Mining zararlı mı

Bu konuyu okuyanlar

ghostsniper26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Biliyorsunuz ki bu aralar herkes yine bi ethereum gibi mining çılgınlığına başladı, benim de ekran kartım GTX 1060 6Gb biliyorum fazla verim alamam fakat merak ettiğim şey şu ki ekran kartlarının zarar görme sebebi bildiğim kadarıyla yüksek sıcaklıklarda %100 kullanımla uzun süre durmaları. Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen ve sizce günde 3-4 saat açsam ve fan hızlarını artırıp yaklaşık max 65 derecelerde tutsam sizce ekran kartı zarar görür mü? Kalan gün içinde oyundan çok video vb izliyorum max 1-2 saat daha oyun oynuyorum.

Bruh Moment

Asistan
Reaksiyon puanı
275
Biliyorsunuz ki bu aralar herkes yine bi ethereum gibi mining çılgınlığına başladı, benim de ekran kartım GTX 1060 6Gb biliyorum fazla verim alamam fakat merak ettiğim şey şu ki ekran kartlarının zarar görme sebebi bildiğim kadarıyla yüksek sıcaklıklarda %100 kullanımla uzun süre durmaları. Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen ve sizce günde 3-4 saat açsam ve fan hızlarını artırıp yaklaşık max 65 derecelerde tutsam sizce ekran kartı zarar görür mü? Kalan gün içinde oyundan çok video vb izliyorum max 1-2 saat daha oyun oynuyorum.
Boş saatlerinizde dediğiniz şekilde kullanırsanız hiçbir şey olmaz. Ekran kartları zaten oyun oynarken daha çok yıpranıyor.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Kartın ömrünü kısaltacaktır. mining kartınızı yoracak, 3-4 saat boyunca tam kapasite çalışacağından normal kullanıma göre ömrü kısalacaktır.

osos11

Asistan
Reaksiyon puanı
124
Mining işlemi için genellikle ekran kartının çekirdek frekansı ve gerilimi düşürülür. Bellek frekansı ve duruma göre bellek gerilimleri artırılır.
Çekirdek ya da çekirdeğe güç sağlayan bileşenler genelde arıza yapmaz. Arızaların çoğu bellek modüllerin de yaşanır.

Mining, ekran kartının çekirdeğini ve güç bileşenlerini oyuna göre daha az yıpratır. Bellek için aynısını söylemek mümkün değil. Eğer bellek modüllerinize hız aşırtma uygulamayacaksanız oyundan farkı olmaz kanaatindeyim.
Tavsiye olarak da Ethereum madenciliği ve Phoenix miner tavsiye ederim.

Ufak bir ekleme : Kartınızın bellek modüllerinde soğutucu olup olmadığını kontrol edin. Örnek olarak Asus Dual Rx580 de belleklere temas eden herhangi bir soğutucu (metal vs) bulunmuyor. Çekirdek soğuk olsa da bellek sıcakları üç haneli rakamlara ulaşabiliyor bu kartta.

furkan221635

Doçent
Reaksiyon puanı
461
Yanlış bilgilendirme yapmıyorum.

Oyun oynarken kartın kullanımı ve sıcaklığı stabil olmadığı için yıpranır. Ama stabil ayarlarda yapılan mining ekran kartını çok daha az yıpratır.
Haklı olabilirsiniz fakat bir oyuncuyla minerı karşılaştırdığımızda bence mining yapılan kart daha çok eskir. Ayrıca gtx 1060 ile yapilan 3 saatlik miningin 3-5 liradan fazla kazandıracağını düşünmüyorum. Yanlış bilgilendirmemi cahillime veriniz, bilmedigim konu hakkında konustum.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
Bu karttan karta değişiyor açıkçası. Cevap çok şahibeli, kimi kartlar aylarca tüm yükte çalışıyor, hiçbir sorun olmuyor. Kiminde de birkaç haftada kartta sıkıntılar oluyor. Ancak bahsettiğiniz şekilde ciddi sorunların olmayacağı yönünde düşüncelerim.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Ekran kartının ömründen yer tabiki. Mining için üretilmemis sonuçta bi de çok uzun zaman diliminde full çalışacak, 1 ay mining yapsan, belki 3 ay veya daha fazla oyun oynarsın o surede..

Bruh Moment

Asistan
Reaksiyon puanı
275
Haklı olabilirsiniz fakat bir oyuncuyla minerı karşılaştırdığımızda bence mining yapılan kart daha çok eskir. Ayrıca gtx 1060 ile yapilan 3 saatlik miningin 3-5 liradan fazla kazandıracağını düşünmüyorum. Yanlış bilgilendirmemi cahillime veriniz, bilmedigim konu hakkında konustum.
3 saatlik miningten para kazanmayı istemek saçma olur. Olsa olsa harçlık olur o paradan. ?

