Soru Mobil için özelleştirilmiş linux dağıtımlarını nasıl buluyorsunuz?

Bu konuyu okuyanlar

Maus.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Malum bilgisayarda Linux kullanıyorum telefona da kurmayı planlıyorum az sistem kullanıyor diyorlar sizce verimli olur mu?

drjacob

Müdavim
Reaksiyon puanı
698
Android 'de Linux tabanlı zaten onun dışında kuracağın sistem gereksiz olur , rom kurabilirsin saf android kullanmak istersen.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Malum bilgisayarda Linux kullanıyorum telefona da kurmayı planlıyorum az sistem kullanıyor diyorlar sizce verimli olur mu?
Android'in kerneli modifiye edilmiş Linux Kernelidir ancak diğer bileşenler linuxtan oldukça farklı çalışır.
Bu nedenle de Androidin performansı kuracağınız linux sürümü ile yakalamanız mümkün değildir.
En basit ifade ile Linux arayüzü X.org üzerinden verir, androidde X.org yoktur sistem GPU'yu doğrudan kullanır bu nedenle de OpenGL, H265 gibi donanım hızlandırmasının önemli olduğu alanlarda Linux maalesef performans olarak geride kalıyor. Nedeni de donanım ve chipset üreticilerinin geliştirmelerini sadece Android için yapmalarından dır.

Bir arkadaşımız daha yazmış, gereksiz bir çabadır.
Android cihazda linux çalıştıracaksanız RK3588 Chipsetli bir sbc alın ona zaman harcayın derim.