Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Riskin olmadığı kademelerde okulları açarız

Bu konuyu okuyanlar

Didem Ergin

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,343
Bakan Selçuk, "Okullarımızı 21 Eylül'de açma çabasındayız" diyen Selçuk, "2 bin denetmen eğitildi. Hazır olan okullara 'Okulum temiz belgesi' veriliyor. Tüm koşulların simülasyonunu yaptık. Okulların öz değerlendirme yapmasını da istiyoruz. Bu bir süreç ve sürdürülebilirlik çok önemli. Velilerimize nasıl destek olabileceğimizi de planlıyoruz" ifadesini kullandı.

Selçuk, şöyle devam etti: "21 Eylül'de ders zili çaldığı zaman bir okulun hangi mekanında ne yapacağız, nasıl yapacağız, hangi davranışlar ortaya koyulacak, servis araçları için hangi kurallar geçerli bunlar için ayrı simülasyonlar yaptık. Bütün okullarımızda okulun temiz belgesinin alınabilmesi için altyapı hazırlamaktı" dedi.

2 bin denetmen görev alacak
Okullarda 2000 denetmenin görev alacağını belirten bakan Selçuk, "Okulların temiz olmasını, hijyen denetiminin sağlıklı yapılmasını teşvik etmeye çalışıyoruz" dedi.

"Çok aşamalı bir çalışmayı sürdürürken farklı değerlendirmelerde yapılıyor" diyen Selçuk, şöyle devam etti:

"Diyelim ki okul bu belgeyi aldı. Bitmiyor. Sürdürülebilirlik çok önemli. Okulun sürekli olarak temiz kalması hususunda çalışmalar yapılıyor. Bunu takip etmek için de bir yazılım hazırladık. Tüm okulların hangi durumda olduğunu takip etmek söz konusu. Dezenfektan ve maske temini de söz konusu."

"Okullar açılmadığında öğrencilerin öğrenme kayıpları nereye evrilecek, bizleri hangi riskler bekliyor, velilere yönelik ne tür çalışmalar yapmalıyız, bunları düşünüyoruz. Hangi okulumuz hazır bunlara bakacağız" diyen Selçuk, "Çocuklarımızın okul özlemini gidereceği günlere hasretiz. Bu çalışmalar konusunda bütün Türkiye'nin büyük bir hazırlık içinde olduğunu söylemekten memnuniyet duyarım" ifadelerini kullandı.

ugureryavuz

Müdavim
Reaksiyon puanı
430
kendilerine sıkarlar açarlarsa vaka bir anda artar ve durdurulamaz

HarunBey

Asistan
Reaksiyon puanı
324
Peki niye ilk önce 1. Sınıf ile 2. Sınıf açıldı onu anlamıyorum onlarda hiç virüs bulaşmıyor mu hem daha tedbirsiz olurlar maskelerini takmazlar daha çok sosyalleşirler.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
1 sene daha evde kalırsak biteriz. Çocuklar zaten patlamaya hazır bomba gibi

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Özel okullarda okuyan insanlar para veriyor boş yere... bu olaya da çözüm bulunmalı

Bir çoğu karşılığını güzel verdi. Bir kaç arkadaşımın çocukları uzaktan 1e1 olmak şartı ile günde 4-5 saat eğitim aldılar. Bizimkiler gibi tekrarlı Eba'dan değil.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
gitmicem ziya miya anlamam ben.

Reaksiyon puanı
3,027
İstanbul'un yüksek risk alanlarından birinde yaşıyorum yakınımda hastane var :D Bu gidişle liseyi yatarak bitireceğim.

lotusadana

Doçent
Reaksiyon puanı
220
Öğretmenler yazlıklarda, memleketinde veya tatil için bir yerlerde.
Önümüzdeki hafta 5 günlüğüne bu kişileri okullara toplayıp günde 3-4 saat toplantı salonunda tutarlarsa, okullar açıldığında sağlam öğretmen bulamazlar.