Microsoft Student Partner Programı Nedir?, Ne Değildir?

Bu konuyu okuyanlar

nicknametr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Microsfot-Student-Partner.jpg

Microsoft Student Partner’ı ilk defa duyuyorum ya da haberim var ama ne yapmalıyım gibi sorularınız var ise aklınızda buyurun sizi yazı içeriğine alalım. İlk olarak nedir bu Microsoft Student Partner? Aslında bizler Microsoft’un bulunduğumuz üniversitelerdeki temsilcileri sayılırız.

-Microsoft Student Partner programına nasıl başvuru yapabilirim?

Yapman gereken Facebook’ta Microsoft Kampüs sayfasını takip etmek. Bu adresten bir sonraki MSP seçimlerinin ne zaman olacağını takip edebilirsiniz.

-MSP olmak için hangi özelliklere sahip olmam gerekmektedir?

Aslında sahip olmanız gereken tek özellik üniversite öğrencisi olmak. İllaki yazılım veyahut mühendislik okumanıza gerek yok. Yada ortalamanızın 4.00 olmasına gerek yok.

-MSP olmak bana ne kazandıracak?

MSDN Ultimate
Microsoft Store Üyelik
Microsoft Coaching Program (Microsoft yöneticilerinden mentörlük)
Microsoft Ofis, toplantı salonları kullanımı
Microsoft uzmanları ile iş görüşmelerine katılma şansı
Yılda 2 kez düzenlenen 3er günlük MSP kampına katılım
Microsoft Yaz Okulu’na katılım hakkı
Staj imkanı
MVP’ler ile çalışma şansı
Çeşitli Microsoft projelerinde çalışma fırsatı
Microsoft ürünlerini ilk deneyenlerden olma şansı
Sunum tekniklerini öğrenerek kendinizi geliştirme olanağı
MSP ünvanının CV’nize katacakları
Yurtdışındaki MSP’lerle tanışma ve projelerde yer alma şansı
Yarışmalar, hediyeler
Takım ruhu, arkadaş çevresi, bunları kazandıracak.

-MSP olmamı kolaylaştıracak ipuçları verebilir misiniz?

İlk olarak bir blog yazmaya başlayın. Hem size faydası var hemde seçilme kısmında sizi bir adım öne çekebilir. Başvuru esnasında bir video yollamanız isteniyor, bu video neler yaptığınızı, neden msp olmak istediğinizi, teknolojinin hangi alanları ile uğraştığını anlatmayını unutmayın. Videoda çekingenlik göstermeyin. Zaten girişimcilik duygunuz olmazsa MSP’lik pek işe yaramaz bir hal alabilir.

-MSP olunca Microsoft bana maaş bağlıyor mu?

Hayır.

-MSP olmak için yazılım bilmem zorunlu mu?

Her MSP’Nin yazılım bilmesi gerekmiyor, grafik/tasarım kısmında uğraşan arkadaşlar, PR (haber yayılımı diyelim en basit şekliyle) kısmında çalışan arkadaşlar gibi diğer alanlarda çalışan arkadaşlarda mevcut.

-Ne kadar süre MSP oluyorum?

Gösterdiğin potansiyelle doğru orantılı olarak süren belli oluyor.

Dediğim gibi başvuru sürecini Facebook’ta Microsoft Kampüs sayfasını takip ederek veya beni Twitter‘da takip ederekte öğrenebilirsiniz.

KAYNAK: Microsoft Student Partner