Misvak dergisinin Twitter hesabı kısıtlandı

Bu konuyu okuyanlar

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Misvak dergisinin Twitter hesabı kısıtlandı
gerici-misvak-derginin-twitter-hesabi-kisitlandi-766582-5.jpg

Siyasal islamcıların 'mizah' dergisi Misvak, bu kez kendi takipçilerinden de büyük tepki gördü. Yoğun şikayet sonrası derginin hesabına kısıtlama getirildi.
Provokatif karikatürleriyle tepki çeken ve kendini mizah dergisi olarak adlandırmasına karşın mizah yapamayan Misvak dergisi, son karikatürüyle bu kez kendi takipçilerinden tepki topladı.
Derginin 6 Ağustos 2020 tarihinde sosyal medya hesabından paylaştığı karikatürde, kadına şiddet ve cinsel istismar olayları konu edildi ve "kadının beyanı esastır" ilkesi alaya alındı.

gerici-misvak-derginin-twitter-hesabi-kisitlandi-766585-1.

Karikatürde, "Her ne kadar gömleğiniz arkadan yırtılmış olsa bile Yusuf bey, kadının beyanı esas olduğu için Züleyha Hanım ne derse o" ifadelerine yer verildi.
Tepki çeken karikatür, derginin düzenli takipçilerinden de "Hz. Yusuf’un kısasını mizah konusu yaptığı" iddiasıyla çok tepki aldı.
Öte yandan Misvak’ın Twitter hesabının gelen tepkiler üzerine kısıtlandığı görüldü.

gerici-misvak-derginin-twitter-hesabi-kisitlandi-766586-1.

Kaynak

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Mizah yapmak isteyen ama yapamayan ?
Derginin neye yaradığı belli değil bence. Nasıl ayakta durmuş bunca zaman?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Misvak dergisini takip etmiyorum ama haber içeri tam bir nefret kusuyor hee :D Hangi siteden alınma bu. Tam Sözcü T24 Tele1 tarzı bir kanal yazısı gibi :D

Provokatif karikatürleriyle tepki çeken ve kendini mizah dergisi olarak adlandırmasına karşın mizah yapamayan Misvak dergisi, Bu söylem nedir böyle :D Bomba atsa daha az zarar verirdi heralde adamlara. Kalem harbi kılıçtan kesin hee.

Dergideki bu söz konusu karikatür. Şu hikayeyeden esinlenip aklı sıra İstanbul Sözleşmesine gönderme yapmış galiba. ( Şuan kadının beyanı esastır anlayışı varya uzaklaştırma almak veya tutuklanmak için )

Hz. Yusuf kıssası nedir?

Kur'an'daki Yusuf suresinde Hz. Yusuf ile Züleyha arasındaki ilişki şöyle geçer: "Yusuf’un evinde bulunduğu kadın, onun nefsinden murad almak istedi. Kapıları sımsıkı kapadı ve Yusuf’a, "Haydi gelsene!" dedi. Yusuf da "Allah’a sığınırım. Doğrusu o (kocan) benim efendimdir, bana çok güzel baktı.

"İkisi de kapıya doğru koşuştular. Onu tutup çevirmek isteyen kadın, Yusuf’un gömleğini arkadan (boylu boyunca çekip) yırttı. Derken kapının yanında kadının (Züleyha) kocasına rastladılar. Kadın hemen dedi ki: 'Ailene bir kötülük etmek isteyenin cezası zindana atılmaktan veya çok acıklı bir azaptan (dayak ve işkenceden) başka nedir?' Böylece kendisini temize çıkarmak istedi.

"Yusuf da: 'Öyle değil, o benim nefsimden murad almak istedi' dedi. Onun (kadının) ailesinden biri Yusuf'un şâhitliğini üstlendi. "Eğer onun gömleği önden yırtılmışsa, (kadın) doğru söylemiştir; o ise yalancılardandır. Yok, eğer onun gömleği arkadan yırtılmışsa, kadın yalan söylemiştir; o ise doğru söyleyenlerdendir."