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Sürekli açık kalacak bilgisayar. Bence donanım ömrü işin püf noktası sıcaklıklar ile ilgili. Ekran kartını ne kadar serin tutarsan o kadar ömrü olur.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Konuyla ilgili yazım: Kişisel Bilgisayarda Mining Yapmak
Belki bir fikir oluşturabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ha bu arada gtx 1060 ile 3 saatlik mining 2TL bile kazandırmıyor. bknz:NiceHash - Leading Cryptocurrency Platform for Mining and Trading
Ben 3080 ile saatte 2tl anca kazanabiliyorum düşünün yani :)

Ekran kartının ömründen yer tabiki. Mining için üretilmemis sonuçta bi de çok uzun zaman diliminde full çalışacak, 1 ay mining yapsan, belki 3 ay veya daha fazla oyun oynarsın o surede..
7/24 çalıştırmayacak kartı

Kartın ömrünü kısaltacaktır. mining kartınızı yoracak, 3-4 saat boyunca tam kapasite çalışacağından normal kullanıma göre ömrü kısalacaktır.
3-4 saat oyun oynamaktan farkı olmayacaktır. Oyunlarda da kart tam kapasite çalışıyor ve daha yüksek frekanslarda çalıştığından daha sıcak çalışıyor.

3 saatlik miningten para kazanmayı istemek saçma olur. Olsa olsa harçlık olur o paradan. ?
Aynen öyle. Kendi yazımda da belirttiğim gibi bu işten para kazanmak için kişisel bilgisayarla yapmamak gerekiyor. Kişisel bilgisayarla ancak küçük miktarlarda yatırım amaçlı işler yapabilirsiniz.

Son düzenleme:

ghostsniper26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
benim sorum şu an aslında bütün gün mining yapmak değil de örneğin saat 10 da uyanıp 2 saat çalıştırıp 2 saat mola 2 saat çalışma tarzından günde max5-6 saat çalıştırmak ve bu sırada da msi afterburnerdan fanları ayarlayıp max sıcaklığı 65 lerde tutuyorum, bu sizce sıkıntılı olur mu ve para işinden evet pek getirisi yok fakat biraz denemek istiyorum aylık 20 tl bile olsa 1 defalığına bakmak istiyorum sizce ekran kartını dediğim gibi kullanırsam nerede nasıl bir problem çıkabilir

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
benim sorum şu an aslında bütün gün mining yapmak değil de örneğin saat 10 da uyanıp 2 saat çalıştırıp 2 saat mola 2 saat çalışma tarzından günde max5-6 saat çalıştırmak ve bu sırada da msi afterburnerdan fanları ayarlayıp max sıcaklığı 65 lerde tutuyorum, bu sizce sıkıntılı olur mu ve para işinden evet pek getirisi yok fakat biraz denemek istiyorum aylık 20 tl bile olsa 1 defalığına bakmak istiyorum sizce ekran kartını dediğim gibi kullanırsam nerede nasıl bir problem çıkabilir
65 derecede tutabiliyorsanız aynı oyunda ki gibi çalışıyor sanırım, birşey olmaz heralde nede olsa ısınmıyor. Fanlar %100 demi çalışıyor peki 65 derecede tutmak için.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Aynı benim gibi yapıyorsunuz. Hatta size tavsiyem power targeti düşürmeniz. Bu sayede hem daha az elektrik faturası gelecek hem de daha az ısınacak kart. İlgili yazımı zaten önceki mesajlarımda paylaştım. Oradan bakabilirsiniz.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Boş saatlerinizde dediğiniz şekilde kullanırsanız hiçbir şey olmaz. Ekran kartları zaten oyun oynarken daha çok yıpranıyor.
Yanlış bir bakış açısı. Oyundan oyuna değişir. CP 77 Ultra'da evet daha çok yıpranır ama CS:GO, Valorant gibi oyunlarda yıpranmaz bile.

ghostsniper26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
65 derecede tutabiliyorsanız aynı oyunda ki gibi çalışıyor sanırım, birşey olmaz heralde nede olsa ısınmıyor. Fanlar %100 demi çalışıyor peki 65 derecede tutmak için.
nasıl denk geldi bilmiyorum fakat bir ayar yaptım yaklaşık olarak 49 derecede 48, 65 derecede %65 fanlar çalışıyor ama herhangi bir yükselme yok hep 65 sabit,

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
nasıl denk geldi bilmiyorum fakat bir ayar yaptım yaklaşık olarak 49 derecede 48, 65 derecede %65 fanlar çalışıyor ama herhangi bir yükselme yok hep 65 sabit,
%65 ise iyi o zaman bence fanlarada yüklenmiyor. Çoğu kişinin oyumda ki değerleri gibi çalışıyor.

