Soru Milli Savunma Sanayi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz

Bu konuyu okuyanlar

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Evet milli savunma sanayimiz şu anda çok ilerlemiş durumda kendi tankımızı kendimiz yapar hale geldik ve buradan milyonlarca kişi ekmek yemektedir buda türkiyenin kalkınıp ilerlemesi demektir evet siyasi düşünmezsek tarafsız gözle bakarsak takdir edilecek işler çıkartıyoruz Türkiyenin en ileri sektör şu an için tekstil gıda milli savunma ve dizi sektörü olarak gözüküyor peki sizin fikriniz nedir Türkiyenin en ileri olduğu sektör hangisidir sizce yeterince üretim yapabiliyormuyuz ileride Türkiyeden ne gibi beklentileriniz var istek ve dilekleriniz nelerdir

Reaksiyon puanı
10,324
Eğer gerçekten tarafsız gözle bakabilselerdi Tayyip beyin sadece bu hizmetinin bile emsalsiz ve unutulmaz nitelikte olduğunu takdir edebilirlerdi. Fatih Sultan Mehmet'ten bu yana Türk ordusu hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Sade silahıyla değil, yeni oluşturulan sistemiyle de zaten saygın olan prestijini en üst seviyelere çıkarmıştır.

AbdulkadirGUNAY

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Hala bir yerli uçağımız yok, zannediyorum bunun için ciddi bir mühendislik birikimi gerekiyor bu bir eksik. Ama Savunma sektöründe ülke içerisinde ve Dünya genelinde iyi bir yerdeyiz sanırım. (S)İHA üretemeyen ülkelerde var. Ama kesinlikle şu andakinden daha iyisini yapabilirdik diye dşüüyorum daha fazla potansiyelimiz var. Dizi sektörü konusuna hiç girmeyelim bence. ?

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
Iyi ama daha iyisini de olmayı diliyorum.. avatar dizisindeki gibi robotlar üretilmesi gerekiyor...

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,933
Evet milli savunma sanayimiz şu anda çok ilerlemiş durumda kendi tankımızı kendimiz yapar hale geldik ve buradan milyonlarca kişi ekmek yemektedir buda türkiyenin kalkınıp ilerlemesi demektir evet siyasi düşünmezsek tarafsız gözle bakarsak takdir edilecek işler çıkartıyoruz Türkiyenin en ileri sektör şu an için tekstil gıda milli savunma ve dizi sektörü olarak gözüküyor peki sizin fikriniz nedir Türkiyenin en ileri olduğu sektör hangisidir sizce yeterince üretim yapabiliyormuyuz ileride Türkiyeden ne gibi beklentileriniz var istek ve dilekleriniz nelerdir
Geçmişe dönüp baktığımızda bu konuda ilerlememiz çok açık, ancak çok daha fazla ilerlememiz lazım. SİHA konusunda iyiyiz ancak onun bile kamera donanımı kanadalı şirkete aitmiş bunu kısa sürede çözdük ama bu gibi projelerde tamamen yerli olmalıyız. Mesela tank motor sorunu devam ediyor halen seri üretime girmedi, Milgem projesinde gemi yapıyoruz ancak kendi sistemlerimiz olsa bile en önemli donanımlar yine ithal, Atak helikopter biliyorsunuz italyan lisanslı tek başımıza ihraç yapamıyoruz vb. sorunlarımızda yok değil

emin:)

Profesör
Reaksiyon puanı
1,124
Hala bir yerli uçağımız yok, zannediyorum bunun için ciddi bir mühendislik birikimi gerekiyor bu bir eksik. Ama Savunma sektöründe ülke içerisinde ve Dünya genelinde iyi bir yerdeyiz sanırım. (S)İHA üretemeyen ülkelerde var. Ama kesinlikle şu andakinden daha iyisini yapabilirdik diye dşüüyorum daha fazla potansiyelimiz var. Dizi sektörü konusuna hiç girmeyelim bence. ?
Yapım aşamasında olan bir sihamız var.Uçak ile aynı kabiliyette.Neredeyse uçakla aynı özellikleri taşıyor.

emin:)

Profesör
Reaksiyon puanı
1,124
belki vardır ? ben akkuyu nükleer santralinin sadece elektrik enerjisi üreteceğini düşünmüyorum :)
Tek ben böyle düşünmediğime sevindim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam sizce bu konuda böyle ilerlersek.Selçuk bayraktara Suikast olabilir mi?

