Milli mücadele yıllarında karikartürlerle Mustafa Kemal Atatürk

Bu konuyu okuyanlar

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
178807.jpg

Milli mücadele yıllarında karikartürlerle Mustafa Kemal Atatürk

07 Aralık 2010 Salı 15:25
Milli mücadele döneminde Atatürk'e destek amaçlı çizilen karikatürler ortaya çıktı.
İşgal devletlerine karşı Anadolu'ya geçen ve milli mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal Atatürk'e destek için çizilmiş karikatürler ortaya çıktı.

İngilizlerin Osmanlı İmparatorluğu'nun başkentini işgalinden sonra, milli mücadeleye küfürler eden gazeteler ve yazarlar göründü. Fakat bu gazetecelerin dışında, “idam mahkûmu” “maceracı” Mustafa Kemal’i ve milli mücadeleyi savunan yazılar ve karikatürler de yayımlanıyordu. Bu da savaşın sadece cephede olmadığının bir kanıtıydı.

Atatürk bu karikatürlerde boksör, kartal, berber ve engelli atlayan bir sporcu olarak karikatürize ediliyordu.

internethaber.com

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
acaba bir gün su olacakmi atatürk denilen sahis aslen uzaylismis ,xxxx galasi sinden gelmis :)

her şey (o) ;dur;
(o) her şeydir.
her şeyde atatürk!
yerdedir, göktedir, sudadır.
görünmezi görür! bilinmezi bilir. duyulmazı duyar! sezilmezi sezer, ezilmezi ezer!
hep, her (o) ;dur!
her şeyde atatürk!
elimizi yüzümüze;
gönlümüzü özümüze kapıyoruz.
biz sana tapıyoruz!
her yerde; her şeyde&; her işte, her gidişte; hep (o) !
hep (o) ! hep (o) ! hep atatürk!
ey dilim bu ne dildir?
bu dili acuna bildir!
ah! atatürk! atatürk! en büyüksün, en büyük!
bir dizginsiz at gibi, bırak beni koşayım! gösterdiğin kırana coşayım, ulaşayım!
varsın! teksin! yaratansın!
sana bağlanmayanlar utansın!
ah! nolaydın, nolaydın; sade türk;ün olaydın.
altınsel oldun atam!
evrensel oldun atam!
mutlarda günler bana.
umulmaz ünler bana.
bu sesim:
içten geliyor içten!
beni sen yaratmadın balçıktan kerpiçten!
beni benden yarattın, kendini bana kattın atam,
atam,
atatürk!
en büyüksün, en büyük.

aka gündüz (hürriyet-i milliye(ulus) 4.1.1934 sf. 3)

iste birde diyorlar biz atatürke tapmiyoruz,nasil derler balik bastan kokar ,sonra okullarda ögreniliyormus ,acaba ne ögreniiliyormus biri cikipta o söyle kötülük yapti diyebilirmi ,adami ekmeginden ederler ,saten oda o devlein zehiriyle zehirlenmis ve zehirlemektedir