Microsoft'un Sosyal Ağı Socl Nasıl Kullanılır - SDN

octavarium

Doçent
FUSE Labs tarafından geliştirilen, Microsof’un öğrencilere yönelik hazırladığı sosyal ağı “socl”ı her yönüyle inceliyorum. Socl’a dair tüm merak edilenler bu incelemede…


Nedir bu So.cl?

Microsoft, socl adını verdiği -social olarak telaffuz edilen- öğrencilere yönelik sosyal ağını; “FUSE Labs tarafından geliştirilen, öğrenme amaçlı sosyal aramanın olanaklarını keşfetmeye odaklanmış bir deneysel araştırma projesidir” şeklinde tanımlıyor. Kısaca “Öğrenme amaçlı, web tarama ve arama ile sosyal paylaşımı birleştiren bir sosyal ağ olarak belirtilen socl’ın öne çıkan özellikleri ise;


- So.cl öğrencilerin çalışırken, ilgilerini çekecek web sayfalarını bulmaları ve paylaşmaları şeklinde yardımcı olmak amacıyla sosyal ağ ve aramayı birleştirmesi,

- Etkileşim ve birliği korumak için, So.cl zengin medya paylaşımları ve “video partileri” aracılığıyla videoların gerçek zamanlı paylaşımını sağlaması.Neden Öğrenciler?

Socl’ın neden öğrencilere yönelik bir sosyal ağ olduğu en çok merak edilen sorulardan biri. Microsoft, hedef kitlesi olarak öğrencileri belirleme nedenini şöyle açıklıyor: “Çevrimiçi sosyal davranışın geleceği hakkında daha fazla şey keşfetmek ve geliştirmek için öğrencilerin en iyi hedef kitlesi olduğunu hissediyoruz. Bilgi alışverişi için sosyal ağ ve arama araçlarını kullanmaya odaklanan üniversitelerdeki kursların sayısına, özellikle de üniversitelerin içindeki Bilgi Okullarına hayran kaldık.”


Şimdi, dilerseniz arayüz ve ayarları da tanıyarak socl’a yavaştan giriş yapalım:


Nasıl bir şey bu So.cl?


  • Arayüz :Oldukça sade bir tasarıma sahip olan Socl, Twitter’daki gibi “Takip Etme” sistemi ile işliyor, kullanımı da oldukça basit. Ara paylaş özelliği ile diğer sosyal ağlardan ayrılan sitede sizleri nasıl bir arayüz bekliyor, bir bakalım:


- Welcome: Hoşgeldiniz! sekmesinde yeni kullanıcılara yönelik videolu anlatımlar yer alıyor.

- Feed: Herkesin, takipçilerinizin ve kendinizin paylaşımlarını, sohbetlerinizi kısacası Socl’da ne olup bittiğini buradan görüyorsunuz.

- Search: Socl’ı diğer sosyal ağlardan ayıran en önemli özellik olan arama özelliğine buradan erişebiliyor, çeşitli kategorilerde arama yapabiliyorsunuz. Tahmin edeceğiniz üzere sitede Bing arama motoru kullanılıyor.

- Video Parties: Video partileri adındaki özellik ile bir video oluşturup -takipçilerinizi de davet ederek- birlikte izleyebiliyorsunuz.

- Tags: Gönderilerinize eklediğiniz etiketleri düzenlendiğiniz bölüm.

- Following/Followers: -Twitter’dan da alışık olduğunuz- Takip ettiğiniz kişileri ve Takipçilerinizi gördüğünüz bölüm.


  • Ayarlar :
Ayarlar bölümünde diğer sosyal ağlardan farklı seçenekler ile karşılaşıyoruz. Bunlar;

- Bildirimler: Hangi bildirimleri, ne zaman, e-posta yolu ile alacağınızı belirlediğiniz bölüm.
- Gizlilik: So.cl geçminizi sistemden temizlemenizi (yorumlar, etiketler, beğeniler) ve hesabınızı silmenizi sağlayan bölüm.
- Arama Sağlayıcısı: Varsayılan arama sağlayacınızı So.cl olarak değiştirmek istiyorsanız bu bölümden ayarlayabiliyorsunuz.