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Yanlış bir bakış açısı. Oyundan oyuna değişir. CP 77 Ultra'da evet daha çok yıpranır ama CS:GO, Valorant gibi oyunlarda yıpranmaz bile.
Bakış açısı doğru. Her oyun için geçerli değil sadece. Kişiden kişiye değişir bu. Şahsen benim de aklıma AAA oyunlar geliyor bu konularda. Daha çok hangi oyunu oynadığınıza göre değişir.

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
526
Ekran kartları mining için kullanıldığında kaynakları her saniyede maksimumda kullanır (bu konuda özel bir ayar var mı bilgim yok). Oyun oynarken sistemi zorlayan bir oyun oynasanız bile yükleme ekranlarında , menülerde ve bazı çizimi kolay sahnelerde kart yüzde yüz çalışmaz ve rahatlar. Standart kartlar uzun süre yüzde yüz kullanımda tabi ki daha çabuk bozulur. Yani elbette etkisi olur kartın ömrüne mining olayının.

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Ekran kartları mining için kullanıldığında kaynakları her saniyede maksimumda kullanır (bu konuda özel bir ayar var mı bilgim yok). Oyun oynarken sistemi zorlayan bir oyun oynasanız bile yükleme ekranlarında , menülerde ve bazı çizimi kolay sahnelerde kart yüzde yüz çalışmaz ve rahatlar. Standart kartlar uzun süre yüzde yüz kullanımda tabi ki daha çabuk bozulur. Yani elbette etkisi olur kartın ömrüne mining olayının.
Belki küçük bir sistemse kartlara sıvı soğutma uygulanabilir.

ghostsniper26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
peki ya her saat başı mola veirrsek karta ara ara büyük molalarla yani sanki değerleri bir oyun gibi kullanırmışçasına denersek zarar görür mü görürse neden görür

ghostsniper26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
mining bilgisayara neden zarar verir tam olarak açıklayabilir misiniz örn. uzun saatler yüksek sıcaklıklarda bütün çekirdek ve belleklerin kullanılması sonucu, ona göre mesela hepsini soğutabilip, tam kapasite oyunlardaki gibi molalı çalıştırırsak neden zararlı olur

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
mining bilgisayara neden zarar verir tam olarak açıklayabilir misiniz örn. uzun saatler yüksek sıcaklıklarda bütün çekirdek ve belleklerin kullanılması sonucu, ona göre mesela hepsini soğutabilip, tam kapasite oyunlardaki gibi molalı çalıştırırsak neden zararlı olur
Yeterli soğutmayı sağlayıp normal bir oyuncunun tek oturuştaki oyun süresine göre çalıştırmanın bir zararı olmadığını düşünüyorum. Mesela bende rtx 3080 var. gddr6x belleklerin 95 dereceyi geçmemesi gerekiyor sağlıklı çalışması için. Ben de fanları ona göre ayarlayarak 90 92 derece vram sıcaklığında çalıştırıyorum. Gpu çekirdeği 42 derece mesela. Mining esnasında gpu çekirdeği değil vram kullanılıyor ondan dolayı. Hwinfo64 yazılımıyla memory junction temp. kısmını kontrol ederseniz eğer onun ekran kartınızın bellek modülünün güvenli sıcaklığının altında kalmasına özen gösterin. Onun dışında üst düzey AAA oyunları oynamaktan farkı kalmayacaktır. Mesela 3080 ile Cyberpunk oynarken de vram sıcaklıkları 95 100 dereceleri görüyor. Cyberpunk oyununu bir oturuşta 1 saat de oynayabilirsiniz 3 saat de. O yüzden mesela cyberpunk oynamaktan bir farkı kalmıyor şahsen benim için. Çünkü ben de en fazla 2 saat aralıksız çalıştırıyorum. Sonra kapatıp dinlendiriyorum mutlaka. Gün içinde de maksimum 5 saat kadar çalıştırıyorum. Bu da bana 10tl gibi bir para getiriyor ve bunu bitcoin yatırımı olarak kullanıyorum. Bugünün 10tlsi kim bilir yarının kaç tlsi olur :)