Minik Zeynep Bebeğin Yakalandığı Kedi Miyavlaması Sendromu Nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Hakan Göçmez

Asistan
Katılım
11 Ocak 2017
Mesajlar
343
Reaksiyon puanı
24
Puanları
18
Yaş
32
OVOvLA.jpg


Dünyada 50 bin kişide bir görülen kedi miyavlaması sendromu, Eskişehir'de 5 aylık Zeynep bebekte tespit edildi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan haberler ile birlikte Türkiye'nin de yeni tanıştığı kedi miyavlaması sendromu için Sağlık Bakanlığı tarafından çalışmaların başlatıldığı belirtildi. Özellikle bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyen ve tedavi edilmesi gereken bu rahatsızlık için ailenin çağrısına Sağlık Bakanlığı yetkililerinden yanıt gelirken bebeğin sağlığına kavuşması adına gerekli yardımın yapılacağı belirtildi. Minik Zeynep bebeğe yapılacak yardım ile birlikte tedavisinin başarılı bir şekilde tamamlanması ve minik bebeğin kedi miyavlaması sendromunu yenerek yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için şu anda tüm Türkiye dua ediyor.

Kedi Miyavlaması Sendromu Nedir?

Bu haberlerin Türkiye'de Türkiye gündemde yer almasının ardından özellikle kedi miyavlaması sendromunun ne olduğu oldukça merak edilirken, konu ile ilgili tıbbi açıklama ESOGÜ Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Yararda’dan geldi. Coşkun Yararda yaptığı açıklamasında kedi miyavlaması sendromu teşhisi koyulan hastalarda kediler gibi tiz ve ince bir şekilde miyavlamaların görülebileceği söyledi.

Tedavi edilmemesi halinde zeka geriliği, uyku ve beslenme problemleri gibi pek çok farklı sağlık sorununun yaşanabileceğini söyleyen Doktor Coşkun Yararda, bu tip sağlık sorunu bulunan kişilerin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’de Zeynep bebekte kısa süre içerisinde bu sorunun teşhis edilmesi tedavi adına çok daha umut verirken, Coşkun Yararda tarafından yapılan açıklamalarda da doğru tedavi yöntemleri ile hastalığın atlatılabileceği ifade edildi.
 
Üst