Mint 20.1 Cinnamon kapanmama sorunu

Bu konuyu okuyanlar

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
Geçen gün dual boot yaparak Mint 20.1 Cinnamon kurdum her şey iyi ancak bilgisayarı her kapattığımda düz siyah bir ekranda takılı kalıyor hiç bir şey yok restart atarken sorun yok bir çözümü var mı? UEFI BIOS kullanıyorum ve öbür kurulu işletim sistemi Win10 belki lazım olur.

Sistemim;
İşlemci: Ryzen 5 2400g
Ekran Kartı: Vega 11 (İşlemcim APU)
RAM: 8gb

EDIT 1: Bazı yerlerde ekran kartı ile alakalı diye görmüştüm ve fglrx diye bir şey daha gördüm kurmam gerekir mi?

Mert Şefik

Profesör
Reaksiyon puanı
3,580
Geçen gün dual boot yaparak Mint 20.1 Cinnamon kurdum her şey iyi ancak bilgisayarı her kapattığımda düz siyah bir ekranda takılı kalıyor hiç bir şey yok restart atarken sorun yok bir çözümü var mı? UEFI BIOS kullanıyorum ve öbür kurulu işletim sistemi Win10 belki lazım olur.

Sistemim;
@Ram_kafasi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sistemim;
notmal kapatmak yerine
sudo shutdown denediniz mi

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
Linux Mint 20.1'in edge sürümünü kurmadıysanız, aşağıdaki komutla çekirdeği güncellemeyi deneyin ve sistemi yeniden başlatın.

Kod:
sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04

fglrx diye bir şey daha gördüm kurmam gerekir mi?
Fglrx desteği bitmiş bir sürücü, kesinlikle kurulmamalı. Sonra sisteminiz açılamaz hale gelebilir.

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
denemedim şimdi deneyeceğim
"poweroff" komutunda da sonuç aynı mı?

Linux Mint 20.1'in edge sürümünü kurmadıysanız, aşağıdaki komutla çekirdeği güncellemeyi deneyin ve sistemi yeniden başlatın.

Kod:
sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04

Fglrx desteği bitmiş bir sürücü, kesinlikle kurulmamalı. Sonra sisteminiz açılamaz hale gelebilir.
20.1 in Edge sürümünün kurulu olup olmadığını bilmemin bir yolu var mıdır?

OzgunPr

Asistan
Reaksiyon puanı
211
20.1 in Edge sürümünün kurulu olup olmadığını bilmemin bir yolu var mıdır?

20.1 edge sürüm çekirdek 5.8 ile geliyor, aşağıdaki komutun çıktısı 5.4 sürümü gösteriyorsa, yukarıda verdiğim komutu kullananın. Çekirdeği güncelledikten sonra sistemi yeniden başlatmalısınız.

Kod:
uname -r

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
20.1 edge sürüm çekirdek 5.8 ile geliyor, aşağıdaki komutun çıktısı 5.4 sürümü gösteriyorsa, yukarıda verdiğim komutu kullananın. Çekirdeği güncelledikten sonra sistemi yeniden başlatmalısınız.

Kod:
uname -r
Güncelledim teşekkürler