Soru Mint XFCE 20+ LibreOffice 6.4+ 'dün Yerine 7.2 Nasıl Kurulur?

Bu konuyu okuyanlar

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Şu anda dizüstü bilgisayarımda Linux Mint XFCE 20+ kullanıyorum. İçerisinde LibreOffice 6.4+ varsayılan olarak kurulu fakat ben 7.2' ye yükseltmek istiyorum. Ancak 6.4' ten 7.2' ye nasıl yükselteceğimi bilmiyorum. Sanırım LibreOffice' in XFCE' deki yeni sürümüne bir sonraki Xfce sürümünde geçilecekmiş yanlış duymadıysam. Fakat ben şu anda LO 6.4' ü kaldırıp yerine 7.2 yüklemek istiyorum. Nasıl yapabilirim? Teşekkürler.

Çözüm
eğer 7.1.5' ten eskisine geri dönmek istersem ne yapmam gerekiyor?

Üç farklı şekilde yapabilirsin.

Birinci yol için önce ppa-purge paketini kur sudo apt install ppa-purge . Sonra aşağıdaki komutu çalıştır. PPA deposu otomatik olarak silinecek ve paketler varsayılan depodaki sürüme düşürülecek. Bu yöntem Linux Mint 20.x ve tüm Ubuntu 20.04 tabanı için kullanılabilir.

Kod:
sudo ppa-purge -d focal ppa:libreoffice/ppa

İkinci yol sadece Linux Mint'e özgü, aşağıdaki komutla LO PPA deposunu sil.

Kod:
sudo add-apt-repository -r ppa:libreoffice/ppa ; sudo apt update

Sonra Linux Mint'in Yazılım Kaynakları aracını aç. Bakım sekmesinden Dış paketleri sürümünü düşür seçeneğine...

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştır, bu şekilde LibreOffice PPA deposunu ekleyeceksin. Bu depoda şu an 7.1.5 sürüm var, yakın zamanda bu depoya 7.2.0 sürümü de eklerler ve güncellersin. PPA deposunu ekledikten sonra güncelleme yöneticisini aç, yenile butonuna tıkla ve gelen güncellemeyi kur.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Aşağıdaki komutu uçbirimde çalıştır, bu şekilde LibreOffice PPA deposunu ekleyeceksin. Bu depoda şu an 7.1.5 sürüm var, yakın zamanda bu depoya 7.2.0 sürümü de eklerler ve güncellersin. PPA deposunu ekledikten sonra güncelleme yöneticisini aç, yenile butonuna tıkla ve gelen güncellemeyi kur.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa
Teşekkürler oldu fakat eğer 7.1.5' ten eskisine geri dönmek istersem ne yapmam gerekiyor?

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
eğer 7.1.5' ten eskisine geri dönmek istersem ne yapmam gerekiyor?

Birinci yol için önce ppa-purge paketini kur sudo apt install ppa-purge . Sonra aşağıdaki komutu çalıştır. PPA deposu otomatik olarak silinecek ve paketler varsayılan depodaki sürüme düşürülecek. Bu yöntem Linux Mint 20.x ve tüm Ubuntu 20.04 tabanı için kullanılabilir.

Kod:

Kod:

Sonra Linux Mint'in Yazılım Kaynakları aracını aç. Bakım sekmesinden Dış paketleri sürümünü düşür seçeneğine tıkla ve tüm paketleri seçip, sürümü düşür.

Üçüncü yol için, aşağıdaki komutla PPA deposunu sil. Bu yöntem tüm Ubuntu tabanlılarda kullanılabilir.

Kod:

Sonra aşağıdaki komutla LibreOffice paketlerini kaldır.

Kod:
sudo apt-get purge libreoffice*

Sonra aşağıdaki komutla varsayılan depodaki sürümü kur.

Kod:
sudo apt install libreoffice libreoffice-gtk3 libreoffice-l10n-tr

Hepsi aşağı yukarı aynı kapıya çıkar.

Son düzenleme:
Çözüm

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92

Kod:

Kod:

Sonra Linux Mint'in Yazılım Kaynakları aracını aç. Bakım sekmesinden Dış paketleri sürümünü düşür seçeneğine tıkla ve tüm paketleri seçip, sürümü düşür.

Üçüncü yol için, aşağıdaki komutla PPA deposunu sil. Bu yöntem tüm Ubuntu tabanlılarda kullanılabilir.

Kod:

Sonra aşağıdaki komutla LibreOffice paketlerini kaldır.

Kod:
sudo apt-get purge libreoffice*

Sonra aşağıdaki komutla varsayılan depodaki sürümü kur.

Kod:
sudo apt install libreoffice libreoffice-gtk3 libreoffice-l10n-tr

Hepsi aşağı yukarı aynı kapıya çıkar.
Yardımların için teşekkürler. Kaydettim kodları. :)