Soru Milli Savunma Sanayi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz

Bu konuyu okuyanlar

Oyunhanem serkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet milli savunma sanayimiz şu anda çok ilerlemiş durumda kendi tankımızı kendimiz yapar hale geldik ve buradan milyonlarca kişi ekmek yemektedir buda türkiyenin kalkınıp ilerlemesi demektir evet siyasi düşünmezsek tarafsız gözle bakarsak takdir edilecek işler çıkartıyoruz Türkiyenin en ileri sektör şu an için tekstil gıda milli savunma ve dizi sektörü olarak gözüküyor peki sizin fikriniz nedir Türkiyenin en ileri olduğu sektör hangisidir sizce yeterince üretim yapabiliyormuyuz ileride Türkiyeden ne gibi beklentileriniz var istek ve dilekleriniz nelerdir
ekonomi de iyi olsa keşke

Oyunhanem serkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Abi vatandaşımız halkımızın çok güzel anlamlı istekleri var ama her şey 4 4 lük olur mu hayat biraz neşe biraz keder
abicim bak abd'ye çin'e adamlar askeri ekonomik siyasi açıdan süper güçler rusya da ekonomisini düzeltsen oda 4 4 lük bize bak daha bir mafyayı ellerinde tutamıyorlar kendime telefon bilgisayar almıyorum vergi ve dolardan.

meymuncuk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
132
evet dronla amerikayı fethetmeyi düşünün.
boşveeeeer ama şunu ekliyeyim, ekonomi iyi olmasa da olur azıcık da keder lazım diyen kişi trolldür, halkı fakirliği kabullenmeye itiyor.

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
evet dronla amerikayı fethetmeyi düşünün.
boşveeeeer ama şunu ekliyeyim, ekonomi iyi olmasa da olur azıcık da keder lazım diyen kişi trolldür, halkı fakirliği kabullenmeye itiyor.
Yokk öyle değil aslında kötüyü eksiği eleştirip iyiyi övmek gerekir kim memlekete hayırlı güzel bir iş yaparsa helal olsun güzel olsun diyip kim hayırsız şer kokan bir iş yaparsa ona da haram zehir zıkkım olsun demek lazım evet hep güzeli iyiyi isteyelim ama şükretmesinide her zaman bilelim

meymuncuk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
132
Yokk öyle değil aslında kötüyü eksiği eleştirip iyiyi övmek gerekir kim memlekete hayırlı güzel bir iş yaparsa helal olsun güzel olsun diyip kim hayırsız şer kokan bir iş yaparsa ona da haram zehir zıkkım olsun demek lazım evet hep güzeli iyiyi isteyelim ama şükretmesinide her zaman bilelim
halkin agzi koksun, sen dronla dünya lideri olacağız de.
dronla hava atarken böyle geliştik durmadık de,
halk sefilleşince şükret de.

yuh

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
halkin agzi koksun, sen dronla dünya lideri olacağız de.
dronla hava atarken böyle geliştik durmadık de,
halk sefilleşince şükret de.

yuh
Asıl trol var ya sen ve senin gibiler devlete 1 gram katkınız yok çapınızın ne olduğu belli değil şükürsüz niyetsiz insanlarsınız 24 saat kendinize ya sövdürür ya kötü laf ettirirsiniz ben burada teknolojiyi anlatıyorum sen de aç bir sayfa ekonomiyi anlat değerli kardeşim ama ne yazıkki çap olmayınca amaçta olmuyor ne yapalım adamlıkta insanlıkta herkesten beklenmiyor ancak oraya yazarsın iştee yuhhh ben başka şeyler yazardımda terbiyem müsade etmiyorr ben arabanın kornasına basimda sen üzerine alınıverde bir zahmet kenara çekil gölge etme ....

