Microsoftun günahları + Hataları >>

Bu konuyu okuyanlar

istanbultelekom

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Burada hem fsfnin verdiklerini hem kendiminkileri ekliyeceğim.

1. Eğitimle Etkileme: Bugün, bilgisayarla eğitim gören çocuklardan çoğuna bir tek şirketin ürününü kullanmaları öğretiliyor: Microsoft yazılımı. Microsoft, eğitim bölümleri yanına çekebilmek için lobicilik ve pazarlamaya büyük paralar harcamaktadır. Eğitim, bir şirketin kendi tekelini aşılama yolu değil, bilgisayarların gücünü kullanarak özgürlük aşılama anlamında olmalıdır.

1. Mahremiyete Tecavüz: Microsoft, Windows Genuine Advantage (Windows Orijinal Ürün Avantajı) gibi isimlendirilen yazılımlar kullanarak kullanıcı sabit disklerinin içeriklerini kontrol edebilmektedir. Lisans anlaşmaları, kullanıcıların Windows'u bu tür sorunlara karşı uyarılara bakarak kabul etmelerini talep etmektedir ki Microsoft, bunu uyarısız yapmanın doğru olduğunu iddia etmektedir.

1. Tekel Davranışı: Neredeyse her bilgisayar Windows önyüklemeli olarak satışa sunulmaktadır, üstelik başka seçenek bırakılmadan. Microsoft donanım satıcılarına, kullanıcılar aksini isteseler dahi, Windows'a bağımlı ürünler satmaları konusunda baskı yapıyor. Hatta diğer işletim sistemlerine olanak verse dahi Windows'u birincil olarak kullanmalarına zorluyor.

1. Bağımlılık: Microsoft, düzenli bir şekilde eski Windows ve MS Office sürümlerine desteği sonlandırarak kullanıcıları güncel sürümlere yükseltmeye ve donanımlarını yenilemeye zorluyor. Birçok insana göre bu zorlama, yeni Windows sürümünün gereksiz donanım ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için çalışan bilgisayarlarını çöpe atmak almanına geliyor.

1. Standartları Kötüye Kullanmak: Microsoft, belge biçimlerinde özgür standartlar kullanılmasını engellemeye çalışıyor. Çünkü OpenDocument biçimi gibi özgür standartlar, patent yoluyla kullanıcılar üzerinde oluşturdukları kontrolünü tehdit etmektedir.

1. Dijital Kısıtlama Yönetimini Güçlendirme (DRM): Windows Media Player için büyük medya şirketleriyle gizli anlaşmalar yapıyor ve sadece Microsoft ürünleri üzerinde kopyalama ve oynatmaya izin veren kısıtlama getirmeye çalışıyorlar. Örneğin, NBC'nin isteğiyle, insanların televizyon gösterilerini kaydetmek kanuni hakları olduğu halde Windows kullanıcılarını engelleyebilmektedir.

1. Kullanıcı Güvenliğini Tehdit: Windows'un güvenlik açığı, virüs yayılımını engelleyememek ve kullanıcıların bilgisayarlarına kötü amaçlı olarak uzaktan ulaşılabilmesi ile ilgili uzun ve kötü bir tarihi var. Yazılım kapalı olduğu için tüm kullanıcılar Microsoft'un bu problemi çözüp çözmemesine bağımlı. Oysa Microsoft, kullanıcılarının değil kendi güvenliğiyle ilgileniyor.

1. Diğer sistemleri kötüleme:Microsoft bestbuy çalışanlarına verdiği eğitimde linuxu yerin dibine sokmuş verdiği eğitimi şu adresten görebilirsiniz: http://shiftdelete.net/microsoft-linuxa-saldiriyor-14192.html

2. Sadece kendini hisettirme:Çevrenize linux ve macos'u(oda bunların kurbanı) sorun kimse bir şey bilemeyecek.Bilgisayar biliyorum diyenler ise windows bilendir.

1. Şartlandırıyoruz: Windows 7 kullanan arkadaşlar win7nin çok iyi olduğunu düşünür.Aslında microsoft bizim kafamızı şişirdiği için iyi olduğunu söyler.

1. Hatam var ve bilgim var ama lisans engeli var:Kendiniz bu hatayı düzelte bilirsiniz ama malesef windows lisanslandığı için böyle bir şey yapılamaz yani 10 yıl hata düzetilmesini beklemek zorunda.
Bu 11 hata ve günah hepsi microsoft ait.Ve elinizin altında linux var...

Alıntı

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Elimizin altında var biz de kullanıyoruz. Sağ ol.

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sahsen ilk goz agrim xp`imden ayrilmam zor oldu ama artik bende linuxculardanim:)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Şartlandırıyoruz: Windows 7 kullanan arkadaşlar win7nin çok iyi olduğunu düşünür.Aslında microsoft bizim kafamızı şişirdiği için iyi olduğunu söyler.

saçma....:)

Gayet hızlı

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Linux, Win7 ile büyük bir darbe yemiştir. Etrafımda Linux kullanan bir sürü arkadaşım var bu onların da görüşü :)

ekleme :

Sevabını günahını çekiyorum. Yüreğimle seviyorum. :D

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Sanırım linux, microsoft kadar yaygın bir destek ağı olmadığı için bu kadar popüler olamıyor. Yoksa ben kendim kullansam ne fayda. Yarın şirkete gittim mi yine windows başındayım mecburen. Bundan memnun olmak ve olmamak değil konu. Kullanım ve popülerlikte benim gördüğüm kadarıyla genel piyasa öyle.

Şirketler açık kaynak ortamına henüz tam bilmiyorlar ve buna alışmaları gerekiyor.Microsoft'un önceden beri gelen bir destek altyapısı var (az veya çok, kaliteli veya değil ama adı var) ve şuan çoğu şirket isteyerek veya değil buna güven bağlıyorlar. Sonuçta destek anlaşmaları yapıp işini bir şekilde hallettiyorlar. Ama linux'da bu şekilde yapılıyor mu veya yapılsa bile ne kadar sesini duyurabiliyor? İlk önce bunların şirketlerce tam olarak bilinmesi gerekiyor bence.

Kullanıcıların çoğu gözünü Windows ile açıyor.Bu kullanıcların yüzde kaçı bildiği windows'tan ayrılıp ta linux'a geçebiliyor? Çok az ama gün geçtikçe ve Windows'un para hırsı arttıkça linux'a olan ilgi artacak gibi.Böyle giderse (lisanslı yazılımlara verilen para ve lisanssız kullanılan yazılımlara verilen cezalar uçuk(göreceli) olursa) karlı çıkan linux olacaktır kanaatimce.

İstediğiniz kadar Windows'a taş atın veya aşık olun, linux'u yerden yere vurun veya yere göğe sığdıramayın, tilkinin dönüp dolaşacağı yer bellidir.Herkes bildiğini okur vesselam... :)