Microsoft sahte antivirüslerle savaşıyor

spybot

Guru
Onursal Üye
Microsoft'un verileri, sahte antivirüslerin sanıldığından daha büyük bir tehlike olduğunu kanıtlıyorSahte anti virüslerin görünüş olarak gerçeklerinden pek de farkı yok.

Sizlere daha önce hacker'ların artık anti virüs programlarını hedef almaya başladıklarını iletmiştik. Microsoft bu durumun tahminlerin ötesinde tehlike içerdiğini düşünüyor. Çünkü hacker'lar bu tip yazılımları hedef almanın ötesinde, işe yaramayan ama güvenlik sağladığı iddia edilen sahte yazılımları piyasaya sürüyorlar. Microsoft'un Windows güncellemeleri ile ücretsiz olarak dağıttığı Windows Defender tanımlamaları, bu tip sözde anti virüs yazılımlarına karşı özel olarak donatılmış durumda.

"Antivirus 2009" adlı sahte güvenlik yazılımını örnek veren Microsoft yetkilileri, Windows Defender'ın son sürümünün yayınladığı ilk hafta içinde bu art niyetli yazılımın 400 bine yakın sistemde yüklü olduğunun tespit edildiği ve silindiğini açıkladı. "Ultimate Antivirus 2008" ve "XPert Antivirus" gibi benzerlerinin de olduğu bilinen bu sahte yazılımlar, kullanıcıların ücretsiz olarak indirmesine izin verdikten sonra bilgisayarlara zararlı yazılımlar yüklüyor ve kullanıcı lisans ücreti ödeyene kadar rahatsız edici pop-up pencerelerle taciz ediyor. Sonunda pes eden kullanıcılar yaklaşık 40 ila 50 dolar arasında lisans ücreti ödeyerek bu durumdan kurtulabiliyor. Yetkililer bu şekilde yıllık 5 milyon dolarlık dolandırıcılık meydana geldiğini ifade ediyorlar.

http://www.chip.com.tr/konu/Microsoft-sahte-antiviruslerle-savasiyor_10210.html
 
Üst