Mobil veri neden çok şarj yer ?

Bu konuyu okuyanlar

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Uyanır uyanmaz hazırlanır işe giderim. Evde wifi ye bağlı olduğum için mobil veri kapalı. Genelde işe giderken mobil veriyi açıp giderdim telefon kullansamda kullanmasamda bekleme modunda şarjdan yerdi. Bir kaç gündür mobil veriyi açmayı unutuyorum. Wifi açık kalıyor gene fark ettim ki %85 olması gereken şarj %97 de filan. Mobil veri neden bu kadar çok şarj yer ? 4.5g açık. Bulunduğum bölgede genellikle en iyi çeken de 4.5 oluyor. Evimde şuan full çekiyor öyle söyliyim. Fakat bekleme modunda mobil veri neden çok şarj yer ?

bwr

Doçent
Reaksiyon puanı
758
Yani bunu bilmek ve mantıklı bir açıklama yapmak için ağlar konusunda uzman olmamız gerekir. Ancak tüm cihazlarda böyledir. Wi-Fi daha az, mobil veri beklemede daha çok kullanır.

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Uyanır uyanmaz hazırlanır işe giderim. Evde wifi ye bağlı olduğum için mobil veri kapalı. Genelde işe giderken mobil veriyi açıp giderdim telefon kullansamda kullanmasamda bekleme modunda şarjdan yerdi. Bir kaç gündür mobil veriyi açmayı unutuyorum. Wifi açık kalıyor gene fark ettim ki %85 olması gereken şarj %97 de filan. Mobil veri neden bu kadar çok şarj yer ? 4.5g açık. Bulunduğum bölgede genellikle en iyi çeken de 4.5 oluyor. Evimde şuan full çekiyor öyle söyliyim. Fakat bekleme modunda mobil veri neden çok şarj yer ?
Mobil verinin genel olarak wifiden daha fazla şarj yemesinin bana göre sebebi şebeke bağlantısının çok sağlıklı olmamasından dolayı diye düşünüyorum.Senin cihazında hem kullanırken hem kullanmadığında tüketimin fazla olmasının tek açıklaması Exynos 9810 işlemcisidir.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Tahminimce, sürekli farklı alanlardan geçtiğiniz için şebeke de sürekli ona göre hız düşüşü yükselişi çekim kalitesi vs şeyler yaptığı için ve 4.5 Gnin çekmediği yerlerde 3gye düşürdüğü için çok şarj yemesi muhtemel.

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Sinyal kaliteniz WiFi'da düşerse cihazın daha fazla pil kullandığını görürsünüz. Mobil verinin de daha fazla şarj tüketme sebebi buna benzer. Hem Baz istasyonu ile iletişim kurmak için güç harcanıyor sebebi de WiFi da sabit bir güç üretilirken mobil veride bağlantıyı kurabilmek için baz istasyonunun sinyal kalitesine göre güç üretiliyor. Yani kapsama alanında full çeken bir telefon daha az güç tüketirken tek diş çeken telefon daha fazla pil harcıyor çünkü iletişim kurabilmek için daha fazla güce ihtiyacı oluyor.

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Sinyal kaliteniz WiFi'da düşerse cihazın daha fazla pil kullandığını görürsünüz. Mobil verinin de daha fazla şarj tüketme sebebi buna benzer. Hem Baz istasyonu ile iletişim kurmak için güç harcanıyor sebebi de WiFi da sabit bir güç üretilirken mobil veride bağlantıyı kurabilmek için baz istasyonunun sinyal kalitesine göre güç üretiliyor. Yani kapsama alanında full çeken bir telefon daha az güç tüketirken tek diş çeken telefon daha fazla pil harcıyor çünkü iletişim kurabilmek için daha fazla güce ihtiyacı oluyor.
Geçen gün 3g de kullandım telefonu %7 daha fazla enerji harcamış telefon. 4.5g ye geri çektim

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
Şebeke kalitesizliği artı yol gittiğinizi belirtmişsiniz bu yol boyunca sürekli baz istasyonu değişimi de etkiler.

softwaredevelopers

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Şebeke ile bağlantı kurulurken kullanılan bağdaştırıcının güç kullanımı yüksektir. Sen bir de interneti açınca daha da yükselir.

Airbus

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,002
Geçen gün 3g de kullandım telefonu %7 daha fazla enerji harcamış telefon. 4.5g ye geri çektim
Önemli olan aslında hangisinin daha müsait bir bant olduğu. 3G ve 4G aynı kalitede sunuluyorsa 3G teknolojisinin yavaşlığından dolayı daha az şarj tüketebilir ama 4G bandı daha boşsa 3G'den daha az enerji harcaması mümkün. Bu baz istasyonlarının kapasitesi var 4G bandı dolarsa 3G daha iyi hizmet verir, 4G boşsa ama 3G doluysa tam tersi olur.