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Bence bir problem yok neden bu kadar tepki görmüş ki? Sırf kadın konusuna seviyeli şekilde yaklaştığı için mi? İnsan hakları diye bir şey var, cinsiyetçilik yapmayı bırakın kimse kadınlara tapmak zorunda değil yeri gelir eleştirilir yeri gelir savunulur, her şey dozunda iyidir.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Problem yok diyen arkadaşlar? Evet haberin başlığı ve içeriği nefret kusuyor da Allah için neresi doğru bunun.Kur'an 'ı Kerim'in ayeti.Şanlı şerefli bir peygamber Hz.Yusuf(A.S)'ı konu edecek başka yer mi kalmadı! Bu işler böyle olmaz...Haşa Efendimiz(S.A.V) böyle bir mesele de nerde böyle bir örnek vermiş...Lütfen yanlışa yanlış diyelim.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Dini değerler mizah konusu yapılamaz! Karşıyız.
Eleştirinle Malafat kokteyli atmışsın resmen ??
Bir kere Hz. Yusuf yakışıklı bu nasıl yakışıklılık kınıyorum.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Ben de bu sabah farkettim. Doğrusu şimdi kısıtlanması beni şaşırttı çünkü daha önce de kendilerini aşmıştı. Sanırım bu karikatürü,diğer provoke eden karikatürlerden ayıran şey bu karikatürün kendi kitlesinden bile tepki yemesi oldu.

Nasıl ayakta durmuş bunca zaman?
İçeriğini görürsen anlarsın.

Son düzenleme:

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
İsimler ve Hikaye üstünden benzetme var şahıslar üstünden değil... Bir nevi KİNAYE
Amaç iyide olsa herhangi bir topluma ait değerlerle mizah yapılması etik değil.
Bugün kinayeyle başlar yarın eleştiri sonra küfür. Sonuçta farklı gruplarda mizaha girdiğinde işin rengi değişir.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Acaba bunu yapan dergi Misvak değil de solcu bir dergi olsaydı bu kadar tepki görür müydü :D

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Acaba bunu yapan dergi Misvak değil de solcu bir dergi olsaydı bu kadar tepki görür müydü :D
Putin fotoğrafı baskılı tuvalet kağıtları hariç her şeye tepki veririm.
O gerçekten komik ?

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Putin fotoğrafı baskılı tuvalet kağıtları hariç her şeye tepki veririm.
O gerçekten komik ?
Ne yazık ki herkes sizin gibi olmuyor, diğer kitle daha büyük :))

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Benden görürdü o kesin.Onlar yapsa şaşırmazdım.Ama hassas olması gerekenler yapmamalı kardeşim el insaf.Siyasi düşünce gibi şeyler için bazı şeyler önemsenmeden geçilemez.Bir arkadaşımın bugün bahsettiği Ahmed bin Hanbel'in sözü kulaklarımızda çınlamıyorsa bu gibi durumlarda biz de sıkıntı var demektir.Kur'an mahluktur demediği için yıllarca işkenceler görmüş bir zat kendisi. Kelam dokunulmazdır.Böyle meseleler için kullanılmaz.Konuyu başka şekilde anlatabilirler.Biz sahip çıkmazsak ahirette Ahmed bin Hanbel yakamıza yapışacaktır...

Son düzenleme:

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Solcu bir dergi bunu yapmaya cüret etseydi sağcı medyanın fazlalığından dolayı daha fazla tepki görürdü,görecektir de. Elbet bir gün bir solcu dergi,Misvak’ın yaptığı gibi kendisini aşacak.

CapScroLL

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,682
Benden görürdü o kesin.Onlar yapsa şaşırmazdım.Ama hassas olması gerekenler yapmamalı kardeşim el insaf.Siyasi düşünce gibi şeyler için bazı şeyler önemsenmeden geçilemez.Bir arkadaşımın bugün bahsettiği Ahmed bin Hanbel'in sözü kulaklarımızda çınlamıyorsa bu gibi durumlarda biz de sıkıntı var demektir.Kur'an mahluktur demediği için yıllarca işkenceler görmüş bir zat der ki..."Kur'an Allah'ın kelamıdır,bundan başkasını diyen kafirdir"... Kelam dokunulmazdır.Böyle meseleler için kullanılmaz.Mahluk olsa idi biz Kitab'ımıza sahip çıkamazdık.
Olay siyasete karıştırılmamış, kadınlar lehine tanınan aşırı ve ciddiyetsiz kararlara gönderme yapılmış. Dalga değil aksine ayeti ön plana çıkartmak istemişler ama çarptırmalar olunca insanların zihninde oluşan şey ayete hakaret olmuş, buna hakaret diyen insan hakaret görmemiştir...

