı çıkmaz ama değil mi?