Hocam sizce bu konuda böyle ilerlersek.Selçuk Bayraktara Suikast olabilir mi?

erenalisen

Doçent
Reaksiyon puanı
526
abo varsa çok güzel olur :D (bence)
varsa da söyleyemeyiz çünkü şuan dünyada sözde kanun var nükleer silahlardan arınıyor tüm ülkeler ve nükleer silah üretmek yasaklanmıştı ama ne hikmetse sadece amerika ve rusyaya bu yasak yok :) bizde varsa da söylenmemesi gerek biz bile bilmeyelim sadece devlet bilsin

Reaksiyon puanı
5,146
varsa da söyleyemeyiz çünkü şuan dünyada sözde kanun var nükleer silahlardan arınıyor tüm ülkeler ve nükleer silah üretmek yasaklanmıştı ama ne hikmetse sadece amerika ve rusyaya bu yasak yok :) bizde varsa da söylenmemesi gerek biz bile bilmeyelim sadece devlet bilsin
tamamdır reis yasak olduğunu bilmiyordum :)

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Göktürk-1 uydusu, 5 Aralık 2016’da uzaya fırlatıldı Türkiye'nin uzaydaki 6. aktif uydusu Göktürk-1 Projesinin amacı askeri istihbarat yüksek görüntü alan kontrolü, kaçak takibi hasar tespiti, veri üretimi gibi pek çok sivil faaliyet alanında görüntü

Reaksiyon puanı
1,768
Öncelikle motorculara söyliyim herşeyi tak diye yapmak kolay mı :D ve bu aralar 3-5 motor da çıktı. Savunma sanayiinden dediğin gibi çok ekmek yiyen var savunma sanayii konulu YT kanalları yüzbinlerce aboneli hale geldiyse durum zaten ortada :) savunma sanayii de ki bilgi birikimlerimizi keşke hizmet sektörüne döksek çok iyi olur ama önceliği tamamen savunmaya vermiş durumdayız. İktidar değişir de yeni gelenler ile birlikte savunma sanaii den daha az haber alırsak olay çıkar ben söyliyim :D zaten muhalifler birçok projeyi durduracağını söylemişti parti kadrosundan da yalanlama olmadı birde imamoğlu nun yerli muadili varken yurt dışından solunum cihazı alması zaten tüm durumu özetliyor... (Daha çocuğum o yüzden parti tutmuyorum yanlış anlaşılmasın. Gerçi parti tutma olayı 10 yaşında ki çocuğa kadar düşmüş ama olsun) ne diyim inşAllah yeni bir iktidar gelirse projeleri durdurmaz yoksa çok zarara gireriz tam bu konuda hızımızı yakalamışken

Hocam sizce bu konuda böyle ilerlersek.Selçuk Bayraktara Suikast olabilir mi?
Artık iş selçuk bayraktarı aştı yüzlerce mühendisimiz de aktif görevde. Selçuk bayraktara eğer 2010 öncesi bir zarar gelmediyse şimdi hiç gelmez ki MİT de sıkı takip ile koruyordur

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, Türkiye'nin 1000 beygir gücündeki ilk motor ve çapraz tahrikli transmisyonu Utku’nun çalıştırmasının başarılı şekilde gerçekleştiğini bildirdi

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
ROKETSAN tarafından taarruz helikopterleri için geliştirilen tank savar füze sistemi umtas yerli helikopter T129 ATAK ve yerli insansız hava aracı BAYRAKTAR'da kullanılıyor

Robert Grenee

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
971
Bizim madem milli savunma sanayimiz bu kadar güçlü neden pkk gibi terör örgütleri yok olmuyor madem bu kadar güçlüyüz salalım bordo berelileri onlar halletsin bitsin :D

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,678
Bizim madem milli savunma sanayimiz bu kadar güçlü neden pkk gibi terör örgütleri yok olmuyor madem bu kadar güçlüyüz salalım bordo berelileri onlar halletsin bitsin :D
Bitiriyoruz yeniden ürüyorlar be kral, hatta Amerika açık açık terör örgütlerine destek sağlıyor ama dünyanın sesi çıkmıyor buna, çok vahim bir durum.

Robert Grenee

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
971
Bitiriyoruz yeniden ürüyorlar be kral, hatta Amerika açık açık terör örgütlerine destek sağlıyor ama dünyanın sesi çıkmıyor buna, çok vahim bir durum.
Sesimiz kısılmaya devam ediyor her geçen gün, önceki yıllarda ermeni soykırımını kabul eden ülkeler çok az iken şimdi avrupa ülkeleri amerika kanada vs. ermeni soykırımını tanıyor, bu ufak bir örnek sadece, pkk lılar çıkıp türkler bize soykırım uyguladı deseler kabul edecekler yani :D