Yok be solcuların toplamı %30 35 leri geçmez ki. Diğer taraf daha kalabalık.
Eleştireceksin kim olursa olsun eleştireceksin ki daha dikkatli olsun. :D
İnternet ortamında solcular daha etkin oluyor, özellikle Twitter'da ve ekşili sözlükte...

Solcu bir dergi bunu yapmaya cüret etseydi sağcı medyanın fazlalığından dolayı daha fazla tepki görürdü,görecektir de. Elbet bir gün bir solcu dergi,Misvak’ın yaptığı gibi kendisini aşacak.
Aşanlar var zaten. Artık olay medya grupları değil olay tamamen sosyal medya, üstteki mesajda da söylediğim gibi solcu kanat sosyal medyada daha etkin oluyor, bol bol saçma sapan şeyleri öne sürerek savunurlar.

TheTruthHurts

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,139
Aşanlar var zaten. Artık olay medya grupları değil olay tamamen sosyal medya, üstteki mesajda da söylediğim gibi solcu kanat sosyal medyada daha etkin oluyor, bol bol saçma sapan şeyleri öne sürerek savunurlar.
Sosyal medyada solcu daha fazla görünüyor evet ama medyaları takip eden kişi sayısı da az diyemem. Hem sosyal medyada sağcılar da bulunuyor. Onlar da yankıyı uyandırır. Ben düşüncemi söyledim. Gelecekte bir solcu dergi böyle bir şey yaparsa sonuçlarını göreceğiz....

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Olay siyasete karıştırılmamış, kadınlar lehine tanınan aşırı ve ciddiyetsiz kararlara gönderme yapılmış. Dalga değil aksine ayeti ön plana çıkartmak istemişler ama çarptırmalar olunca insanların zihninde oluşan şey ayete hakaret olmuş, buna hakaret diyen insan hakaret görmemiştir...

İnternet ortamında solcular daha etkin oluyor, özellikle Twitter'da ve ekşili sözlükte...

Hakaret olsaydı bir de... Hakaret olmasına gerek yok ki doğru mu yani bu? Bilmiyorum neden burda eleştirilenin hükümet veya destekledikleri parti olduğunu çıkarıyorsunuz.Şu karikatürü kim çizip yazdıysa sorumlu odur.Merak etmeyin yani kimse bir yanlışa yanlış dediği için tüm her şeye yanlış demez...Ama bari sizler yapmayın.Başka bir şekilde ifade edebilirler konu değil sorunumuz.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Lakaytlık...Kinaye ayetle yapılmaz.Haddini bilmeli insan.Hele ki böyle büyük kitlelere hitap ediyorsa.Kendi bilmiyorsa uyaranlar olur.

Açıkçası Dini konularda hassas biri olarak bana hiç bu denli tehlikeli ve hakaret vari bir olay gibi gelmedi konu. ( Gelse emin ol eleştirirdim )

Gayet normal bir gönderme gibi geldi.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Açıkçası Dini konularda hassas biri olarak bana hiç bu denli tehlikeli ve hakaret vari bir olay gibi gelmedi konu. ( Gelse emin ol eleştirirdim )

Gayet normal bir gönderme gibi geldi.
Hassasiyet seviyemiz farklı demek ki.Ancak hiç hoş değil üstteki yazıyı kapatıp verseniz haberi okumasam dinle alay edenlerin yaptığına eminim derdim.Neden başka şekilde anlatmak varken böyle bir yol seçmiş çizen kişi...Bu konuda hassas olan insanlardan da tepki görmüş görüldüğü gibi...Kusura bakmayın ama bir mümin şunu görüp tasvip etmemeli bence.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Hassasiyet seviyemiz farklı demek ki.Ancak hiç hoş değil üstteki yazıyı kapatıp verseniz haberi okumasam dinle alay edenlerin yaptığına eminim derdim.Neden başka şekilde anlatmak varken böyle bir yol seçmiş çizen kişi...Bu konuda hassas olan insanlardan da tepki görmüş görüldüğü gibi...Kusura bakmayın ama bir mümin şunu görüp tasvip etmemeli bence.