Oyunhanem serkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Asıl trol var ya sen ve senin gibiler devlete 1 gram katkınız yok çapınızın ne olduğu belli değil şükürsüz niyetsiz insanlarsınız 24 saat kendinize ya sövdürür ya kötü laf ettirirsiniz ben burada teknolojiyi anlatıyorum sen de aç bir sayfa ekonomiyi anlat değerli kardeşim ama ne yazıkki çap olmayınca amaçta olmuyor ne yapalım adamlıkta insanlıkta herkesten beklenmiyor ancak oraya yazarsın iştee yuhhh ben başka şeyler yazardımda terbiyem müsade etmiyorr ben arabanın kornasına basimda sen üzerine alınıverde bir zahmet kenara çekil gölge etme ....
kardeşim bak evet şükür etmeliyiz ama devlet halkını bollukta yaşatmalı yaşatmazsa o devlet devlet değildir sadece savunmaya önem göstererek halk bollukta yaşayamaz.
Devlet teknolojiyede önem vermeli ben büyüyünce bilgisaya mühendisi olmayı hedefliyorum Allahın izniyle olucamda ama kamuda çalışayım diyorum doğru dürüst atama vermiyor devlet özel sektör kovulursan ne zaman iş bulacağın belli değil ben bu halde istediğim mesleği bile seçemiyorum
devlet atama verseydi insanlar daha çok teknolojiye yönelecekti ama duruma bakki atama vermiyor.

Apple Lover

Profesör
Reaksiyon puanı
708
Savunma sanayisi olarak konuşursam biraz gerideyiz gibi ama daha yeni yeni kalkınmaya başladık ekonomi konusuna gelirsek bu konuda devlet çok kötü artık ülkede orta seviye diye bir grup kalmadı insanlar artık ya fakir ve zengin. Ben gerçekten halime çok şükrediyorum bazı insanların marketlik parası yok alım gücü çok düştü birde pandemi olayından sonra iyice battık kanal istanbul’u yapacaklarına paralarını buna harcayacaklarına kendi halkına fakirlere yardımlarda bulunsun böyle olmaz. Teknoloji konusuna gelirsek o abuk subuk vestel diye bir marka çıkardılar o markada bir halta yaramıyor zaten. Biraz gelişmemiz lazım kendi şeylerimizi üretmemiz gerek. Mesela trilyon tane şirket satışa çıkmıştı bu fırsatları değerlendirerek Apple gibi büyük şirketleri alabilirlerdi. İyi para getirirdi.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Yerli savunmada baya ilerledik bunun sonuçlarını Karabağ Harekatı, Libya'da ve Suriye'de terörle mücadele için yapılan harekatlardan öğreniyoruz. Bu kadar iyi olmasaydı 1960 LBJ mektubu gibi mesaj verirlerdi. Yalnız Hava ve Deniz çok az ilerleme var gibi geliyor Milli savaş uçağı Milli savaş gemisi Milli uçak gemisi yapmamız gerekiyor bunlar yapılırsa bana göre %100 yapmış sayarım.

meymuncuk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
132
basit çözümlerle bitebilecek çatışmalara militarist çözümlerle yaklaşıyorlar, neden:
çünkü birileri ordu çok iyi diyip oy versin diye.
gerçi o mesele de, neyse...

EwoksEndor

Doçent
Reaksiyon puanı
137
Eğer gerçekten tarafsız gözle bakabilselerdi Tayyip beyin sadece bu hizmetinin bile emsalsiz ve unutulmaz nitelikte olduğunu takdir edebilirlerdi. Fatih Sultan Mehmet'ten bu yana Türk ordusu hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Sade silahıyla değil, yeni oluşturulan sistemiyle de zaten saygın olan prestijini en üst seviyelere çıkarmıştır.
Bu savunma sanayi anlaşmalarının bir kısmı ecevit dönemdinde diğer kısımları ise tansu çiler hükümeti döneminde imzalandı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Evet milli savunma sanayimiz şu anda çok ilerlemiş durumda kendi tankımızı kendimiz yapar hale geldik ve buradan milyonlarca kişi ekmek yemektedir buda türkiyenin kalkınıp ilerlemesi demektir evet siyasi düşünmezsek tarafsız gözle bakarsak takdir edilecek işler çıkartıyoruz Türkiyenin en ileri sektör şu an için tekstil gıda milli savunma ve dizi sektörü olarak gözüküyor peki sizin fikriniz nedir Türkiyenin en ileri olduğu sektör hangisidir sizce yeterince üretim yapabiliyormuyuz ileride Türkiyeden ne gibi beklentileriniz var istek ve dilekleriniz nelerdir
Ne çok iyi ne çok kötü ortalama bir puan üretim adet bazında türk savunma sanayisi geri kalıyor ne yazikki yani büyük ölçekli siparişleri kaldıramaz üretiğimiz ürünler kadarda üretim teknolojiniz önemlidir işçilik gibi işçilik kısmında türk zekası çok yol kat etmiş durumda bu güzel ama asıl sıkıntı dediğim gibi adetli üretim kaldıramıyor alt yapılarımız yani orduyu kısa bir sürede silah donatamıyoruz bu ciddi bir problem üretim teknolojimiz ve üretim hatlarımızı güncellemeliyiz bunun dışında yapılan bazı projler bazen anormal düzeyde rant savaşı haline alınıyor nitekin türkiyenin üretitiği birçok askeri ürünü orta ve hafif sanayisi olan ülkeler rahatıkla üretiyor bu bahsettiğim ülkeler afrika ülkeleri veya küçük fakir devletler bizim hedefimiz büyük ise büyükleri baz almalıyız örneğim abd çin rusya AB gibi askerini hızlı bir şekilde donatan sanayi ve üretim kapasiteleri yüksek yapılara odaklanmalıyız her zaman yerli ve milli herşey destelenmelidir yerli ve millinin dışında sadece yerli olanlarda aynı desteği almalıdır . Lakin eleştir yaparken yanlışlar ve doğrular söylenmelidir ve söylenmesi gereklidir çünkü ancak hatanızın nereden olduğunu görerek düzeltebiliriz
Mesaj otomatik birleştirildi:

basit çözümlerle bitebilecek çatışmalara militarist çözümlerle yaklaşıyorlar, neden:
çünkü birileri ordu çok iyi diyip oy versin diye.
gerçi o mesele de, neyse...
Orta doğuya sınırı olan bir ülkede yaşıyorsun cevremizdeki herkez bizden ya toprak istiyor yada topraklarımız elegeçirmek için plan yapıyor suriye hatayı istiyor kürtler ayrı devlet istiyor ıraklılar toprak talep ediyor iran t.c amerikayla savaşsında bizde t.c yardım ediyoruz ayağına alalım ermeniler sözde soykrım iddiaları ile bizden toprak talep ediyor ezdiler ve süryaniler keza yunanlılar adalara çöktü daha sayayım istiyorsan tabikide ordun güçlü olmak zorunda.Sen sanıyor musun amerikayı güçlü yapan sadece tek şey para ve politik güç amerikayı caydırıcı yapan sadece bunlar değil aynı zamanda ordusu anladın mı

Son düzenleme:

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
savunma sanayii alanında önemli projeler yürüten uçak, helikopter, insansız hava aracı ve uydu gibi uzay sistemleri geliştiren TUSAŞ
Türk Havacılık Uzay Sanayii A.Ş

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
abicim bak abd'ye çin'e adamlar askeri ekonomik siyasi açıdan süper güçler rusya da ekonomisini düzeltsen oda 4 4 lük bize bak daha bir mafyayı ellerinde tutamıyorlar kendime telefon bilgisayar almıyorum vergi ve dolardan.
Bu dediklerini yapmak öyle 1 2 yılda olacak iş değil Osmanlı zamanında çok geri kaldık hemde baya baya geri kaldık

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
HAVELSAN TORAKS (Torpido Atış Kontrol Sistemi) HAVELSAN tarafından yerli ve özgün bir sistem olarak geliştiriliyor

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde (SBTÜ), medikal, savunma, havacılık ve otomotiv sanayinde kullanılan süper alaşımları üreten yüzde 100 yerli cihaz geliştirildi

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Türkiye'nin savunma sanayindeki lider kuruluşu ASELSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen MİDAS-3, ENGEREK-2, CATS Elektro-Optik Sistemi, ASELFLIR-500 ve yeni geliştirilmiş insansız kara, hava ve deniz araçları IDEF'21'de ilk kez sergilenecek.

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Yavuz göreve hazır: Terör inlerini dakikada altı kez vuracak MKE, araç üstünde taşınabilen obüs projesinde başarıya ulaştı. Göreve hazır hale getirilen Yavuz obüsü sistemindeki yetenekleriyle göz dolduruyor.

Alex4883

Doçent
Reaksiyon puanı
255
Potansiyelimiz aşırı yüksek. Ama halkın %80'i bunu anlayamayacak kadar aptal ve zeki gençeli türkiye kaybediyor. Gençler diğer ülkelerde biraz saygı ve imkan bulunca zaten bu ülkeye bir daha dönmüyor.