Arayüz ve ayarlar bölümünü de kısaca tanıdıktan sonra şimdi dilerseniz so.cl’ın derinliklerine inelim:

Socl’a Katıl :

Şu an test sürecinde olan, ilk aşamada yurtdışındaki seçili okullardaki (Washington Üniversitesi, Syracuse Üniversitesi ve New York Üniversitesi) kişilerin kullanıma açılan So.cl’a aynı zamanda FUSE Labs araştırma topluluğundaki herkes katılabiliyor.
Davetiye sistemi ile katılabildiğiniz so.cl, Facebook hesabınız ile entegre şekilde çalışıyor. Bu yüzden Facebook hesabınız yoksa bu sosyal ağı kullanamıyorsunuz. Verilen davetiye sayısının da oldukça sınırlı olduğunu belirterek, nasıl üye olacağınızı ve davetiye göndereceğinizi videomuzu izleyerek öğrenebilirsiniz:

[video=youtube;LwQooKN5p7o]http://www.youtube.com/watch?v=LwQooKN5p7o[/video]


Ara ve Paylaş :

Socl’ın sosyal ağ ve aramayı birleştirdiğini belirtmiştik. Arama kutusunun çok fonksiyonal olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki arama kutusundan arama yapmanın yanında durumunuzu güncelleyebiliyor, arama kutusuna yerleştirilen simge ile gizlilik ayarını da yapabiliyorsunuz. Bir resim veya video paylaşacağınız zaman arama kutusunda yazıp paylaşıyorsunuz. Tahmin edeceğiniz üzere Bing arama motorunu kullanıyor. Nasıl arama yapacağınızı ve paylaşımda bulunacağınızı videomuzu izleyerek öğrenebilirsiniz:

[video=youtube;DPBdyfMzrX4]http://www.youtube.com/watch?v=DPBdyfMzrX4[/video]


Video Partileri :

Video partileri oluşturarak, videoları arkadaşlarınızla birlikte izleyebilir, sohbet edebilirsiniz. Bu özelliğin nasıl kullanıldığını ise videomuzu izleyerek öğrenebilirsiniz:

[video=youtube;VqEI0CTxymI]http://www.youtube.com/watch?v=VqEI0CTxymI[/video]


Gizlilik :

Socl’da gizlilik ayarlarını yapılandırmak oldukça basit. “Herkese açık” ve “Özel“ olarak sadece iki seçenek konulduğunu göreceksiniz. Bunun haricinde Hesap Ayarlarında So.cl geçminizi temizlemenizi ve hesabınızı silmenizi sağlayan seçenekler de mevcut.


Socl hakkında yazacaklarım bu kadar… Sonuç olarak; diğer sosyal ağlardan oldukça farklı olan socl’a mutlaka gözatmanızı tavsiye ederim. ( Davetiye için bana twitter’dan ulaşabilirsiniz. )

Socl'a bu adresten ulaşabilirsiniz: http://so.cl

Yazar: Erkan Calp
Twitter Adresi: Erkan Calp Twitter'da
 

turgutreisfb

Profesör
bu tekelci microsoftun yaptığı site mozillada chrome da fln açılmaz kesin açılsada daha hızlı bir deneyim için ie yi seçin yazılarından geçilmez istmemem ben almıyım
 

re13el

Dekan
video partilerde ileri-geri sarma ve ya durdurma gibi özellik bulamadım :) dğer yandan güzel yapmışlar arama odaklı .
 

re13el

Dekan
Partideki herkes aynı anda aynı videonun aynı sahnesini izleyebilsin diye , o özellikleri koymamış olabilirler :)
tamam ama tek başıma izlerken koysalardı bari birde paylaştığımız videolar için ayrı sekme değilde facebook gibi aynı sayfa üzerinden açsa iyi olurdu.
tabi şu an beta sürümü zamanla geliştirirler.
tek temennim facebook ve twitterdaki gibi saçma yazıların yazılmaması bu ağıda batırmasınlar :D
 

mazula

Üyecik
tamam ama tek başıma izlerken koysalardı bari birde paylaştığımız videolar için ayrı sekme değilde facebook gibi aynı sayfa üzerinden açsa iyi olurdu.
tabi şu an beta sürümü zamanla geliştirirler.
tek temennim facebook ve twitterdaki gibi saçma yazıların yazılmaması bu ağıda batırmasınlar :D

Bu tür geliştirme önerilerini Feedback yoluyla iletebilseydik çok güzel olurdu :)
Mesela google+ Beta'dan çıkmasına rağmen Feedback butonu mevcut. Birisi Bu Microsoft yetkililerini uyarsın :D
 
Üst