Din ile nasıl bağladınız bağdaştırdınız anlamadım =? Dini hakaret veya dalga geçme nerden geldiniz anlamadım . Tekrar söylüyorum dini bir olay üstünden ( Yani gerçek olaydan ) şuan ki duruma gönderme yapmışlar ve hakaret ve dalga geçme göremiyorum ben tekrar tekrar baktım ama bana daha çok öğüt verme bilgi verme var gibi geldi ama bilemiyorum artık sizin bakış açınız farklı ise diyecek bir şey yok...

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Din önce siyasete şimdi mizaha alet ediliyor der yatağıma çekilirim. Bakalım ileride daha neler göreceğiz. Hadi iyi forumlar. ?

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Din ile nasıl bağladınız bağdaştırdınız anlamadım =? Dini hakaret veya dalga geçme nerden geldiniz anlamadım . Tekrar söylüyorum dini bir olay üstünden ( Yani gerçek olaydan ) şuan ki duruma gönderme yapmışlar ve hakaret ve dalga geçme göremiyorum ben tekrar tekrar baktım ama bana daha çok öğüt verme bilgi verme var gibi geldi ama bilemiyorum artık sizin bakış açınız farklı ise diyecek bir şey yok...
  • Yusuf Suresi, 26. ayet: (Yusuf) Dedi ki: "Onun kendisi benden murad almak istedi." Kadının yakınlarından bir şahid şahitlik etti: "Eğer onun gömleği ön taraftan yırtılmışsa bu durumda kadın doğruyu söylemiştir, kendisi ise yalan söyleyenlerdendir.
  • Yusuf Suresi, 27. ayet: Yok eğer onun gömleği arkadan çekilip-yırtılmışsa, bu durumda kadın yalan söylemiştir ve kendisi doğruyu söyleyenlerdendir."
  • Yusuf Suresi, 28. ayet: Onun gömleğinin arkadan çekilip-yırtıldığını gördüğü zaman (kocası): "Doğrusu, bu sizin düzeninizden (biri)dir. Gerçekten sizin düzeniniz büyüktür" dedi.
  • Yusuf Suresi, 29. ayet: "Yusuf, sen bundan yüz çevir. Sen de (kadın) günahın dolayısıyla bağışlanma dile. Doğrusu sen günahkarlardan oldun."
Anlaşabilceğimizi sanmıyorum o yüzden gereksiz tartışmaya girmek istemiyorum.Olmuş bitmiş Allah'ın temize çıkardığı bir konuda böyle farazi şeyler yazıp çizmek Hz.Yusuf(A.S) 'a da bir hakarettir...Allah'ü Teala böyle buyurmuşken üstüne daha fazla laf söylemeye gerek yok.İyi geceler.Allah yanlışlarımızı görüp düzeltmeyi nasip etsin.

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Peygamberler aşığı(!) BirGün gazetesi kusura bakmasın da MİSVAK dergisi taşı gediğine koymuş.
Binlerce yıl önce Hz. Yusuf (a.s.) suçsuz olduğu apaçık belli olduğu hâlde yıllarca zindanda mahkum edildi.
Farkında mısınız, İstanbul Sözleşmesi bizi ileriye değil çağımızdan binlerce yıl geriye götürüyor.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Bizim insanımız mizahı da mizah yapmayı da zerre kadar anlamıyor. Kadının beyanı esastır durumuna gelirsek aşağıdaki videoda adam röportaj yapıyor üsluba dikkat ediyor kadın bağırıyor tehdit ettin diyor. Soruyorum bu tür kadınlar da varken kadının beyanı esastır hakim tarafından koşulsuz kabul edilsin mi ? Bir erkek olarak metrobüse binseniz böyle tuhaf bir bayan denk gelse beni taciz etti diye bağırsa dava açsa hakim kadının beyanı esastır diyerek suçsuz olan adamı mı cezalandıracak ?